Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak bezpečně rozpoznat lháře?

Zřejmě každý z nás v životě někdy zalhal nebo poznal osobu, která mu neříkala pravdu. Dá se takový člověk rozpoznat podle gest či neverbální komunikace? Dokážou ti nejlepší lháři ovládnout i to?

Zajímavosti:

Je známo, že například Bill Clinton se během rozhovorů o svém poměru s Lewinskou dotknul svého nosu hned 88x.

I člověk, který mluví pravdu, může vypadat jako lhář. Tento jev se označuje jako tzv. Othellova chyba. Nevinná osoba může mít strach, že jí nikdo neuvěří, i když mluví pravdu.

Celkem máme v obličeji 43 svalů, jež spolu mohou vytvořit kolem 10 000 různých výrazů a grimas.

Až 60 % českých ženatých mužů přiznává, že byli manželce nevěrní, a téměř polovina manželek, že si našly milence.

Je dokázáno, že 9 z 10 uchazečů i zaměstnání se nebojí použít lež.

Projevy lhaní:

nejasné odpovědi nebo otázka místo odpovědi, opakování nebo vyhýbání se odpovědi

agresivita

častější polykání – za polykání může zřejmě zvýšený stres

změna barvy kůže – zčervenání nebo zblednutí pokožky v obličeji může ukazovat na lháře

změna hlasu – stres stahuje hlasivky

gestikulace – lháři se podvědomě snaží ruce skrývat za zády nebo je křížit před tělem

uhýbání pohledem

změna tempa řeči – pokud se člověk snaží něco zatajit, projevuje se to i na změně tempa řeči

rozšířené zorničky – jedná se o hlavní znak, kdy se během lhaní rozšiřují zornice, které nedokáže ovládat

Lež znamená vědomě sdělovat nesprávné informace nebo tajit ty pravdivé. Může se jednat o způsob, jak se bránit nebo se vyhnout nepříjemné situaci, jelikož ji dotyčný nedokáže řešit jinak.

Pokud se podíváme na zmínky v náboženství, téměř všechna popisují lež jako něco špatného. Pravá lež slouží hlavně k získání nějaké výhody, jako je materiální obohacení, vyhnutí se trestu, zachování nebo zlepšení pověsti.

Lež může ale také chránit před nebezpečím. Motivací pro lež může být i snaha neublížit pravdou, která by byla pro člověka příliš těžká.

Lžeme odmalička

Podle amerického psychologa Roberta Feldmana patří lež mezi základní dovednosti, které jsme schopni se naučit už od nejútlejšího věku. Poprvé se tak děje již v 6 měsících života, kdy se malé dítě snaží svým pláčem upoutat pozornost blízké osoby.

Vědomě dítě poprvé zalže mezi 3. a 4. rokem a znamená to pro něj významný mezník v procesu zrání. Uvědomuje si tak vlastní jedinečnost a mění se povaha jeho světa.

Mezi běžné lži patří i pokrytectví. takto je ztvárnil na svém obraze vlámský renesanční malíř Jan Massijs.
Mezi běžné lži patří i pokrytectví. takto je ztvárnil na svém obraze vlámský renesanční malíř Jan Massijs.

Proč dětem neříkáme pravdu?

Lež patří mezi běžnou část našich životů. Rodiče využívají velmi často tzv. nepravou lež, jelikož děti nedokážou rozlišovat fantazii, sny a realitu. Nejedná se o záměrné lhaní a jde o součást přirozeného vývoje dítě.

Jako příklad se dá uvést víla Zuběnka, která nechává pod polštářem peníze, nebo víra v Santa Klause či Ježíška. Stejně tak používají rodiče část pravdy o tom, jak děti přicházejí na svět, jelikož by ji celou nepochopily.

Živý detektor

Na univerzitě v San Francisku provedli vědci výzkum na 13 000 lidech, zda dokážou odhalit lež. Těch nejlepších výsledků dosáhlo pouze 0,24 % z nich.

Jedním z nejznámějších živých detektorů lži je 48letý Australan Steve van Aperen, který dodnes pomáhá policii při řešení závažných trestných činů. Kromě toho přednáší a učí právníky, politiky a finančníky, jak lež rozpoznat.

Moderní detektor lži, neboli polygraf, využívá počítač pro záznam průběhu výslechu a měřených veličin.
Moderní detektor lži, neboli polygraf, využívá počítač pro záznam průběhu výslechu a měřených veličin.

Jak odhalit lháře?

Člověk, který nemluví pravdu, se může prozradit mnoha signály. Z dosavadních výzkumů však vyplývá, že neexistují žádná obecně platná pravidla, která by vedla k jeho úplnému odhalení. Existují ale určitě verbální i neverbální projevy signalizující lež.

Van Aperen je přesvědčen, že podstatou rozpoznání lži je kladení správných otázek. Podezřelí jsou také lidé, kteří odůvodňují a zdůrazňují svoje přednosti a používají výroky typu „mě můžete věřit“ nebo „já jsem poctivý člověk“.

Dostat lháře do úzkých

Abychom dokázali takového člověka odhalit, měli bychom podle odborníků vyvíjet tlak. Psycholog Aldert Vrij se domnívá, že je dobré dostat dotyčného do časové tísně, aby nebyl schopný vymyslet důvěryhodnou historku.

Lépe se takový člověk pozná, pokud ho již známe a víme, jak vypadá jeho obvyklé chování. I tak jsou šance na odhalení lži u běžného člověka poměrně nízké. Nepatrně lepší statistiku mají ženy, jelikož lépe rozpoznají řeč těla nebo intonaci hlasu.

Jiné dýchání

Lháři se dají poznat i z neverbální komunikace, pokud si jí pečlivě všímáme. Mezi první projevy, kterých si můžeme všimnout, je změna dechu. Když člověk nemluví pravdu, zvedá místo břicha pouze horní část hrudníku a ramena.

Může se také stát, že se mu budou nafukovat tváře, které při výdechu splasknou, aby dotyčnému pomáhaly nabrat více kyslíku a zbavit se tak napětí, které vzniklo lhaním.

Roztěkané tělo

Lhář se pozná tak, že častěji sklání hlavu, uhýbá pohledem a celkově se hrbí. Také sebou také při hovoru trhá nebo se naklání dozadu. Docházet může ale i k opačnému případu, tedy k naprostému „zamrznutí“.

Častým jevem takového člověka je zakrývání krku, jenž patří mezi nejzranitelnější část těla.

Může se ho dotýkat, škrábat si ho či si popotahovat límec košile nebo povolovat kravatu. Mnohdy si lháři dávají ruce křížem před sebe jako gesto obrany.

Pravdu poznáš v očích

Ne nadarmo se říká, že oči jsou brána do duše. Proto ti, co nemluví pravdu, často přerušují oční kontakt a nepřirozeně často mrkají. To je hlavní známka přetvářky a klamu.

Zkušení lháři ale mohou používat zcela opačnou strategii, kdy se druhému upřeně a nepřirozeně dívají do očí a nemrkají. Tím se snaží druhého zastrašit nebo zmanipulovat předstíranou upřímností.

Pinocchiův nos

Určitě všichni znají pohádkovou postavičku jménem Pinocchio, kterému naroste při každé lži nos. Ve skutečnosti se tak opravdu děje. V nose se nachází citlivá tělíska, která se při vyšším krevním tlaku mnohem více prokrvují a začnou brnět. To má za následek, že se lidé při lži začnou nosu dotýkat a škrábat si ho.

Prototypem lháře je literární postava jménem Pinocchio.
Prototypem lháře je literární postava jménem Pinocchio.

Zakrývání úst

Nevědomě si také nervózní lháři okusují nehty a zakrývají ústa. Tím dávají najevo, že už nic nechtějí říkat.

To se stalo i v případu cyklistického šampiona Lance Armstronga, který si zakrýval ústa, když dostal během tiskové konference otázku na užívání dopingu. Zásadní je také úsměv.

Pokud se smějeme opravdu od srdce, zapojují se všechny svaly v obličeji, včetně oblasti očí.

Nejlepší obrana je útok

Dalším znakem usvědčujícím lháře, bývá zvýšená agrese, a gesta s ní související. Na rozdíl od pravdomluvného člověka dělá gesta rukama až poté, co promluví.

Když se ale cítí zahnaný do kouta, často opakuje položenou otázku, aby nemusel okamžitě odpovědět, a začne okamžitě útočit. Sám sebe obhajuje a vyčítá druhým, aby cíleně převedl řeč na něco úplně jiného.

Nadbytek informací

Spíše než neverbální komunikaci ale vnímáme slova, respektive konkrétní obsah vět. Podvodníci proto používají trik, při němž používají víc informací, než je třeba a na které se ho vlastně nikdo ani neptal. Účel je jasný. Doufají, že dotyčný uvěří jeho řečem i zdánlivé upřímnosti.

Mnohdy používají výplňková slova jako „hm“, „no“ nebo „že“ a věty typu: „Vnímáš mě? Slyšíš mě?“ Díky těmto frázím se chtějí ujistit, že je druhý na stejné vlně.

Mnoho lží se ukrývá na internetu.
Mnoho lží se ukrývá na internetu.

Změna v hlasu

Nejen obsah sdělení je důležitý k rozpoznání lháře. Pokud někdo začne náhle mluvit znatelně vyšším hlasem, může to předznamenat prvotní lež. Při nervozitě se totiž hlasivkové svaly stáhnou, což je reakcí na stres.

Příznakem může být i odkašlávání, jímž se dotyčný snaží ulevit si od stažení hlasivek. Když se dostane lhář do úzkých, může mluvit o něco pomaleji a dělat mezi větami pauzy.

Spontánní vs. vědomá lež

Vědci se pokusili porovnat mozkovou aktivitu při spontánních lžích nebo předem připravených výmyslech. U spontánní lži musí nepravdu nejprve vymyslet a udržet ji v paměti, aby si pamatoval i pravdu. U nacvičené lži si ji lhář musí pouze vybavit.

Podle psychologa Stephena Kosslyna se dějí u obou lží dvě různé aktivity. Během výzkumu se potvrdilo, že lhaní zaměstnává jiné oblasti mozku, než když říkáme pravdu.

Jistota v detektoru? Ne!

Jak tedy opravdu odhalit lež? Dnes jsou k dispozici tzv. polygrafy neboli detektory lži. Tyto přístroje zaznamenávají krevní tlak, dýchání, tep a další fyziologické funkce. Vychází tak z předpokladu, že když někdo zalže, dostává se do stresu.

Pokud pak po položení otázky dotyčný zakolísá, zvýší se mu tlak a je označen za lháře. Bohužel ani tato metoda není bezchybná.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe