Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jací jsou mezi zvířaty největší spáči?

Podle vědců je spánek pro zvířata důležitější než dostatek potravy. Tělo se jim během něj regeneruje, zdají se jim dokonce i sny. Některá spí na zemi stočená do klubíčka, jiná si ustelou v korunách stromů, některá odpočívají pod vodní hladinou.

Kdo jsou největší spáči mezi savci?

Lev pustinný

Jak dlouho spí: až 20 hodin denně

Kolik váží: 90–250 kg

Složení potravy: masožravec

Kde žije: Afrika a nevelká část Indie

Lev je po tygrovi druhou největší kočkovitou šelmou. V dnešní době žije nejvíce lvů ve východní a Jižní Africe, jejich stavy se snižují.

Asijští lvi se vyskytují pouze na území národního parku Gir Forest v severozápadní Indii, kde jich žije zhruba 650. Lvi loví ve smečkách.

Jejich kořistí se stávají hlavně větší savci – antilopy, pakoně, buvoli, zebry –, v Indii pak jeleni, ale také menší zvířata – zajíci a ptáci. Viditelně loví jen lvice, ale pravdou je, že i samci loví docela aktivně. Mají ovšem rozdílnou strategii.

Loví sami, nemají potřebu spolupracovat jako lvice. Proto loví za šera až za tmy, mají totiž jako všechny kočkovité šelmy velice dobrý zrak.

Lev prospí až 20 hodin denně.
Lev prospí až 20 hodin denně.

Netopýr hnědavý

Jak dlouho spí: až 20 hodin denně

Kolik váží: 10 g

Složení potravy: hmyzožravec

Kde žije: Severní Amerika

Kromě toho, že je tenhle netopýr rekordmanem v běžném spánku, má na kontě ještě prvenství v nejdelší zimní hibernaci, která každoročně trvá plných 85 dní. Svou lenost posléze vyvažuje rychlostí lovu. Za hodinu dokáže zaútočit až 1200x.

Za jednu noc spořádá 6 gramů hmyzu, tedy více než polovinu své vlastní hmotnosti. Kojící samice dokonce prožene svým trávicím traktem každou noc 110 % své hmotnosti.

Netopýr hibernuje až 85 dní.
Netopýr hibernuje až 85 dní.

Koala medvídkovitý

Jak dlouho spí: až 19 hodin denně

Kolik váží: 8 kg

Složení potravy: býložravec

Kde žije: východní pobřeží Austrálie

Koaly se živí výhradně listím z blahovičníků, a to ještě jen několika jejich druhy. Blahovičníkové listí se vyznačuje tím, že v určitých fázích růstu obsahuje terpeny, vysoce toxické organické sloučeniny.

Koaly se naučily rozeznávat, kdy tento jed jejich potrava neobsahuje. Během roku proto střídají několik druhů blahovičníků podle toho, v jaké růstové fázi se jejich listy právě nacházejí.

Koalí jídelníček je bohatý na vlákninu, a naopak postrádá energeticky bohaté látky. Proto se koaly příliš nepohybují a většinu dne raději prospí. Mají velmi pomalý metabolismus, potrava v jejich trávicím traktu se zdržuje kolem jednoho týdne.

Energii si šetří i tím, že mají velmi hustou srst, což zabraňuje ztrátám tepla. Březost samic trvá 35 dní. Pouhý gram vážící lysé mládě se pak na půl roku stěhuje do vaku. Dalších pět měsíců se drží u matky a většinu času tráví na jejích zádech. Koaly se v přírodě dožívají kolem 15 let.

Kvůli stravě chybí koalům energetické látky, proto většinu dne prospí.
Kvůli stravě chybí koalům energetické látky, proto většinu dne prospí.

Vačice virginská

Jak dlouho spí: až 18 hodin denně

Kolik váží: 3 kg

Složení potravy: všežravec

Kde žije: Střední a Severní Amerika

Jde o jediný druh vačnatce, který žije mimo Jižní Ameriku, Austrálii a Indonésii. Díky své všežravosti se dokázala dokonale přizpůsobit krajině přeměněné člověkem. Libuje si v hromadách stavební suti, kde se přehrabuje v odpadcích.

Po dvanáctidenní březosti rodí až 13 mláďat, která zůstávají do věku 50 dní přichycená na prsních bradavkách. Vak opouštějí za dalších 20 dní. Při ohrožení praktikuje vačice zajímavý způsob obrany, během kterého předstírá smrt.

Leží na boku a dokáže vydržet bez nejmenšího pohybu až 6 hodin. Dokonce vylučuje i hnilobou zapáchající tekutinu, aby dala případnému predátorovi jasně najevo, že její maso pro něj nebude žádná lahůdka.

Pásovec velký

Jak dlouho spí: až 17,5 hodiny denně

Kolik váží: 40 kg

Složení potravy: masožravec

Kde žije: Jižní Amerika

Největší zástupce pásovců. Na hřbetě nosí zbroj v podobě 11–13 pruhů rohovitých destiček. Na předních nohou mu narůstá velký třetí prst, který slouží k vyhrabávání kořisti. S jeho pomocí si také hloubí nory, ve kterých tráví většinu dne.

Živí se převážně termity a mravenci, je schopen spořádat úplně všechny obyvatele termitiště.  Má velice chutné maso, proto je ohrožen lovem. Pásovci jsou polygamní, samec se páří s více samicemi.

Po narození zůstávají mláďata v noře a matka je kojí – tehdy se jim začíná vyvíjet tvrdý krunýř. Společně s matkou opouštějí postupně noru a učí se sama živit. Ve věku půl až jednoho roku jsou samostatná a odcházejí.

Pásovci prospí úctyhodných 16,5 hodiny.
Pásovci prospí úctyhodných 16,5 hodiny.

Sysel Parryův

Jak dlouho spí: až 16,5 hodiny denně

Kolik váží: 800 g

Složení potravy: býložravec

Kde žije: Severní Amerika a východní Sibiř

Tento praktický hlodavec si hloubí v zemi rozsáhlá doupata o několika místnostech, ve kterých skladuje potraviny na zimu. Jeho spižírna mívá obvykle pouze jeden východ, který sysel před příchodem mrazů ucpává vlhkou zeminou.

Pokud se cítí ohrožen, vydává hlasité varovné hvizdy. Vypracoval si dokonce tak přesný systém varování, že podle hvizdu svých soukmenovců pozná, jestli se nebezpečí týká útoku ze vzduchu, nebo ze země.

Také sysel holduje dlouhému odpočinku.
Také sysel holduje dlouhému odpočinku.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Apoštol těsnopisu prorazil díky lesníkům
Rodák z Poličky Hynek Jakub Heger pochází z chudého prostředí. Sní o studiu teologie, podřizuje se ale přání otce, aby se stal jeho pokračovatelem v rodinném hospodářství.   Není to dobrá volba, protože jeho chatrné zdraví mu neumožňuje starat se o usedlost důsledně. Právnickou kariéru ale může Hynek Jakub Heger (1808–1854) rozjet i nemocný. Vystuduje v Olomouci a […]
Vyměnila Tereza Bavorská nápadníky za vědu?
Panovníci od svých dcer většinou očekávají jediné – že se dobře provdají. Bavorské princezně Tereze však svatba pranic neříká, brání se jí zuby nehty.   Navzdory protestům rodiny se Tereza (1850–1925) pouští do něčeho pro ženu, a urozenou dámu zvlášť, naprosto neslýchaného. Zcela se ponoří do vědeckého výzkumu! Urozená dívka po sobě zanechá rozsáhlé dílo […]
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků.   Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, […]
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936 […]
Zajímavosti
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak?   V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí […]
Ve vesmíru není ticho!
Jeden člověk vám bude tvrdit, že ve vesmíru je absolutní ticho, podle druhého je tam spíš pořádný kravál. Kdo má pravdu? V jistém smyslu oba!   Zvukové vlny kolem nás nelétají jen tak, přenášejí je atomy a molekuly. Ve volném vesmírném prostoru ale atomy ani molekuly nejsou. Anebo je jich velmi málo. Zatímco v 1 […]
Krásná Semiramis: Všude byla, všechno postavila… ale existovala?
Zoufale sleduje jeho krásnou tvář bez sebemenší známky života. Ona, královna Semiramis, se chtěla stát jeho ženou. Odmítl. Takový konec si ale nepředstavovala…   Podle řeckého historika Diodóra Sicilského (asi 90–27 př. n. l.) je Semiramis dcerou rybí bohyně Derketo, která se zamiluje do smrtelníka. Toho ovšem Derketo zabije a sama se vrhne do vln. […]
S láskou a humorem v Hovorech W
První podzimní Hovory W jistě potěšily všechny příznivce kultovního seriálu Hospoda, protože hostem moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros nebyl nikdo jiný, než protivný tělocvikář a pan domácí Jonáš. „Ne, ten protivný domácí nemá s Václavem Knopem opravdu nic společného. Je to jen důkazem, že je Vašek dobrým hercem. V civilu je to […]
Záhady a napětí
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!   […]
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu […]
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Tříhlavý bůh dráždí církev
Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.   Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
panidomu.cz
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
epochaplus.cz
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne? Údolí Biały Jar na
Rolins se vyrovnává s velkou bolestí
nasehvezdy.cz
Rolins se vyrovnává s velkou bolestí
Usměvavý pár tvoří zpěvačka Dara Rolins (51) s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (52) už dva roky. Přesto skrývá bolest, se kterou se dosud nesrovnala. Kdyby se totiž potkali dřív, měla by šanci
Riskoval důstojník SS život pro Židovku?
historyplus.cz
Riskoval důstojník SS život pro Židovku?
Krásná černovláska je v březnu 1942 vyhnána z vagonu, určeného pro dobytek. Ocitá se na místě, o němž se bude hovořit jako o učiněném pekle. Okolo ní se rozléhá kakofonie křiku strážných, bědování transportovaných a štěkotu psů. Helena Citrónová je v koncentračním táboře Osvětim-Březinka. Nad Evropou se už dávno povalují stíny druhé světové války a pro
Záhadná zkáza Jericha: Co zbořilo nejmocnější hradby světa?
enigmaplus.cz
Záhadná zkáza Jericha: Co zbořilo nejmocnější hradby světa?
Hradby města Jericha byly ve své době největší na světě a právem byly považovány za nedobytné. Pak ale přišli Izraelité a s Boží pomoci je dokázali zbořit. Jaká tajemná síla jim k tomu dopomohla a ode
Jak si vybělit zuby kurkumou?
nejsemsama.cz
Jak si vybělit zuby kurkumou?
Co bezpečně udělá z rozzářených úst zapšklého smajlíka, jsou zažloutlé zuby. Ať si je čistíte sebevíc, žlutá nebo šedá převládá? Abyste mohla zase oslňovat zářivým úsměvem, je třeba udělat víc. Proč zubní sklovina žloutne Jednoznačně můžeme ukázat prstem na hlavní škodiče. Čaj, káva, barevné potraviny, limonády, červené víno a kyselá jídla. Nevadí samy o sobě, ale vadí
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Proč Mount Everest každým rokem roste?
21stoleti.cz
Proč Mount Everest každým rokem roste?
V tibetštině je nazýván Čumulangma, v nepálštině Sagarmatha. Je to ikonická část pozemské topografie, představuje smrtelné nebezpečí pro horolezce a zároveň je geologickým zázrakem. A navíc stále rost
Šla jsem si pro odpuštění, to mi moc pomohlo
skutecnepribehy.cz
Šla jsem si pro odpuštění, to mi moc pomohlo
Věřila jsem, že se s Lubošem vezmeme. Bydleli jsme spolu, měli jsme dobře placená zaměstnání, cestovali a plánovali svatbu na zámku. Byla jsem tak pyšná, když jsem Luboše získala! Chtěly ho všechny holky, byl úžasný, mohl si vybírat. Vybral si mě. Hodili jsme se k sobě, zdálo se, že jsme se jeden pro druhého narodili. Oba dva jsme
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz