Dá se z nich připravit spousta dalších pokrmů. Jsou bezlepkové a mají ještě jednu další obrovskou přednost. Jsou lehce stravitelné. Organismu také dodají minerální látky, vlákninu a vitamíny skupiny B. Nevyvolávají žádné potravinové alergie.
Jak na ně
Protože mají sklon hořknout, měli bychom je vždycky před přípravou spařit vroucí vodou a pak propláchnout studenou. Poté je vařte v dvojnásobném množství vody.
Pokud chcete jáhly jako přílohu, použijte pouze 2 díly vody, na těsto k výrobě noků, knedlíků, placek klidně 3 až 4 díly vody. Chcete-li mít jáhly sypké, osmahněte je nejdřív na oleji a potom vařte, ale nemíchejte. Nakonec nechte dojít pod pokličkou. Připravit je můžete i v troubě.
Naslano i nasladko
Hodí se jako příloha, na kaše, placky, rizoto, noky a knedlíky. Upéci můžete různé koláče a samozřejmě tradiční jahelník. Nebo si pohrát s nepečenými dezerty či je využít do polévek.
Skladování je důležité
Není výhodné si dělat velké zásoby, protože jáhly mají tendenci žluknout. V létě je můžete dát pro jistotu klidně do lednice. Můžete si je také uvařit ve větším množství a po porcích je zamrazit. Tak je budete mít kdykoliv po ruce.
K čemu se hodí:
Na pomazánky
Pokud vařené jáhly kombinujete se zeleninou, je potřeba ji před rozmixováním tepelně upravit. Bude nutné přidat i olej či mléko nebo smetanu, trochu sójové omáčky, citronovou šťávu a samozřejmě koření. Zkuste také střídat různé zelené bylinky.
Do polévek
Jáhly můžete přidat syrové, ve chvíli, kdy se polévka vaří. Počítejte s tím, že jáhly polévku zahustí, takže jich nedávejte moc.
Jako příloha
Použijte je buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými surovinami, třeba s rýží, kukuřičnou polentou. Vynikající je amarant.
Přidat jáhly ale můžete i do nastavované bramborové kaše, zeleninové kaše, třeba celerové, nebo do rizota, hodí se také do různých zapečených jídel se zelím, rajčaty či růžičkovou kapustou.
(Zdroj: Paní domu)