Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk

Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů.

Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel.

V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat královny, které zakládají nová hnízda. Právě toto období je zásadní pro monitoring a případný zásah. Lidé by se však neměli pokoušet likvidovat hnízda sami, ale včas nahlásit jejich výskyt.

Sršni asijští (Vespa velutina) se na náš kontinent dostali skrze globální dopravu. Do České republiky dorazili v roce 2023, kdy bylo hnízdo poprvé zaznamenáno v Plzni.

Následující záchyty, například na Opavsku v srpnu 2024, ukazují, že jejich expanze pokračuje. Coby invazivní druh napadá a likviduje včelstva i další hmyz. Hnízda si buduje v korunách stromů, na domech, v křoví, budkách, kůlnách, v zemi aj.

V této souvislosti se často mluví o možnostech biologické ochrany – tedy o přirozených nepřátelích, kteří by mohli pomoci populaci invazivního sršně omezit.

Podle Ing. Kamila Holého, Ph.D. z týmu integrované ochrany zemědělských plodin proti škůdcům v CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) ale zatím není důvod k optimismu.

„V původní vlasti sršně asijského sice byly popsány některé parazitické druhy, ale jejich účinnost je velmi nízká. Žádný z nich není vhodný pro zavedení v Evropě. Například lištníci z čeledi Trigonalidae parazitují v larvách sršňů a vos.

Jejich vývoj je ale komplikovaný, a navíc hrozí riziko negativního dopadu na naše původní druhy hmyzu. Takové zavlečení cizího druhu by mohlo napáchat více škody než užitku,“ konstatoval.

Pokud narazíte na sršeň asijskou, vyfoťte hnízdo a zašlete upozornění přes aplikaci pro mobilní telefony s názvem Nahlaš sršeň nebo na email invaznidruhy@aopk.gov.cz. Foto: CARC
Pokud narazíte na sršeň asijskou, vyfoťte hnízdo a zašlete upozornění přes aplikaci pro mobilní telefony s názvem Nahlaš sršeň nebo na email invaznidruhy@aopk.gov.cz. Foto: CARC

Evropská fauna zatím jen pozoruje

Evropská fauna sice začíná reagovat, ale zatím spíše sporadicky. Ve Francii byla v těle královen nalezena larva dvoukřídlého hmyzu – očnatky Conops vesicularis.

Ta hostitelku postupně zevnitř zahubí, což vede k úhynu královny a následnému zániku celého hnízda. Podle entomologa Holého se tak ale děje pouze v časném stádiu vývoje kolonie.

„Královna je zranitelná jen krátce po založení hnízda, kdy ještě sama shání potravu. Jakmile se líhnou dělnice, zůstává uvnitř hnízda, a tím se vyhýbá kontaktu s parazitoidem,“ upozornil.

Dalším kandidátem na přirozeného nepřítele je lumek Sphecophaga vesparum, který v Evropě parazituje kukly vos a sršňů, včetně sršně obecného (Vespa crabro).

Předpokládá se, že by se mohl adaptovat i na sršně asijského, ale zatím nebyly potvrzeny žádné přímé důkazy. Ostatní parazitoidi, jako jsou například chalcidky rodu Elasmus, se specializují na vosíky a jejich využití proti sršňům je nepravděpodobné.

Bez silných přirozených nepřátel musíme jednat sami

Spoléhat se na „přírodní rovnováhu“ se v tomto případě tedy nevyplatí. Sršeň asijský se zřejmě stane běžnou součástí naší přírody – podobně jako kdysi mandelinka bramborová – a jeho regulace bude záviset především na lidské aktivitě.

„Nejúčinnější zůstává monitoring a likvidace hnízd co nejdříve po jejich založení. Ideální je zachytit královny ještě před založením hnízda – pomocí speciálních lapáků a pastí či sledováním letu dělnic zpět do hnízda.“

Byly sestrojeny desítky různých modifikací pastí a otestovány stovky potravních lákadel…Například v Regionálním Technologickém Institutu plzeňské strojní fakulty vyvinuli a vyrobili plastovou past na sršně asijského, do které se umístí sladká šťáva, bílé víno či pivo.

Návnada se zakryje, aby se předešlo trýznivému topení hmyzu. Sršni se dostanou dovnitř pasti, ale na rozdíl od drobnějšího hmyzu už ne ven. V loňském roce jich desítky byly rozmístěny kolem dálnice D5.

Nezasahujte sami

Odborníci opět s jarem oslovují veřejnost, aby vypomohla s monitoringem výskytu nezvaného hosta a včasným záchytem kolonie.  Od sršně obecného se ten asijský liší tmavším tělem a žlutě zbarvenými konci končetin. Lidé by však hnízda neměli sami likvidovat a vyhýbat by se měli i blízkému kontaktu.

„Jed sršně asijského není výrazně silnější než u sršně obecného, avšak kvůli větším koloniím a častějším hnízdům v blízkosti lidských obydlí může představovat vyšší riziko.

Asijský druh není ani přirozeně agresivnější, ale je více teritoriální a útočí při pocitu ohrožení hnízda. Pro zdravého člověka není bodnutí většinou nebezpečné, alergici však mohou být ohroženi stejně jako u jiných druhů,“ upozornil Kamil Holý.

A co by tedy člověk měl udělat, když spatří sršně asijského, případně rovnou hnízdo?…Důležité je zaznamenat přesnou polohu hnízda nebo sršně, vyfotit a zaslat upozornění přes aplikaci pro mobilní telefony s názvem Nahlaš sršeň nebo na email invaznidruhy@aopk.gov.cz.

Anebo na další kontaktní weby, kde odborníci ze zaslané fotografie potvrdí správnost určení druhu. „Sršni asijští jsou zbarvením i velikostí podobní dalším neškodným nebo dokonce vzácným druhům hmyzu, které může necvičené oko snadno zaměnit.

Při potvrzení přítomnosti invazního sršně vás příslušní pracovníci kontaktují a zajistí odbornou likvidaci hnízda i monitoring okolí, zda není na lokalitě více hnízd,“ uzavírá entomolog Holý.

Sršeň asijský (Vespa velutina)

Původ: Jihovýchodní Asie

První výskyt v Evropě: 2004, východně od francouzského Bordeaux

Výskyt v Česku: První potvrzený nález v roce 2023, Plzeň.

Poslední zaznamenaný záchyt: srpen 2024, Opavsko.

Rychlost šíření: ≈ 100 km za rok přirozeně, více s pomocí lidské dopravy

Doporučení odborníků:

Včasná detekce a likvidace hnízd

Spolupráce veřejnosti na monitoringu

Nevyužívat neselektivní pasti, které škodí i jiným druhům

Foto: CARC
reklama
Související články
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Výstava v Moravském zemském muzeu v Brně přináší jedinečný, nezkreslený vhled do života původních obyvatel Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie, kteří se významnou měrou sami podíleli na podobě expozice.   S bohatou kulturou, chápáním přírody, mytologií, kosmologií a výkladem světa etnik jako jsou např. Shuarové, Achuarové, Kofánové, Cashinahuové,Tucanové nebo Yanomamiové, se návštěvníci seznámí prostřednictvím […]
reklama
reklama
Historie
Barokní perla Sicílie: Pomohlo Notu zemětřesení?
Tisíce lidí v hrůze prchají, když se jim v patách hroutí celé jejich mocné a pyšné město. Sotva zemětřesení skončí, všichni se ale vrátí, aby postavili sídlo ještě velkolepější, které bude obdivovat celý svět.   Starobylé město Noto na jihovýchodě Sicílie, sídlo původních obyvatel ostrova Sicelů, vzkvétá už na přelomu letopočtu. Postupem času se stává rodištěm mnoha […]
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory.   Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. (1552–1612) se […]
V nejstarším hotelu světa na boty zapomeňte!
Historie tu na hosty dýchá na každém kroku. Tenhle hotel totiž své služby nabízí nepřetržitě už více než 1300 let a svých staletých tradic se nehodlá vzdát ani v moderní době.   Horké prameny na úpatí pohoří Akaiši lákají Japonce po staletí, a tak je jen otázkou času, kdy se organizace jejich pobytů ujme nějaký podnikavec…V […]
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král…   V 70. letech 17. století sen o venkovském domě […]
Zajímavosti
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Jak se zpívá ve známé písničce: „Modrá je dobrá,“ v případě čaje z rostliny Clitoria ternatea zvané motýlí hrách či motýlí hrášek to platí stoprocentně. Jeho neobvyklá barva potěší oči a jeho bylinková chuť s květinovým aroma zase chuťové buňky. Když se k tomu připočtou relaxační účinky, je to další bonus navíc.   Zatímco v […]
Jídelní lístek: Čtení, po kterém se sbíhají sliny
První opravdový jídelní lístek, kde si host vybírá z široké nabídky, se objevuje už ve středověké Číně ve 12. století. Ve velkých městech se potkávají muži z celé země, ale protože rozdíly v čínské kuchyni jsou značné, vysvětlování, co je co, zdržuje od obchodu.   Na západě se nejstarší menu objeví v roce 1571. Francouz Baulde Cuvillon (1539–1615) vdává dceru […]
Jeskyně v Margate: Mozaika ze 4,6 milionu mušlí
Hrabství Kent na jihovýchodě Anglie je plné malebných vesnic, pobřežních městeček, nádherné krajiny a skrytých drahokamů. Mezi ně patří i podzemní jeskyně zvaná Shell Grotto v přímořském městě Margate, která nepřestává fascinovat turisty i místní obyvatele krásou i tajemstvím, které ji obklopuje.   Když se místní obyvatel James Newlove dá v roce 1835 do hloubení […]
Magický jantar: Kronika dávných časů
Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ale jantar je ve skutečnosti mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů. A její stáří? Počítá se na desítky milionů let.   Ve starověku považují jantar za drahokam. Jeho výskyt vysvětlují různě. Například Řekové ho spojují s mytologií. Na světě se objeví poté, co se zabije Faethón, syn slunečního boha […]
Záhady a napětí
Isle of Wight: ostrov, kam se jezdí lidé bát
Tento kus země o rozloze 380 km², byl v minulosti dobýván i adorován pro své umístění u jižních břehů Velké Británie…Ačkoli se sem turisté většinou vypravují za účelem letní dovolené, jsou tu i tací, které sem táhne nechvalně proslulá pověst ostrova. Někteří záhadologové tvrdí, že jsou zde uvězněny stovky mrtvých duší.  Stojí za nadměrným výskytem […]
Smyslná Freya a její slzy
Až se vám bude zdát o nádherné ženě jedoucí v kočáře taženým kočkami, nemějte strach, nezbláznili jste se. To vás jen ve snu navštíví severská bohyně lásky a krásy Freya.   Svátek Beltain je v našich končinách už poměrně známý. Období začátku května, kdy do života vchází smyslnost, sexualita, plodnost a kdy žhne oheň vášně, […]
Tajemné ostatky Tobiáše z Hrádku: Šlo o nebezpečného vampýra?
Před patnácti lety objevili archeologové v Hrádku nad Nisou nepietně pohřbenou kostru. Ležela metr za hřbitovní zdí, obličejem k zemi, u hlavy a pat měla kameny a u lokte levé ruky 4 stříbrné pražské groše. Muži pohřbenému po „vampýřím způsobu“ se začalo říkat vampýr Tobiáš.   V roce 2010 nachází archeolog Petr Brestovanský (*1969) v […]
Nejtajemnější anglická mohyla: Ukrývá pravěkou pyramidu?
Silbury Hill, majestátní umělá mohyla v srdci anglického Wiltshiru, je největší předhistorickou stavbou tohoto typu v Evropě. Vznikla přibližně mezi lety 2470 a 2350 př. n. l., ale její účel je dodnes nejasný. Mohla sloužit jako svatyně, královský hrob nebo astronomická observatoř?   Odhaduje se, že ke stavbě mohyly nacházejícího se poměrně blízko legendárního Stonehenge […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo svatby Bendové utekl za mladší?
nasehvezdy.cz
Místo svatby Bendové utekl za mladší?
Snad nikdo nepochyboval o tom, že se v dohledné době herečka ze seriálu Jedna rodina Alice Bendová (51) provdá za svého dlouholetého partnera Michala Topola (38). Jenže teď kolují zvěsti, že těsně p
Dekorativní ptáčci z plsti
panidomu.cz
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky
3 generálové v Bílém domě: Farmář, buldok & líný prezident
historyplus.cz
3 generálové v Bílém domě: Farmář, buldok & líný prezident
Prezidentský úřad zastávalo ve Spojených státech amerických hned několik generálů. Tři z nich se ale vymykají. Ještě předtím, než byli zvoleni do Bílého domu, se zúčastnili významných válečných konfliktů, jež přepsaly světové dějiny. Je přitom ironií, že na bitevním poli se mnohdy cítili více doma než ve vrcholné politické funkci. Úspěšný na bojišti, neúspěšný v
Moderní české inovace: Kontaktní čočky, semtex a další vynálezy našich zlatých ručiček
epochaplus.cz
Moderní české inovace: Kontaktní čočky, semtex a další vynálezy našich zlatých ručiček
České vynálezy nejsou jen minulostí – kontaktní čočky, semtex, polarograf či umělé cévy zachraňují životy a posouvají vědu dopředu i dnes. Od Wichterleho stavebnice Merkur po Nobelovu cenu Jaroslava Heyrovského – objevte moderní české nápady, které formují svět. Místo brýlí kontaktní čočky Také za vynálezem kontaktních čoček stojí Otto Wichterle. V roce 1954 se mu
Zahradní doplňky nesmějí chybět
rezidenceonline.cz
Zahradní doplňky nesmějí chybět
Prostor zahrady nebo terasy lze velmi dobře oživit nejrůznějšími doplňky, ať už v podobě textilií určených do exteriéru či designovým osvětlením v podobě svícnů, luceren a LED zdrojů. Více informací naleznete v popiscích fotografií.
Vynalezl farmářský synek Cornelius Drebbel stroj na počasí?
enigmaplus.cz
Vynalezl farmářský synek Cornelius Drebbel stroj na počasí?
Syn nizozemského farmáře Cornelius Drebbel v jistém smyslu připomíná muže, slavného umělce a vynálezce Leonarda da Vinci (1452–1519). Zvěsti o Drebbelových geniálních nápadech, stejně jako fakt, že do
PETEXPERT DEN 2025
epochanacestach.cz
PETEXPERT DEN 2025
V sobotu 31. května 2025 se v pražském Pesoparku v Uhříněvsi uskuteční první ročník akce pro širokou veřejnost – PetExpert den. Tento celodenní zážitkový program je určen pro všechny milovníky psů, jejich psy i rodiny s dětmi. Akce je zdarma a nabídne praktické ukázky práce se psy, přednášky, odborné konzultace, soutěže, stánky se sortimentem pro
Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev. Díky pokročilému molekulárnímu modelování
21stoleti.cz
Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev. Díky pokročilému molekulárnímu modelování
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev
Restaurace ZEM představuje pop-up večeři Four Hands Dinner
iluxus.cz
Restaurace ZEM představuje pop-up večeři Four Hands Dinner
Restaurace ZEM zve 5. června na pop-up večeři Four Hands Dinner pod vedením Chef de Cuisine Libora Kristofčáka a hostujícího šéfkuchaře Ondřeje Moliny. Speciální šestichodové menu vzdává hold jaru, ud
Dovádivá kůzlata vrátila mé vnučce úsměv na tvář
skutecnepribehy.cz
Dovádivá kůzlata vrátila mé vnučce úsměv na tvář
Markétka bývala tak veselá, pak ale zasáhl krutý osud a už neměla důvod k úsměvu. Vrátili jí ho až malí, roztomilí tvorečkové s růžky. Pamatujete si, mí vrstevníci, jak bývala v televizi kdysi přestávka a v ní dovádivá koťata? Ta přestávka byla velmi oblíbená. Jakmile se koťata zjevila na obrazovce, volali jsme jako o život: „Koťata!“ Babička s maminkou zanechaly vaření, chlapi položili
Topinky s avokádem
nejsemsama.cz
Topinky s avokádem
Avokádo je skvělou variantou, jak dostat do těla vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky. Pomáhá snižovat cholesterol a podporuje zdravé srdce. Hodí se do dipů, pomazánek i salátů. Ingredience na 4 porce: 4 plátky chleba 2 zralá avokáda 150 g Lučiny 4 vejce sůl pepř 1 lžíce octa bylinky podle chuti Postup: Chléb opečte na suché pánvi dozlatova a křupava. Pak ho potřete Lučinou, osolte
Voňavé indické kari
tisicereceptu.cz
Voňavé indické kari
Indie je královna koření. A pomyslné první místo má kari! Suroviny na 4 porce 20 g másla 10 g oleje 1 lžič. kurkumy 2 rajčata 1 lžič. drc. římského kmínu 1 lžič. koření garam masala 1 lžič
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz