Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) je nepředvídatelné, nebezpečné, život ohrožující onemocnění vyvolané bakterií Neisseria meningitidis (zkráceně meningokok). Jak se chránit?
IMO se přenáší kapénkami z člověka na člověka, nejčastěji při kašli, kýchání nebo líbání. Může se nakazit každý, a to kdykoliv během roku.
Podle dat Státního zdravotního ústavu je nejvyšší výskyt IMO dlouhodobě zaznamenáván v kategorii dětí ve věku 0–11 měsíců, dále pak v kategorii dětí ve věku 1–4 roky a v kategorii adolescentů ve věku 15–19 let.
Purpura fulminans
Nejčastějším projevem onemocnění je meningitida (zánět mozkových blan). Jde o rychle se rozvíjející onemocnění, které může vést až k úmrtí. Je to stav vyžadující neodkladnou lékařskou péči.
Průběh onemocnění může být závažný, jestliže se bakterie dostane do krevního řečiště.
V tom případě může dojít k rozšíření infekce v celém organismu (k tzv. sepsi), přičemž nejzávažnější forma se označuje jako purpura fulminans (rychle se šířící kožní krvácení, horečka nebo šok).
Tato závažná forma se rozvíjí velmi rychle a do 24 hodin od nástupu prvních příznaků může vést k úmrtí. Purpura fulminans je život ohrožující stav. Vyžaduje naléhavě hospitalizaci a okamžitou léčbu antibiotiky.
Řešení? Očkování
Mezi příznaky invazivní meningokokové choroby patří horečka, zimnice, bolesti hlavy, zvracení, zmatenost a vyrážka.
Tyto příznaky se mohou objevit velmi rychle a mohou vést k vážnému poškození mozku a dalším komplikacím, jako je poškození ledvin a ztráta sluchu. Řešení přitom je a jednoduché.
Očkování proti meningokokovým onemocněním například vakcínou MenQuadfi od Sanofi je pro děti ve věku 1–2 roky a dospívající ve věku 14–15 let v České republice hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
„Je proto naprosto zbytečné, aby toto onemocnění postihovalo až v 68 % případech právě mladou populaci,“ říká Rami Mroueh, nový generální ředitel Sanofi Vaccines pro Českou republiku.