Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak bezpečně rozpoznat lháře?

Zřejmě každý z nás v životě někdy zalhal nebo poznal osobu, která mu neříkala pravdu. Dá se takový člověk rozpoznat podle gest či neverbální komunikace? Dokážou ti nejlepší lháři ovládnout i to?

Zajímavosti:

Je známo, že například Bill Clinton se během rozhovorů o svém poměru s Lewinskou dotknul svého nosu hned 88x.

I člověk, který mluví pravdu, může vypadat jako lhář. Tento jev se označuje jako tzv. Othellova chyba. Nevinná osoba může mít strach, že jí nikdo neuvěří, i když mluví pravdu.

Celkem máme v obličeji 43 svalů, jež spolu mohou vytvořit kolem 10 000 různých výrazů a grimas.

Až 60 % českých ženatých mužů přiznává, že byli manželce nevěrní, a téměř polovina manželek, že si našly milence.

Je dokázáno, že 9 z 10 uchazečů i zaměstnání se nebojí použít lež.

Projevy lhaní:

nejasné odpovědi nebo otázka místo odpovědi, opakování nebo vyhýbání se odpovědi

agresivita

častější polykání – za polykání může zřejmě zvýšený stres

změna barvy kůže – zčervenání nebo zblednutí pokožky v obličeji může ukazovat na lháře

změna hlasu – stres stahuje hlasivky

gestikulace – lháři se podvědomě snaží ruce skrývat za zády nebo je křížit před tělem

uhýbání pohledem

změna tempa řeči – pokud se člověk snaží něco zatajit, projevuje se to i na změně tempa řeči

rozšířené zorničky – jedná se o hlavní znak, kdy se během lhaní rozšiřují zornice, které nedokáže ovládat

Lež znamená vědomě sdělovat nesprávné informace nebo tajit ty pravdivé. Může se jednat o způsob, jak se bránit nebo se vyhnout nepříjemné situaci, jelikož ji dotyčný nedokáže řešit jinak.

Pokud se podíváme na zmínky v náboženství, téměř všechna popisují lež jako něco špatného. Pravá lež slouží hlavně k získání nějaké výhody, jako je materiální obohacení, vyhnutí se trestu, zachování nebo zlepšení pověsti.

Lež může ale také chránit před nebezpečím. Motivací pro lež může být i snaha neublížit pravdou, která by byla pro člověka příliš těžká.

Lžeme odmalička

Podle amerického psychologa Roberta Feldmana patří lež mezi základní dovednosti, které jsme schopni se naučit už od nejútlejšího věku. Poprvé se tak děje již v 6 měsících života, kdy se malé dítě snaží svým pláčem upoutat pozornost blízké osoby.

Vědomě dítě poprvé zalže mezi 3. a 4. rokem a znamená to pro něj významný mezník v procesu zrání. Uvědomuje si tak vlastní jedinečnost a mění se povaha jeho světa.

Mezi běžné lži patří i pokrytectví. takto je ztvárnil na svém obraze vlámský renesanční malíř Jan Massijs.
Mezi běžné lži patří i pokrytectví. takto je ztvárnil na svém obraze vlámský renesanční malíř Jan Massijs.

Proč dětem neříkáme pravdu?

Lež patří mezi běžnou část našich životů. Rodiče využívají velmi často tzv. nepravou lež, jelikož děti nedokážou rozlišovat fantazii, sny a realitu. Nejedná se o záměrné lhaní a jde o součást přirozeného vývoje dítě.

Jako příklad se dá uvést víla Zuběnka, která nechává pod polštářem peníze, nebo víra v Santa Klause či Ježíška. Stejně tak používají rodiče část pravdy o tom, jak děti přicházejí na svět, jelikož by ji celou nepochopily.

Živý detektor

Na univerzitě v San Francisku provedli vědci výzkum na 13 000 lidech, zda dokážou odhalit lež. Těch nejlepších výsledků dosáhlo pouze 0,24 % z nich.

Jedním z nejznámějších živých detektorů lži je 48letý Australan Steve van Aperen, který dodnes pomáhá policii při řešení závažných trestných činů. Kromě toho přednáší a učí právníky, politiky a finančníky, jak lež rozpoznat.

Moderní detektor lži, neboli polygraf, využívá počítač pro záznam průběhu výslechu a měřených veličin.
Moderní detektor lži, neboli polygraf, využívá počítač pro záznam průběhu výslechu a měřených veličin.

Jak odhalit lháře?

Člověk, který nemluví pravdu, se může prozradit mnoha signály. Z dosavadních výzkumů však vyplývá, že neexistují žádná obecně platná pravidla, která by vedla k jeho úplnému odhalení. Existují ale určitě verbální i neverbální projevy signalizující lež.

Van Aperen je přesvědčen, že podstatou rozpoznání lži je kladení správných otázek. Podezřelí jsou také lidé, kteří odůvodňují a zdůrazňují svoje přednosti a používají výroky typu „mě můžete věřit“ nebo „já jsem poctivý člověk“.

Dostat lháře do úzkých

Abychom dokázali takového člověka odhalit, měli bychom podle odborníků vyvíjet tlak. Psycholog Aldert Vrij se domnívá, že je dobré dostat dotyčného do časové tísně, aby nebyl schopný vymyslet důvěryhodnou historku.

Lépe se takový člověk pozná, pokud ho již známe a víme, jak vypadá jeho obvyklé chování. I tak jsou šance na odhalení lži u běžného člověka poměrně nízké. Nepatrně lepší statistiku mají ženy, jelikož lépe rozpoznají řeč těla nebo intonaci hlasu.

Jiné dýchání

Lháři se dají poznat i z neverbální komunikace, pokud si jí pečlivě všímáme. Mezi první projevy, kterých si můžeme všimnout, je změna dechu. Když člověk nemluví pravdu, zvedá místo břicha pouze horní část hrudníku a ramena.

Může se také stát, že se mu budou nafukovat tváře, které při výdechu splasknou, aby dotyčnému pomáhaly nabrat více kyslíku a zbavit se tak napětí, které vzniklo lhaním.

Roztěkané tělo

Lhář se pozná tak, že častěji sklání hlavu, uhýbá pohledem a celkově se hrbí. Také sebou také při hovoru trhá nebo se naklání dozadu. Docházet může ale i k opačnému případu, tedy k naprostému „zamrznutí“.

Častým jevem takového člověka je zakrývání krku, jenž patří mezi nejzranitelnější část těla.

Může se ho dotýkat, škrábat si ho či si popotahovat límec košile nebo povolovat kravatu. Mnohdy si lháři dávají ruce křížem před sebe jako gesto obrany.

Pravdu poznáš v očích

Ne nadarmo se říká, že oči jsou brána do duše. Proto ti, co nemluví pravdu, často přerušují oční kontakt a nepřirozeně často mrkají. To je hlavní známka přetvářky a klamu.

Zkušení lháři ale mohou používat zcela opačnou strategii, kdy se druhému upřeně a nepřirozeně dívají do očí a nemrkají. Tím se snaží druhého zastrašit nebo zmanipulovat předstíranou upřímností.

Pinocchiův nos

Určitě všichni znají pohádkovou postavičku jménem Pinocchio, kterému naroste při každé lži nos. Ve skutečnosti se tak opravdu děje. V nose se nachází citlivá tělíska, která se při vyšším krevním tlaku mnohem více prokrvují a začnou brnět. To má za následek, že se lidé při lži začnou nosu dotýkat a škrábat si ho.

Prototypem lháře je literární postava jménem Pinocchio.
Prototypem lháře je literární postava jménem Pinocchio.

Zakrývání úst

Nevědomě si také nervózní lháři okusují nehty a zakrývají ústa. Tím dávají najevo, že už nic nechtějí říkat.

To se stalo i v případu cyklistického šampiona Lance Armstronga, který si zakrýval ústa, když dostal během tiskové konference otázku na užívání dopingu. Zásadní je také úsměv.

Pokud se smějeme opravdu od srdce, zapojují se všechny svaly v obličeji, včetně oblasti očí.

Nejlepší obrana je útok

Dalším znakem usvědčujícím lháře, bývá zvýšená agrese, a gesta s ní související. Na rozdíl od pravdomluvného člověka dělá gesta rukama až poté, co promluví.

Když se ale cítí zahnaný do kouta, často opakuje položenou otázku, aby nemusel okamžitě odpovědět, a začne okamžitě útočit. Sám sebe obhajuje a vyčítá druhým, aby cíleně převedl řeč na něco úplně jiného.

Nadbytek informací

Spíše než neverbální komunikaci ale vnímáme slova, respektive konkrétní obsah vět. Podvodníci proto používají trik, při němž používají víc informací, než je třeba a na které se ho vlastně nikdo ani neptal. Účel je jasný. Doufají, že dotyčný uvěří jeho řečem i zdánlivé upřímnosti.

Mnohdy používají výplňková slova jako „hm“, „no“ nebo „že“ a věty typu: „Vnímáš mě? Slyšíš mě?“ Díky těmto frázím se chtějí ujistit, že je druhý na stejné vlně.

Mnoho lží se ukrývá na internetu.
Mnoho lží se ukrývá na internetu.

Změna v hlasu

Nejen obsah sdělení je důležitý k rozpoznání lháře. Pokud někdo začne náhle mluvit znatelně vyšším hlasem, může to předznamenat prvotní lež. Při nervozitě se totiž hlasivkové svaly stáhnou, což je reakcí na stres.

Příznakem může být i odkašlávání, jímž se dotyčný snaží ulevit si od stažení hlasivek. Když se dostane lhář do úzkých, může mluvit o něco pomaleji a dělat mezi větami pauzy.

Spontánní vs. vědomá lež

Vědci se pokusili porovnat mozkovou aktivitu při spontánních lžích nebo předem připravených výmyslech. U spontánní lži musí nepravdu nejprve vymyslet a udržet ji v paměti, aby si pamatoval i pravdu. U nacvičené lži si ji lhář musí pouze vybavit.

Podle psychologa Stephena Kosslyna se dějí u obou lží dvě různé aktivity. Během výzkumu se potvrdilo, že lhaní zaměstnává jiné oblasti mozku, než když říkáme pravdu.

Jistota v detektoru? Ne!

Jak tedy opravdu odhalit lež? Dnes jsou k dispozici tzv. polygrafy neboli detektory lži. Tyto přístroje zaznamenávají krevní tlak, dýchání, tep a další fyziologické funkce. Vychází tak z předpokladu, že když někdo zalže, dostává se do stresu.

Pokud pak po položení otázky dotyčný zakolísá, zvýší se mu tlak a je označen za lháře. Bohužel ani tato metoda není bezchybná.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Jindřich VII. spojil dvě růže v jednu
Velšský šlechtic Edmund Tudor má díky svému původu vysoké postavení. Jeho matkou je totiž královna-vdova Kateřina z Valois, takže je nevlastním bratrem anglického krále Jindřicha VI.   Bratři se ovšem liší příslušností k váženým rodům. Zatímco Jindřich (1421–1471) pochází z Lancasterů, díky Edmundovi stoupá hvězda rodu Tudorů. Nebude to ale ještě sám Edmund (1430–1456), kdo ji vynese až […]
Bombardování Tokia v březnu 1945: Cítili letci po náletu pach spáleného masa?
Během několika měsíců ztratili desítky letounů. Navíc pumy, shazované z obrovské výšky, jen málokdy zasáhnou určený cíl. Právě proto americký generál LeMay stanoví na počátku března 1945 pro letecké útoky na Japonsko novou strategii…   Už žádné cílené bombardování za denního světla! Přednost dostanou noční kobercové nálety z nízkých výšek, při nichž budou posádky bombardérů […]
Odpůrce Habsburků přišel o všechno
Mocný rod Habsburků je na počátku 17. století neklidný. Ve Slezsku mu roste nepoddajný protivník, kterého bude třeba se všemi prostředky zbavit.   Pokud by se osud Jana Jiřího Krnovského (1577–1624) odvíjel podle nalinkovaných předpokladů, strávil by život v církevních službách. Ostatně vystuduje kalvínskou akademii ve Štrasburku. A když v roce 1604 absolvuje, hned jako […]
Zajímavosti
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Vášnivé flamenco: Tanec, který rozdělil Španělsko
Temperamentní flamenco je pro většinu světa znakem španělské národní identity. Ale ne vždy to s ním bylo tak jednoduché. Dnes se těší uměleckému i akademickému respektu, což potvrzuje i skutečnost, že ho UNESCO v roce 2010 prohlašuje za součást světového nehmotného kulturního dědictví.   Flamenco je umělecká forma zahrnující tanec s řadou prvků, jako je […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou stranu by se ale bez něj klidně obešli. Existuje ovšem několik triků, jak adaptaci v nové destinaci urychlit.   Tělo není stroj. Má své mouchy. V tomto případě ale za projevy, které dokážou zkazit minimálně prvních pár […]
Černý jako eben: Proč je to dřevo tak drahé?
Hrobové ticho a rozestavěné figurky napovídají, že v místnosti právě probíhá vypjatá šachová partie. Oba muži se vzájemně bedlivě sledují a nechtějí udělat chybu. Pak jeden z nich neuváženě táhne koněm a protivník zaváhání bryskně využije. Temnou ebenovou figurkou dá šach mat!   Až 20 metrů vysoký strom jménem tomel, rostoucí v tropech a subtropech, dává světu […]
Záhady a napětí
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Čupakabra v Guatemale pozabíjela desítky kusů hospodářských zvířat!
Po útoku neznámého dravce v Guatemale zahynulo nejméně 75 kusů drůbeže a prasat. Mrtvá zvířata údajně s prokousnutým krkem a vysátou krví nacházeli farmáři na svých dvorcích v asi 40kilometrovém okruhu. I když není jasné, co přesně je usmrtilo, mnozí místní se obávají, že jde o následky řádění čupakabry!   Farmáři ve středoamerické Guatemale se […]
Benedetto Supino: Dokázal zapalovat věci pouhým pohledem?
Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří. Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m