Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk

Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů.

Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel.

V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat královny, které zakládají nová hnízda. Právě toto období je zásadní pro monitoring a případný zásah. Lidé by se však neměli pokoušet likvidovat hnízda sami, ale včas nahlásit jejich výskyt.

Sršni asijští (Vespa velutina) se na náš kontinent dostali skrze globální dopravu. Do České republiky dorazili v roce 2023, kdy bylo hnízdo poprvé zaznamenáno v Plzni.

Následující záchyty, například na Opavsku v srpnu 2024, ukazují, že jejich expanze pokračuje. Coby invazivní druh napadá a likviduje včelstva i další hmyz. Hnízda si buduje v korunách stromů, na domech, v křoví, budkách, kůlnách, v zemi aj.

V této souvislosti se často mluví o možnostech biologické ochrany – tedy o přirozených nepřátelích, kteří by mohli pomoci populaci invazivního sršně omezit.

Podle Ing. Kamila Holého, Ph.D. z týmu integrované ochrany zemědělských plodin proti škůdcům v CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) ale zatím není důvod k optimismu.

„V původní vlasti sršně asijského sice byly popsány některé parazitické druhy, ale jejich účinnost je velmi nízká. Žádný z nich není vhodný pro zavedení v Evropě. Například lištníci z čeledi Trigonalidae parazitují v larvách sršňů a vos.

Jejich vývoj je ale komplikovaný, a navíc hrozí riziko negativního dopadu na naše původní druhy hmyzu. Takové zavlečení cizího druhu by mohlo napáchat více škody než užitku,“ konstatoval.

Pokud narazíte na sršeň asijskou, vyfoťte hnízdo a zašlete upozornění přes aplikaci pro mobilní telefony s názvem Nahlaš sršeň nebo na email invaznidruhy@aopk.gov.cz. Foto: CARC
Pokud narazíte na sršeň asijskou, vyfoťte hnízdo a zašlete upozornění přes aplikaci pro mobilní telefony s názvem Nahlaš sršeň nebo na email invaznidruhy@aopk.gov.cz. Foto: CARC

Evropská fauna zatím jen pozoruje

Evropská fauna sice začíná reagovat, ale zatím spíše sporadicky. Ve Francii byla v těle královen nalezena larva dvoukřídlého hmyzu – očnatky Conops vesicularis.

Ta hostitelku postupně zevnitř zahubí, což vede k úhynu královny a následnému zániku celého hnízda. Podle entomologa Holého se tak ale děje pouze v časném stádiu vývoje kolonie.

„Královna je zranitelná jen krátce po založení hnízda, kdy ještě sama shání potravu. Jakmile se líhnou dělnice, zůstává uvnitř hnízda, a tím se vyhýbá kontaktu s parazitoidem,“ upozornil.

Dalším kandidátem na přirozeného nepřítele je lumek Sphecophaga vesparum, který v Evropě parazituje kukly vos a sršňů, včetně sršně obecného (Vespa crabro).

Předpokládá se, že by se mohl adaptovat i na sršně asijského, ale zatím nebyly potvrzeny žádné přímé důkazy. Ostatní parazitoidi, jako jsou například chalcidky rodu Elasmus, se specializují na vosíky a jejich využití proti sršňům je nepravděpodobné.

Bez silných přirozených nepřátel musíme jednat sami

Spoléhat se na „přírodní rovnováhu“ se v tomto případě tedy nevyplatí. Sršeň asijský se zřejmě stane běžnou součástí naší přírody – podobně jako kdysi mandelinka bramborová – a jeho regulace bude záviset především na lidské aktivitě.

„Nejúčinnější zůstává monitoring a likvidace hnízd co nejdříve po jejich založení. Ideální je zachytit královny ještě před založením hnízda – pomocí speciálních lapáků a pastí či sledováním letu dělnic zpět do hnízda.“

Byly sestrojeny desítky různých modifikací pastí a otestovány stovky potravních lákadel…Například v Regionálním Technologickém Institutu plzeňské strojní fakulty vyvinuli a vyrobili plastovou past na sršně asijského, do které se umístí sladká šťáva, bílé víno či pivo.

Návnada se zakryje, aby se předešlo trýznivému topení hmyzu. Sršni se dostanou dovnitř pasti, ale na rozdíl od drobnějšího hmyzu už ne ven. V loňském roce jich desítky byly rozmístěny kolem dálnice D5.

Nezasahujte sami

Odborníci opět s jarem oslovují veřejnost, aby vypomohla s monitoringem výskytu nezvaného hosta a včasným záchytem kolonie.  Od sršně obecného se ten asijský liší tmavším tělem a žlutě zbarvenými konci končetin. Lidé by však hnízda neměli sami likvidovat a vyhýbat by se měli i blízkému kontaktu.

„Jed sršně asijského není výrazně silnější než u sršně obecného, avšak kvůli větším koloniím a častějším hnízdům v blízkosti lidských obydlí může představovat vyšší riziko.

Asijský druh není ani přirozeně agresivnější, ale je více teritoriální a útočí při pocitu ohrožení hnízda. Pro zdravého člověka není bodnutí většinou nebezpečné, alergici však mohou být ohroženi stejně jako u jiných druhů,“ upozornil Kamil Holý.

A co by tedy člověk měl udělat, když spatří sršně asijského, případně rovnou hnízdo?…Důležité je zaznamenat přesnou polohu hnízda nebo sršně, vyfotit a zaslat upozornění přes aplikaci pro mobilní telefony s názvem Nahlaš sršeň nebo na email invaznidruhy@aopk.gov.cz.

Anebo na další kontaktní weby, kde odborníci ze zaslané fotografie potvrdí správnost určení druhu. „Sršni asijští jsou zbarvením i velikostí podobní dalším neškodným nebo dokonce vzácným druhům hmyzu, které může necvičené oko snadno zaměnit.

Při potvrzení přítomnosti invazního sršně vás příslušní pracovníci kontaktují a zajistí odbornou likvidaci hnízda i monitoring okolí, zda není na lokalitě více hnízd,“ uzavírá entomolog Holý.

Sršeň asijský (Vespa velutina)

Původ: Jihovýchodní Asie

První výskyt v Evropě: 2004, východně od francouzského Bordeaux

Výskyt v Česku: První potvrzený nález v roce 2023, Plzeň.

Poslední zaznamenaný záchyt: srpen 2024, Opavsko.

Rychlost šíření: ≈ 100 km za rok přirozeně, více s pomocí lidské dopravy

Doporučení odborníků:

Včasná detekce a likvidace hnízd

Spolupráce veřejnosti na monitoringu

Nevyužívat neselektivní pasti, které škodí i jiným druhům

Foto: CARC
Související články
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu […]
Kakapů je momentálně na světě 242 a každý z nich má své jméno, i ti žijící v lesích. Všechny totiž znají ochranáři z Nového Zélandu. Dávají jim nejen jméno, ale i šanci, aby tento unikátní druh papoušků nevyhynul. Měl k tomu nakročeno, v 90. letech žilo posledních 51 kakapů.   Kakapo soví (Strigops habroptilus) není žádný drobeček, váží kolem […]
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, […]
Světově unikátní způsob dlouhodobého uchování léčivých bylin vyvinuli čeští odborníci z Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC). Zpracování do tzv. bylinných homogenátů zajistí, že cenné látky obsažené v rostlinách neztratí ani po několika letech skladování v chladu na kvalitě. Nová technologie se již uplatnila v prvních volně prodejných potravinách.    Čerstvé byliny mají omezenou […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz