Poklidný let na pravidelné lince z Hongkongu do Čcheng-tu. Náhle se objeví pět japonských stíhaček a zahájí palbu. Svět už nebude jako dřív. Poprvé v historii je totiž úmyslně sestřeleno civilní letadlo.
Až do roku 1938 se nikdy nestalo, aby se cílem leteckého útoku stalo civilní letadlo letící na své pravidelné lince. Jenže 24. srpna toho roku sestřelí japonské stíhačky nad čínským územím čínské dopravní letadlo s 18 lidmi na palubě.
Stíhačky na obzoru
Letadlo DC-2 pojmenované Kweilin provozuje ve spolupráci s Američany CNAC, jedna z prvních komerčních leteckých společností v Číně. Pravidelný let z tehdy britského Hongkongu do Čcheng-tu, hlavního města provincie S’-čchuan, je plně obsazený.
Na palubě je čtrnáct cestujících a čtyři členové posádky. Steward, radista Joe Loh, druhý pilot Lie Čchun-čchuan a pilot, Američan Hugh Leslie Woods. Z hongkongského letiště Kai Tak startují v 8:04.
Pár minut po přeletu čínské hranice si Woods všimne japonských letadel, ale je v klidu. Už druhý rok sice probíhá čínsko-japonská válka, ale jeho let je civilní, letadlo je zřetelně označeno, a nikdy dřív se žádný problém nevyskytl. Tentokrát je to ovšem jinak.
Přistání pod palbou
V 8:30 se z mraků nad nimi vynoří pět stíhacích dvouplošníků Nakadžima v útočné formaci. Když zahájí palbu, Woods se vrhá do střemhlavého letu. Marně se však snaží ukrýt v nízkých mracích.
Stíhačky nepřestávají pálit a Woods se pokouší najít místo k nouzovému přistání.
Pod sebou však vidí jen rýžová pole oddělená hrázemi. Když zahlédne řeku, stočí letadlo a podaří se mu dokonalé přistání do vody. Nikdo není zraněn, letadlo není poškozeno. Jenže útok pokračuje. Woods nařizuje posádce:
„Dostaňte cestující ven, do vody!” Ti se však brání. Nikdo neumí plavat.
Woods se pokusí doplavat pro nedaleko kotvící člun, letadlo otřásající se pod nárazy projektilů se však uvolní a řeka ho strhne. Woods už mu nemůže pomoci. Navíc je sám pod palbou.
„Střely hvízdaly tak blízko, že nebylo pochyb o tom, na koho míří,” vzpomíná později.
Když po téměř hodině stíhačky odlétnou, jsou naživu jen tři. Mezi mrtvými jsou dvě ženy, dvě děti a tři významní čínští bankéři. Devět z nich usmrtily kulomety a o intenzitě střelby svědčí, že jedno z těl, je zasaženo třináctkrát.
Šlo o prezidentova syna?
Vzhledem k tomu, že útok na civilní letadlo je bezprecedentní, vyvolá událost mezinárodní skandál.
Pro tehdejší svět je aktem natolik šokujícím, že několik týdnů neopustí titulní stránky novin. Spojeným státům sice ujasní, kdo je ve střetu agresorem a kdo obětí, ale ne natolik, aby přes čínské prosby proti Japonsku zasáhly.
Dodnes také není jasné, proč bylo letadlo napadeno. Spekuluje se, že cílem byl Sun Fo (1891–1973), jediný syn čínského prezidenta Sunjatsena (1866–1925).
Ten však letěl letadlem jiné letecké společnosti a podle některých uvedl jeho sekretář špatné letadlo záměrně, aby odvedl pozornost, čímž vlastně Kweilin obětoval.