Chronická tendence odkládat plnění většinou náročných nepříjemných povinností a úkolů na později se odborně nazývá prokrastinace. Je to lenost, nebo nerozhodnost?
Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale když se rozhodnete ji zdolat, najednou jste jako paralyzovaní. Jak dochází k tomu, že člověk odsouvá své povinnosti až po nejzazší možnou mez nebo je vůbec nevyřídí?
Práce za to nemůže
Jedno je jisté. Nezáleží to na práci samotné. Důvody jsou v nás. Odborníci řadí chronickou prokrastinaci mezi nemoci moderní doby. Její výskyt úzce souvisí se zvyšujícími se požadavky společnosti na výkonnost práce.
Z toho plyne, že prokrastinace není lenost. Líný člověk nic dělat nechce a je s tímto stavem spokojený. Prokrastinátor by rád něco dělal, ale nedokáže sám sebe přemluvit.
Co pomůže?
* Zlepšete soustředění
Nepodléhejte svodům televize, kuchyně či internetu, jsou největšími zloději vašeho soustředění. Hned, jakmile se přistihnete, že jste zase zabrouzdali jinam, než jste chtěli, vraťte se k původní práci.
* Motivujte se
Najděte odpověď na otázku „proč tuto činnost chci dělat?“ Mějte před očima prospěch, jehož vyřízením dané povinnosti dosáhnete. Určitě se dá najít ve všem. A samozřejmě nejlepší motivací bývá dárek, něco pro potěšení nebo sladkost.
* Pracujte s časem
Jak na to? Úkol si rozdělte na menší úseky a směrem k cíli postupujte po jednotlivých krocích. Stačí, když si na každý krok naplánujete třeba jen deset minut. Po jeho dokončení si dejte menší pauzu, pak se vraťte k dalšímu kroku.
* Naučte se organizovat
Stanovte si nejdůležitější úkol dne a hned, jakmile začnete pracovat a udělejte jej jako první věc dne. Dřív než zkontrolujete poštu. Než začnete číst noviny. Než… Zbytek si už doplňte sami. Nerozdělujte problémy na malé a velké. Pamatujte, že problém je problém a v žádném z nich není rozdíl.