Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak dopadli nejznámější mafiánští bossové a gangsteři?

Jen málokteré jméno září v televizních pořadech a dokumentech o skutečných zločinech tak jasně jako jméno Colina McLarena.

McLaren, bývalý detektiv s vášní pro odhalování tajemství zločineckého podsvětí, přenesl své zkušenosti na televizní obrazovku v poutavém dokumentárním seriálu Vrazi mafie s Colinem McLarenem.

Tento seriál uvede Viasat Explore 22. listopadu ve 21:00. Diváci v něm budou moci proniknout do hloubky kriminální psychologie, forenzních důkazů a složitého fungování podsvětí.

Colin se podělí o osobní příběhy z působení v utajení v organizovaných zločineckých rodinách, podá svědectví o svých zkušenostech z první ruky a poskytne pohled do temného a zvráceného světa mafie z první řady.

V každé epizodě se dokument zaměří na jednoho z proslulých mafiánů. Od toho, jak se díky sérii vražd dostali k moci a pokusili se ovládnout newyorskou mafiánskou rodinu, až po jejich konec nebo dlouhé tresty vězení. Podíváme se na šest mafiánských bossů:

Johnnyho Gottiho známého jako „Teflonový Don“, Sammyho „Bulla“ Gravana, Persica alias „Hada“, Anthonyho „Gaspipe“ Casse, Henryho „Dobráka“ Hilla a Vinnieho „Brada“ Giganta.

Všechny tyto osoby jsou spojeny s „pěti rodinami“, které od roku 1931 dominují newyorské italsko-americké mafii: Bonanno, Colombo, Gambino, Genovese a Lucchese.

John Gotti, často označovaný jako „teflonový Don“, byl známý americký mafián a hlava zločinecké rodiny Gambino.

V 80. letech 20. století se proslul svou schopností vyhýbat se spravedlnosti a obvinění z řady závažných trestných činů, díky čemuž si vysloužil svou přezdívku.

Gotti se vyznačoval bezohledným stylem vedení, který zahrnoval zapojení do různých kriminálních aktivit, jako je lichva, vydírání, obchod s drogami a vraždy.

Aby upevnil své postavení v rodině, zorganizoval v roce 1985 také vraždu Paula Castellana, předchozího šéfa rodiny Gambino.

Gottiho schopnost vyhnout se odsouzení v několika soudních procesech byla nakonec překonána v roce 1992, kdy byl shledán vinným z vraždy, vydírání a dalších obvinění.

Byl odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění a 10. června 2002 ve vězení zemřel.

Salvatore Sammy „Býk“ Gravano se proslavil jako vysoce postavený člen zločinecké rodiny Gambino.

Gravanova zločinecká kariéra trvala několik desetiletí, během nichž se zabýval řadou nezákonných činností, včetně lichvy, vydírání, nelegálního hazardu a obchodu s drogami.

Svou přezdívku „Býk“ si vysloužil díky své impozantní fyzické postavě a pověsti brutálního a násilnického muže.

Jednou z nejvýznamnějších událostí během Gravanovy trestné činnosti byla jeho spolupráce s orgány činnými v trestním řízení. Jako svědek vlády se v rámci dohody o přiznání viny přiznal k účasti na 19 vraždách.

V roce 1991 také učinil historické rozhodnutí svědčit proti svému bývalému šéfovi Johnu Gottimu a dalším vysoce postaveným členům zločinecké rodiny Gambino.

Jeho svědectví bylo klíčové pro odsouzení Gottiho a dalších vrcholných mafiánských představitelů, čímž se fakticky rozbila hierarchie rodiny Gambino.

V únoru 2000 byl Gravano a téměř 40 dalších členů gangu zatčeno na základě federálních a státních obvinění z obchodování s drogami.

V roce 2001 byla další obvinění stažena a v roce 2002 byl odsouzen k souběžným dvacetiletým trestům odnětí svobody v Arizoně a New Yorku. V září 2017 byl podmínečně propuštěn a v roce 2021 spustil vlastní podcast Our Thing With Sammy The Bull.

Carmine Persico byl dlouholetou hlavou zločinecké rodiny Colombo. Persico si vysloužil přezdívku „Had“ kvůli své pověsti zákeřného a pro orgány činné v trestním řízení obtížně vypátratelného muže.

Byl známý svou schopností pohybovat se ve složitém a zrádném světě organizovaného zločinu a zároveň se vyhýbat dlouhým trestům odnětí svobody.

Persicova zločinecká kariéra začala v 50. letech 20. století a počátkem 70. let se stal hlavou zločinecké rodiny Colombo, kde si udržel moc po několik desetiletí a stal se jedním z nejdéle vládnoucích bossů v historii americké mafie.

Během svého šéfování se Persico podílel na vydírání i vraždách. Jeho vedení bylo poznamenáno vnitřními boji o moc a násilnými konflikty uvnitř rodiny Colombo, které měly za následek četné oběti.

Trestná činnost Carmina Persica nakonec dostihla, když byl v roce 1986 odsouzen ke 139 letům vězení na základě federálního obvinění z vydírání. Ve vězení zůstal až do své smrti v březnu 2019.

Anthony Casso byl notoricky známý jako člen zločinecké rodiny Lucchese a stal se jednou z nejobávanějších a nejkrutějších postav v historii organizovaného zločinu.

Casso si vysloužil přezdívku „Trubka“ za to, že používal násilí a vraždy k likvidaci konkurentů a udržení kontroly ve zločineckém podsvětí.

Jeho vliv v rodině se rozšířil na celou řadu kriminálních aktivit, včetně nelegálního hazardu, obchodu s drogami a vydírání odborů.

Jedním z nejvýznamnějších aspektů Cassoovy zločinecké kariéry bylo jeho spojení se Sammym „Býkem“ Gravanem. Tato dvojice se společně podílela na různých trestných činnostech, včetně vražd. Casso padl na počátku 90. let, kdy byl zatčen a čelil řadě obvinění.

Dostal několik doživotních trestů a byl uvězněn ve federální věznici se zvýšenou ostrahou, kde se později pokusil o sebevraždu, ale přežil. V prosinci 2020 Casso zemřel ve vazbě na komplikace související s COVID-19.

Henry Hill, často označovaný jako „Dobrák“, byl také napojen na zločineckou rodinu Lucchese.

Stal se všeobecně známým díky svému zapojení do organizovaného zločinu a pozdější spolupráci s FBI, která vedla k jeho zařazení do programu na ochranu svědků. Stal se také inspirací pro kultovní film „Goodfellas“.

Hill vstoupil do zločinecké rodiny Lucchese jako mladý muž a rychle se zapojil do různých kriminálních aktivit, včetně vydírání, nelegálního hazardu, obchodu s drogami a loupeží.

Hill se proslavil zejména svou rolí v loupeži na mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho v roce 1978. Při této loupeži bylo odcizeno 5,875 milionu dolarů (v roce 2023 by to odpovídalo 27,6 milionu dolarů), z toho 5 milionů dolarů v hotovosti a 875 000 dolarů ve špercích. V té době se jednalo o největší loupež v hotovosti spáchanou na americké půdě.

Jeho život nabral dramatický směr, když byl v roce 1980 zatčen kvůli obvinění z drogové trestné činnosti.

Hill čelil dlouhému trestu odnětí svobody a obával se o svůj život, a proto se rozhodl spolupracovat s FBI. Jeho svědectví vedlo k odsouzení mnoha mafiánů a zločinců, včetně těch, kteří se podíleli na loupeži v Lufthanse.

Hill vstoupil do federálního programu na ochranu svědků, v jehož rámci se i se svou rodinou přestěhoval na různá místa ve Spojených státech.

Jeho příběh o zradě a životě v programu na ochranu svědků byl později vylíčen v knize Nicholase Pileggiho „Wiseguy“, která posloužila jako předloha pro kultovní film Martina Scorseseho „Goodfellas“ (1990).

Hilla ve filmu ztvárnil herec Ray Liotta. Film sledoval jeho vzestup a pád ve světě organizovaného zločinu, loupež v Lufthanse a důsledky jeho rozhodnutí spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení.

Hill zemřel v červnu 2012 v nemocnici na komplikace spojené s onemocněním srdce.

Vincent Gigante, známý jako „The Oddfather“ nebo „Brada“, byl záhadnou postavou spojenou se zločineckou rodinou Genovese.

Giganteho přezdívka „The Oddfather“ byla slovní hříčkou kombinující slovo „divný“ a „kmotr“, a to kvůli jeho výstřednímu chování a snaze předstírat duševní chorobu, aby se vyhnul trestnímu stíhání.

Byl známý tím, že se po ulicích New Yorku potuloval v županu a pyžamu, mumlal si pod nos a vykazoval další známky duševní nestability.

Navzdory své výstřední osobnosti byl Gigante mazanou a vlivnou postavou zločinecké rodiny Genovese. Na počátku 80. let se stal šéfem rodiny.

Giganteho trestná činnost zahrnovala zapojení do vydírání, nelegálního hazardu a dalších tradičních mafiánských praktik. Jeho styl vedení kladl důraz na utajení a loajalitu a byl známý tím, že nemilosrdně likvidoval ty, které považoval za hrozbu své moci.

V roce 1997 se Giganteho předstírání související s duševní chorobou rozplynulo, když byl odsouzen za vydírání a spiknutí za účelem vraždy. Byl odsouzen k 12 letům vězení a zemřel v prosinci 2005, ještě ve vězení.

Dokumentární řada Vrazi mafie s Colinem McLarenem představuje jedinečnou cestu do temných a tajemných životů některých z nejznámějších postav v historii organizovaného zločinu.

Prostřednictvím odborného vyprávění se diváci přenesou do zvráceného světa moci, zrady a intrik. Dokument bude mít premiéru 22. listopadu ve 21:00 na Viasat Explore.

Trailer:

Související články
Králem se vůbec stát neměl, ale když už ho osud na trůn posadil, stal se rovnou největším panovníkem historie. Sedžong Veliký toho dal svému národu tolik, že se před ním sklánějí Korejci ještě po šesti staletích.   Území Korejského poloostrova je v polovině 14. století součástí mongolské říše Jüan, mezi obyvatelstvem ale stoupá nespokojenost. Do čela […]
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává […]
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující […]
Vznik Československa svede do společné vlády dvě osobnosti, které mají jinak jen velice málo společného.   Zatímco Edvard Beneš (1884–1948) představuje novou generaci politiků, o čtvrtstoletí starší Karel Kramář (1860–1937) je ostříleným diplomatem, který už za Rakouska-Uherska stál v čele mladočeské strany a byl poslancem vídeňského parlamentu. Po vzniku samostatného státu se právě on stává ministerským […]
reklama
Historie
Ohromila svět indiánská baletka?
Na indiány se v Americe zkraje 20. století lidé často dívají skrz prsty…Diváci, kteří nadšeně aplaudují ve vyprodaných sálech nejlepší baletce světa, ale nemají ani tušení, že jim právě tančí Ki He Kah Stah Tsa.   V rezervaci indiánského kmene Osagů v oklahomském městě Fairfax rodina Alexandera Josepha Tall Chiefa (1890–1959) něco znamená. Alexander vlastní téměř celé […]
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev.   Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) se je snaží proměnit v ortodoxně katolickou […]
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává […]
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na […]
Zajímavosti
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém […]
Nejdelší let světa trvá dva měsíce!
Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává v texaském Dallasu dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží celých 50 dní. Jenže Robert Timm (1926–1976) a jeho kolega John Cook (?–1995) je v Las Vegas překonají, a to rovnou o čtrnáct dní!   Majitel lasvegaského hotelu Hacienda Doc Bailey dumá, jak přitáhnout zákazníky. Dává se […]
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti […]
Chcete Nobelovku? Tak si jí kupte!
Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel by se asi hodně divil, jaký byznys s cenou, jejíž vznik ve své závěti inicioval, se v posledních letech rozjel. Už není jen pro vyvolené – pro „ty, kteří přinesou největší prospěch lidstvu“, jak si představoval. Pro její získání stačí občas jen dorazit na aukci s dostatečným obnosem peněz. […]
Záhady a napětí
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v […]
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda?   Je […]
Krvelačný tvor z japonských legend: Zabil naráz 12 samurajů?
Tváře vesničanů jsou bledé a zračí se v nich děs. Na loži v jednom ze stavení totiž leží vážně zraněný samuraj, jehož sem přinesli jeho druhové. Napaden měl být záhadným tvorem, jehož nikdo nikdy předtím nespatřil. Ačkoli samurajům jen tak něco nenažene strach, vesničané si všimnou, že i oni jsou notně vyvedení z míry. Co na ně […]
Tajemství automatické kresby: Může být klíčem k našemu zdraví?
Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu. Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?   Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
panidomu.cz
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik