Jste zamilovaní? Cítíte vztek? Zmítá vámi nervozita? Za všechny tyto emoce jsou zodpovědné lidské hormony. Ty nám pomáhají udržovat tělo v kondici a dokáží upozornit, pokud se děje takříkajíc „něco špatně“. Kterým hormonům za to vděčíme?
Jak fungují
Hormony jsou produkty žláz s vnitřní sekrecí vylučované do krevního oběhu. Ovlivňují imunitu a působí na nervový systém. Jejich unikátní povahou je, že nemohou být nahrazeny žádnou jinou látku a působí přesně na konkrétní tkáně.
Na rozdíl od nervů účinkují mnohem pomaleji a potřebují na svoji činnosti mnohem více času.
Za co mohou hormony
Emoce jsou úzce spjaty s fyziologickými projevy těla. Zvyšuje se tepová frekvence, stáhne se žaludek, svaly jsou napjaté, zvyšuje se produkce potu, bledneme.
Všechny tyto projevy jsou spojeny s lidskými city, jako je láska, smutek, agrese nebo strach – a to vše mají na svědomí hormony.
Fenylethylamin – Hormon zamilovaných
Kde vzniká: V limbickém systému mozku
Co způsobuje: Zamilovanost, euforii
Hormon fenylethylamin se aktivuje při hledání partnera a rozmnožování. Způsobuje tak velké stavy blaha a radosti, že jeho účinky sexuologové přirovnávají k pervitinu.
Organismus začne být na látce závislý, že se chceme s partnerem či partnerkou vidět co nejčastěji. Hormon se ale produkuje pouze omezenou dobu.
Endorfin – Hormon euforie
Kde vzniká: V hypofýze, slinivce břišní, placentě
Co způsobuje: Štěstí, láska, bolest
Endorfin vyvolává opravdu silné až euforické pocity a zmírňuje úzkostlivé stavy, deprese nebo bolesti. Někdy se také označuje za nesilnější legální drogu.
Přímý vliv na uvolňování má fyzická aktivita nebo konzumace hořké čokolády či hroznového cukru, kdy se zvyšuje hladina krevního cukru. Ve vztazích endorfin dominuje ve zralé lásce jednoho k druhému. Díky němu milujeme druhého proto, jaký je.
Oxytocin – Hormon lásky a důvěry
Kde vzniká: V hypothalamu
Co způsobuje: Lásku, důvěru, věrnost
Oxytocin se nazývá jako hormon lásky, má ale velký význam v oblasti důvěry a věrnosti. Podle studie se ukázalo, že ženy, které žijí ve spokojeném partnerském vztahu, mají vyšší hladinu hormonu než ženy v problémovém partnerství nebo ženy bez partnera.
Hormon má velmi důležitou roli už při početí. Jeho zvýšená produkce doslova nasává spermie do sebe a zvyšuje funkci vaječníků. Během těhotenství kontroluje stahy dělohy a drží plod v bezpečí v děloze. Určuje také sílu a rytmus kontrakcí.
Největší vlna hormonu však vytryskne při narození dítěte. V ten moment vzniká jedno z nejsilnějších lidských pout.
Adrenalin – Hormon boje a útěku
Kde vzniká: V nadledvinách
Co způsobuje: Stres, strach, vztek, sexuální chtíč
Jeho biologickou úlohou je příprava organizmu na stresové situace. Zvyšuje dodávky kyslíku a glukózy do mozku a svalů. Společně s kortizolem se podílí na udržení organismu při stresové reakci a navzájem proti sobě působí.
Adrenalin burcuje k extrémním výkonům, stimuluje srdeční činnost a usnadňuje přísun krve do svalstva a mozku. Aby nedošlo například k zástavě srdce, utlumuje ho kortizol. Na adrenalin reaguje také dopamin vyvolávající pocity spokojenosti a úspěchu.