Který sýr máte nejraději a k jaké příležitosti si jej většinou dáváte? Například podle gurmánů si nejen dobré víno zaslouží vysoké známky, ale i sýry. Nejvyšší třídy sýrů na stole dávají hostiteli zvláštní postavení a hovoří o jeho vynikajícím vkusu.
Obyčejné sýry lze totiž vždy koupit v obchodě a za rozumnou cenu, ale v chuti nikdy nepřekonají poctivý ručně dělaný domácí sýr.
1. Caciocavallo Podolico (33 319 korun / 1 kg)
Italský „koňský sýr“ má koně pouze v názvu, ve skutečnosti se vyrábí z kravského mléka. V Kampánii kvůli tomu chovají krávy vzácného plemene Podolica a v letních měsících je krmí jahodami, borůvkami a třešněmi. Díky tomu sýr získává specifickou ovocnou chuť.
A specifický je také jeho hruškovitý tvar. Technologie přípravy spočívá v roztahování svazku sýrů, dokud se nestane vláknitým a přestane se rozpadat. Poté se rozřezává na kusy a tvaruje.
2. Pule (29 824 korun / 1 kg)
Pule se už po staletí vyrábí ze vzácného oslího mléka v srbské přírodní rezervaci Zasavice poblíž Bělehradu a koupit jej můžete jen tam, nikde jinde na světě. Farma produkuje také oslí mýdlo a mléko. A proč je oslí sýr takovou raritou?
Jedna oslice vyprodukuje za den pouhý litr a půl mléka (kráva až šedesát litrů) a na výrobu jednoho kilového pecnu sýra je potřeba 25 litrů. Oslice se pochopitelně musejí dojit ručně.
Jde o ohrožený druh balkánských oslů a na farmě jich zde chovají velmi málo, přibližně sto kusů.
Oslí mléko je však známé i pro své blahodárné účinky na lidský organismus, obsahuje totiž 60krát více vitamínu C než kravské mléko a svým nutričním složením se nejvíce podobá mléku žen. To dobře věděla i Kleopatra, která si údajně udržovala svoji krásu tím, že se v něm koupala.
A zřejmě to ví i tenista Novak Djokovič, který v Zasavici vykoupil celou roční produkci sýru! Prý tento bílý drobivý sýr plánoval upotřebit v řetězci svých restaurací. Svou chutí se nejvíce podobá silnému španělskému manchegu.
3. Moose Cheese (23 556 korun / 1 kg)
Přišlo vám oslí mléko jako dost velká kuriozita?
Ve Švédském městě Bjursholm se nachází farma Elk House, kde se zabývají výrobou losího sýra a to od tří konkrétních losů, které zemědělci Ulla a Christer Johanssonovi pojmenovali Jun, Helga a Jullan. Sýr je tak drahý už jen proto, jak velkou práci dala samotná domestikace těchto zvířat a také kvůli procesu dojení.
Losice dávají mléko jen v období od května do září, ne po celý rok a podojit jednu losici trvá v průměru tři hodiny. Za rok od těchto tří zvířat získají majitelé pouhých 900 litrů mléka, ze kterého může vzniknout jen 278 kilogramů sýra.
Jeho struktura se podobá sýrům feta, ale s velmi vysokým obsahem tuku. Proto je také jeho chuť bohatě mléčná a lehce slaná. Pokud byste na něj měli chuť, podává se ve Švédsku v restauraci Algen Hus.
4. Clawson Stilton Gold (23 300 korun / 1kg)
Celebrity a šejkové prý stojí frontu na unikátní sýr, který obsahuje likér s obsahem taveného zlata a zároveň je obalen v lupíncích 24 karátového jedlého zlata.
Nejprve šlo jen o limitovanou vánoční edici, blyštivý prémiový sýr rokforového typu si ale brzy našel početnou základnu příznivců, díky tomu se začal vyrábět ve větším objemu.
Zakoupit jej můžete ve třech okresech v Anglii – Leicestershiru, Nottinghamshiru a Derbyshiru a pokud jej nechcete hned kupovat po kilech, můžete být klidní. Vyrábí se totiž po stogramových plátcích. V současné době existuje ve dvou barevných variantách, bílé nebo modré.
5. Frome Cheese platte (74 560 korun / 1 kg)
Pokud vám tohle všechno bylo málo nebo chcete ochutnat trochu od všeho, máte možnost v Anglickém Somersetu na veletrhu Frome Cheese and Agricultural Show. Zde totiž prodávají nejdražší sýrový talíř na světě.
Raritní sýry jsou servírované na stříbrném podnosu v hodnotě 1200 dolarů, s ručně vyráběným dřevěným prkénkem a masivním stříbrným nožem. K tomu se rozhodně doporučuje koupit také láhev nějakého skutečně dobrého vína. A jaké sýrové skvosty zde najdete?
Například unikátní Wyke Farms Vintage nebo Pule. Sýry jsou doplněny bílými francouzskými lanýžemi a zlacením.