Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Hroši, nejnebezpečnější zvířata Afriky: Líně vyhlížející tlouštíci zabijí více lidí než lvi!

Vypadají jako pohodoví dobráci, kterým je všechno kolem jedno. Zdání ovšem klame. Rozzuřený hroch dokáže běžet nepříjemně rychle a tato zvířata mají v rámci dlouhodobých statistik na kontě víc smrtících útoků na lidi než kterýkoli africký predátor.

Zapomeňte na lvy, krokodýly, nebo slony. Nejnebezpečnějším zvířetem Afriky je hroch!

Mnoho cestovatelům kvůli hrochům málem přišlo o život.
Mnoho cestovatelům kvůli hrochům málem přišlo o život.

Ročně prý zabije asi 200 lidí, což je víc obětí, než mají na svědomí lvi, sloni, levharti, buvoli a nosorožci dohromady. Hroch je extrémně agresivní a teritoriální zvíře. Špatnou zkušenost s ním měli i muži, kteří v minulých staletích objevovali Afriku.

David Livingstone, Henry Morton Stanley, Richard Burton, nebo John Speke – ti všichni málem přišli kvůli hrochům o život. Nejčastěji při plavbě člunem po řece, když se hroši pokusili převrhnout jejich lodě.

Zaútočí na kohokoli!

Dělo se to tehdy, v dobách prvních průzkumných výprav do nitra černého kontinentu, a děje se to i dnes. Hroši útočí na kohokoli, kdo narušuje jejich teritorium, a zejména pokud mají mláďata, jsou velmi agresivní a zuřiví.

Často útočí na domorodce plavící se na loďkách, ale výjimkou nejsou ani napadení na souši. Pokud člověka neutopí, způsobí mu svými 70 centimetrů dlouhými špičáky rozsáhlá vnitřní zranění nebo ho rozdupou.

Hroši útočí i na dobytek nebo gazely.
Hroši útočí i na dobytek nebo gazely.

Proč požírají dobytek?

Stádo agresivních hrochů před několika lety terorizovalo Namibii. Útočili na rybáře, krávy, které se chodily napít ke břehům „jejich“ řeky a pošlapávali rýžová pole.

Roku 2002 zase hroši v etiopské provincii Kaffa útočili na krávy – a dokonce pak zabitý dobytek požírali. Jedna německá turistka potvrdila, že viděla hrocha, jak zaútočil na gazelu, která se brodila řekou.

Loď na zádech obrovského hrocha

Každoročně hroši zabijí několik neopatrných turistů, ale občas jim podlehne i zkušený lovec. Jsou totiž nevypočitatelní.

„Jako bych najednou ohluchl a oslepl,“ popsal Paul Templer děsivý útok hrocha na jihoafrické řece Zambezi v roce 2013, při kterém se ocitl v jeho tlamě. Výpadu zvířete přitom nic nenasvědčovalo.

„Ten den jsem vzal na výpravu v kajacích klienty a tři průvodce v zácviku – Mika, Bena a Evanse,“ popsal Templer okamžik před útokem. „Silná rána, kterou jsem za sebou ucítil, mě překvapila.

Otočil jsem se zrovna v době, kdy byl Evans vymrštěn z lodi a letěl vzduchem. Jeho loď se dvěma klienty, kteří byli stále v ní, se napůl zvedla z vody na zádech obrovského hrocha,“ vyprávěl.

Na ostatní průvodce zakřičel, aby se s turisty uchýlili na nedalekou skálu, a vydal se na pomoc Evansovi.

Zápach zkažených vajec

Když se ale chtěl po Evansovi natáhnout, najednou sám zmizel v temnotě. „Cítil jsem, že mám nohy ve vodě, ale horní polovina těla byla takřka suchá. Byl jsem lapen v něčem slizkém.

Uvnitř byl strašlivý sirný zápach, podobný zkaženým vejcím, a cítil jsem ohromný tlak na hrudi,“ vyprávěl dále Templer. Útok se odehrál pod vodou. Když hroch nakonec otevřel čelisti, podařilo se Templerovi uniknout.

Čas v hroší tlamě utíká pomalu

Snažil se doplavat k Evansovi, ale zvíře ho opět popadlo a stáhlo pod vodu. „Nikdy jsem neslyšel o hrochovi, že by takto útočil opakovaně. Jednoduše mě chtěl zabít. Zase jsme se ponořili pod vodu na dno, všechno utichlo.

Krev z mého těla crčela a ve mně převládl pocit odevzdanosti. Nemám ani ponětí, jak dlouho jsme byli pod vodou – čas v hroší tlamě utíká velmi pomalu.“

Každý rok zabijí hroši několik turistů.
Každý rok zabijí hroši několik turistů.

Zbraně dlouhé 70 cm

Dospělý samec hrocha může vážit až 3000 kilo a umí být pekelně rychlý. Když chce, umí na souši zrychlit až na 30 km/h. Navíc je nečekaně obratný, spoustu turistů zaskočil tím, jak rychle se dokázal vyškrábat z vody na příkrý břeh.

Hroší zuby jsou hrozivé, dolní špičáky mohou měřit až 70 centimetrů! Slouží především jako zbraň ve vzájemných soubojích.

K trhání potravy slouží hrochům tuhé, kožovité pysky, zuby používají jen při dobývání kořenů vodních rostlin. Síla čelistního stisku činí až 8100 newtonů. Je to, jako by na čelisti tlačila hmotnost 810 kilogramů.

V bahně hrocha nespatříte…

Hroši dovedou vytrvale plavat, ale dokonce i běhat pod vodou. Ve vodě jsou mrštní a vydrží pod hladinou na jedno nadechnutí až 10 minut. Tito býložravci vycházejí na pastvu jen v noci, kdy jim sluneční žár nevysušuje kůži.

Naprostou většinu dne tráví hroši odpočinkem. Prospí až 18 hodin denně – a nesnášejí, když je někdo vyruší. Ve vodě a v bahně jsou téměř neviditelní, takže je turisté nebo domorodci mohou vyrušit velice snadno, aniž by to tak zamýšleli.

Hroši jsou nebezpeční především tím, že před útokem nijak nevarují a rovnou se vrhají na cíl.

Jak útočí monstrum?

Jde o nesmírně teritoriální zvířata. To znamená, že si velice agresivně hlídají svůj životní prostor a okamžitě útočí na kohokoliv, kdo jej naruší. Typický útok vypadá tak, že ponořený hroch uvidí člun, který narušil jeho teritorium.

Vynoří se těsně vedle něj a buď člun rovnou převrhne, nebo ho rozkouše.

Už jen tohle stačí, aby to lidem způsobilo těžká zranění, ale hroši občas oběti „dorážejí.“ Útočí i na suchu – to ale nekouše, spíš se snaží člověka přirazit k zemi a udupat, anebo ho narazí na blízký strom nebo kámen.

Hroši bez varování útočí.
Hroši bez varování útočí.

Mršiny k obědu

Nejagresivnější jsou dominantní samci, ale často útočí také samice, které hlídají mláďata. Velký pozor je třeba dávat také na staré samce – ti nepotřebují žádnou záminku k útoku a souboje se slabšími dokonce aktivně vyhledávají.

Přírodovědci zaznamenali i spoustu případů, kdy se hroší agresivita obrací proti vlastnímu druhu. Samci zabíjejí bezdůvodně mláďata, neustále spolu bojují a jsou známé i případy hrošího kanibalismu, zejména u mršin, které zabili krokodýli.

Potí hroši krev?

Kůže těchto velkých zvířat je téměř bez srsti a je velmi citlivá na ultrafialové záření. Proto hroši tráví většinu dne ve vodě, která chrání kůži před vyschnutím.

Navíc pokožka produkuje načervenalý sekret, který obsahuje pigmenty chránící kůži proti ultrafialovému záření a růstu škodlivých bakterií. Z toho vznikla pověra, že hroši potí krev.

Ve dne odpočívají, v noci se pasou

Hroši jsou rozšířeni podél téměř všech větších toků Afriky. Přes den většinou ve skupinách odpočívají v mělké vodě a v noci vyráží na mělčinu za pastvou.

Jejich nozdry, oči i uši jsou posazené vysoko na hlavě, takže mohou být téměř úplně ponoření, a přesto můžou dýchat a vnímat co se děje nad hladinou. Nozdry a uši mají záklopky, které při potápění uzavře.

Kruté souboje a vraždy mláďat

V místech s hustší populací hrochů spolu samci často vzájemně bojují o samice nebo o teritorium. Časté je hlavně „zívání“ hroších samců, což je projev imponování, pouze v zajetí takto hroši žebrají o potravu.

Pokud se ani jeden ze samců nedá imponováním zastrašit, následuje souboj. Samci se při souboji koušou tesáky, boje mohou být velmi kruté, o čemž svědčí časté šrámy na kůži samců.

Pokud je v souboji vůdčí samec poražen, vítěz ovládne tlupu a v některých případech usmrtí všechna sající mláďata, která zplodil jeho předchůdce (podobně jako u lvů).

Samice útočí, když hlídá svoje mláďata.
Samice útočí, když hlídá svoje mláďata.

Co vyžaduje vůdčí samec

Výrazem podřízenosti je u hrochů tzv. submisivní kálení. Podřízený samec při něm vystrčí zadní část těla z vody a vykálí se před dominantním jedincem, často doslova na jeho čenich. Vůdčí samci tento projev často přímo vyžadují od podřízených samců v tlupě.

Hroši jsou velmi hlučná zvířata, ozývají se ve vodě i na souši, a to dutým řvaním, bučením, funěním, chrochtáním a dalšími zvuky, mládě v nouzi přivolává matku kvičením.

Jak ulovit hrocha

Pro svou velikost a nápadný vzhled poutali hroši odedávna pozornost člověka. Hrochy lovili už prehistoričtí obyvatelé Afriky. Známými lovci hrochů byli staří Egypťané, kteří při lovu používali harpuny s plováky.

Stejným způsobem lovili hrochy domorodci v severovýchodní Africe ještě počátkem 20. století. Jinde lovci stříleli hrochy otrávenými šípy, chytali do jam nebo chytacích ohrad. Od 19. století se většinou loví odstřelem pomocí těžkých kulovnic.

Biče, štíty, klávesy i zubní protézy

Hroší maso je chutné a nepříliš tučné, tuk je totiž uložen pod kůží. Domorodci maso zpracovávají nejčastěji sušením. Využívá se také hroší kůže, z níž se vyráběly například štíty či biče.

Hroší zuby lze po odstranění tvrdé, žlutohnědé skloviny zpracovávat podobně jako slonovinu. Jsou sice menší, věkem ale nežloutnou. Využívání hroších klů vzrostlo hlavně po roce 1989, kdy byl vyhlášen mezinárodní zákaz obchodu se slonovinou. V 19. století se z hroších zubů vyráběly klávesy klavírů nebo zubní protézy.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz