Vadí jim teplé, studené, kyselé, sladké, dokonce i samotné nadechnutí s otevřenými ústy. Jestli nevíte, o čem je řeč, máte štěstí. Trápí totiž skoro polovinu naší populace.
Citlivé neboli hypersenzitivní zuby dokážou pěkně znepříjemnit život. Seberou vám radost z jídla, nadechovat se musíte opatrně a napít se chladivého nápoje je takřka nemožné.
Věčné proč
Důvodů je mnoho, ovšem se dvěma příčinami, čímž je poškození skloviny či obnažení zubních krčků.
Podívejme se na zoubek krčkům
Krčky se odhalují ze dvou důvodů. Jedním z nich je chronické zánětlivé onemocnění, kterému se říká paradontóza. Druhým je špatná zubní hygiena. V tomto případě to ale neznamená, že si zuby čistíme málo, ale přesně naopak.
Další poškození skloviny
Sklovinu si můžeme ale poškodit i jinak. Úrazem, kousnutím do tvrdé části potravy (například do pecky, kamínku, skořápky od ořechu) nebo při přetěžování zubů při takzvaném bruxismu neboli zatínání čelistí a skřípání zubů ve spánku.
Zlozvyky
Okusujete tužky? Pomáháte si zuby otevřít svařený sáček? A dokonce otevíráte příliš utažené uzávěry láhví? Sklovině neprospívají sladké limonády, bonbony, sycené vody a tak dále.
Varování!
Nikdy nepřekračujte denní doporučenou dávku fluoru. Při dlouhodobém předávkování jsou totiž jeho účinky daleko závažnější než přednosti. Zvyšuje lámavost kostí, narušuje funkci mozku, a to i u nenarozených dětí, byly prokázány i rakovinotvorné účinky.
Co si počít?
Na zvlášť citlivá místa můžete každý den prstem aplikovat speciální gel s obsahem fluoridu, který koupíte v lékárně. Pomůže i změna stravy – méně kyselých nápojů a potravin.