Název Salem je odvozen z hebrejského slova šalom, což znamená mír. Po odchodu z Anglie osadu na začátku 17. století založili puritáni.
Namísto života v mírumilovné zbožnosti a vzájemné svornosti se ale Salem prakticky od počátku ocitá v zajetí malicherných sousedských půtek a tahanic o vliv.
Novou úroveň konflikty naberou, když se začne řešit, zda se má osada osamostatnit, nebo zůstat pod správnou sousedního města Salemu, které mělo nad vesnicí právní i církevní moc.
Ve stejnou dobu do osady přijíždí nový reverend Samuel Parris (1653–1720). S sebou má manželku, tři děti a dva otroky, Johna a Titubu.
Nevysvětlitelné záchvaty
Právě u Tituby tragické události roku 1692 začínají. Coby otrokyně slouží u Parrisových i jako vychovatelka dětí. Dětem začne vyprávět o voodoo, a dokonce je zkouší zasvěcovat do okultních praktik.
Krátce nato se u dvou dívek, Parrisovy dcery Betty a její sestřenice Abigail Williamsové, začnou projevovat podivné stavy. Dostávají záchvaty, vyluzují podivné zvuky a kroutí se u toho jak hadi.
Lékař dívky prohlédne, ale žádnou příčinu jejich podivného chování nezjistí. Mezi pověrčivými vesničany se proto začne mluvit o čarodějnictví.
Tituba je mezi prvními obviněnými, s ní ještě Sarah Goodová (1653–1692) a Sarah Osbournová (asi 1643–1692), které nemocné děti rovněž jmenovaly.
Přesvědčivá udavačka
Oproti procesům v Evropě se v Salemu obviňování zhostily především děti, snad podpořené nepřátelstvím svých rodičů ke konkrétním osobám v osadě.
Mimořádně plodnou udavačkou se ukáže být 12letá Ann Putnamová (1679–1716), která obviní celkem 62 lidí, tři z toho skončí na šibenici.
„Viděla jsem, jak její duch opéká nějakého muže,“ svěří se na adresu jedné oběti, 72leté Marthy Coreyové (asi 1620–1692). Dívka působí výjimečně přesvědčivě, že se proti nebohé stařeně postaví i vlastní manžel.
Později svou výpověď odvolá, ale sám skončí špatně – soud ho potrestá rozdrcením zatíženou kládou…
Procesy v Salemu se táhnou do května 1693, kdy je kýmsi za čarodějnici označena i manželka massachusettského guvernéra Williama Phipse (1651–1695). Ten následně nařídí procesy zastavit a všechny obžalované propustit. 20 lidem však už život nevrátí…
(Zdroj: HISTORY revue)