Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak dopadli nejznámější mafiánští bossové a gangsteři?

Jen málokteré jméno září v televizních pořadech a dokumentech o skutečných zločinech tak jasně jako jméno Colina McLarena.

McLaren, bývalý detektiv s vášní pro odhalování tajemství zločineckého podsvětí, přenesl své zkušenosti na televizní obrazovku v poutavém dokumentárním seriálu Vrazi mafie s Colinem McLarenem.

Tento seriál uvede Viasat Explore 22. listopadu ve 21:00. Diváci v něm budou moci proniknout do hloubky kriminální psychologie, forenzních důkazů a složitého fungování podsvětí.

Colin se podělí o osobní příběhy z působení v utajení v organizovaných zločineckých rodinách, podá svědectví o svých zkušenostech z první ruky a poskytne pohled do temného a zvráceného světa mafie z první řady.

V každé epizodě se dokument zaměří na jednoho z proslulých mafiánů. Od toho, jak se díky sérii vražd dostali k moci a pokusili se ovládnout newyorskou mafiánskou rodinu, až po jejich konec nebo dlouhé tresty vězení. Podíváme se na šest mafiánských bossů:

Johnnyho Gottiho známého jako „Teflonový Don“, Sammyho „Bulla“ Gravana, Persica alias „Hada“, Anthonyho „Gaspipe“ Casse, Henryho „Dobráka“ Hilla a Vinnieho „Brada“ Giganta.

Všechny tyto osoby jsou spojeny s „pěti rodinami“, které od roku 1931 dominují newyorské italsko-americké mafii: Bonanno, Colombo, Gambino, Genovese a Lucchese.

John Gotti, často označovaný jako „teflonový Don“, byl známý americký mafián a hlava zločinecké rodiny Gambino.

V 80. letech 20. století se proslul svou schopností vyhýbat se spravedlnosti a obvinění z řady závažných trestných činů, díky čemuž si vysloužil svou přezdívku.

Gotti se vyznačoval bezohledným stylem vedení, který zahrnoval zapojení do různých kriminálních aktivit, jako je lichva, vydírání, obchod s drogami a vraždy.

Aby upevnil své postavení v rodině, zorganizoval v roce 1985 také vraždu Paula Castellana, předchozího šéfa rodiny Gambino.

Gottiho schopnost vyhnout se odsouzení v několika soudních procesech byla nakonec překonána v roce 1992, kdy byl shledán vinným z vraždy, vydírání a dalších obvinění.

Byl odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění a 10. června 2002 ve vězení zemřel.

Salvatore Sammy „Býk“ Gravano se proslavil jako vysoce postavený člen zločinecké rodiny Gambino.

Gravanova zločinecká kariéra trvala několik desetiletí, během nichž se zabýval řadou nezákonných činností, včetně lichvy, vydírání, nelegálního hazardu a obchodu s drogami.

Svou přezdívku „Býk“ si vysloužil díky své impozantní fyzické postavě a pověsti brutálního a násilnického muže.

Jednou z nejvýznamnějších událostí během Gravanovy trestné činnosti byla jeho spolupráce s orgány činnými v trestním řízení. Jako svědek vlády se v rámci dohody o přiznání viny přiznal k účasti na 19 vraždách.

V roce 1991 také učinil historické rozhodnutí svědčit proti svému bývalému šéfovi Johnu Gottimu a dalším vysoce postaveným členům zločinecké rodiny Gambino.

Jeho svědectví bylo klíčové pro odsouzení Gottiho a dalších vrcholných mafiánských představitelů, čímž se fakticky rozbila hierarchie rodiny Gambino.

V únoru 2000 byl Gravano a téměř 40 dalších členů gangu zatčeno na základě federálních a státních obvinění z obchodování s drogami.

V roce 2001 byla další obvinění stažena a v roce 2002 byl odsouzen k souběžným dvacetiletým trestům odnětí svobody v Arizoně a New Yorku. V září 2017 byl podmínečně propuštěn a v roce 2021 spustil vlastní podcast Our Thing With Sammy The Bull.

Carmine Persico byl dlouholetou hlavou zločinecké rodiny Colombo. Persico si vysloužil přezdívku „Had“ kvůli své pověsti zákeřného a pro orgány činné v trestním řízení obtížně vypátratelného muže.

Byl známý svou schopností pohybovat se ve složitém a zrádném světě organizovaného zločinu a zároveň se vyhýbat dlouhým trestům odnětí svobody.

Persicova zločinecká kariéra začala v 50. letech 20. století a počátkem 70. let se stal hlavou zločinecké rodiny Colombo, kde si udržel moc po několik desetiletí a stal se jedním z nejdéle vládnoucích bossů v historii americké mafie.

Během svého šéfování se Persico podílel na vydírání i vraždách. Jeho vedení bylo poznamenáno vnitřními boji o moc a násilnými konflikty uvnitř rodiny Colombo, které měly za následek četné oběti.

Trestná činnost Carmina Persica nakonec dostihla, když byl v roce 1986 odsouzen ke 139 letům vězení na základě federálního obvinění z vydírání. Ve vězení zůstal až do své smrti v březnu 2019.

Anthony Casso byl notoricky známý jako člen zločinecké rodiny Lucchese a stal se jednou z nejobávanějších a nejkrutějších postav v historii organizovaného zločinu.

Casso si vysloužil přezdívku „Trubka“ za to, že používal násilí a vraždy k likvidaci konkurentů a udržení kontroly ve zločineckém podsvětí.

Jeho vliv v rodině se rozšířil na celou řadu kriminálních aktivit, včetně nelegálního hazardu, obchodu s drogami a vydírání odborů.

Jedním z nejvýznamnějších aspektů Cassoovy zločinecké kariéry bylo jeho spojení se Sammym „Býkem“ Gravanem. Tato dvojice se společně podílela na různých trestných činnostech, včetně vražd. Casso padl na počátku 90. let, kdy byl zatčen a čelil řadě obvinění.

Dostal několik doživotních trestů a byl uvězněn ve federální věznici se zvýšenou ostrahou, kde se později pokusil o sebevraždu, ale přežil. V prosinci 2020 Casso zemřel ve vazbě na komplikace související s COVID-19.

Henry Hill, často označovaný jako „Dobrák“, byl také napojen na zločineckou rodinu Lucchese.

Stal se všeobecně známým díky svému zapojení do organizovaného zločinu a pozdější spolupráci s FBI, která vedla k jeho zařazení do programu na ochranu svědků. Stal se také inspirací pro kultovní film „Goodfellas“.

Hill vstoupil do zločinecké rodiny Lucchese jako mladý muž a rychle se zapojil do různých kriminálních aktivit, včetně vydírání, nelegálního hazardu, obchodu s drogami a loupeží.

Hill se proslavil zejména svou rolí v loupeži na mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho v roce 1978. Při této loupeži bylo odcizeno 5,875 milionu dolarů (v roce 2023 by to odpovídalo 27,6 milionu dolarů), z toho 5 milionů dolarů v hotovosti a 875 000 dolarů ve špercích. V té době se jednalo o největší loupež v hotovosti spáchanou na americké půdě.

Jeho život nabral dramatický směr, když byl v roce 1980 zatčen kvůli obvinění z drogové trestné činnosti.

Hill čelil dlouhému trestu odnětí svobody a obával se o svůj život, a proto se rozhodl spolupracovat s FBI. Jeho svědectví vedlo k odsouzení mnoha mafiánů a zločinců, včetně těch, kteří se podíleli na loupeži v Lufthanse.

Hill vstoupil do federálního programu na ochranu svědků, v jehož rámci se i se svou rodinou přestěhoval na různá místa ve Spojených státech.

Jeho příběh o zradě a životě v programu na ochranu svědků byl později vylíčen v knize Nicholase Pileggiho „Wiseguy“, která posloužila jako předloha pro kultovní film Martina Scorseseho „Goodfellas“ (1990).

Hilla ve filmu ztvárnil herec Ray Liotta. Film sledoval jeho vzestup a pád ve světě organizovaného zločinu, loupež v Lufthanse a důsledky jeho rozhodnutí spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení.

Hill zemřel v červnu 2012 v nemocnici na komplikace spojené s onemocněním srdce.

Vincent Gigante, známý jako „The Oddfather“ nebo „Brada“, byl záhadnou postavou spojenou se zločineckou rodinou Genovese.

Giganteho přezdívka „The Oddfather“ byla slovní hříčkou kombinující slovo „divný“ a „kmotr“, a to kvůli jeho výstřednímu chování a snaze předstírat duševní chorobu, aby se vyhnul trestnímu stíhání.

Byl známý tím, že se po ulicích New Yorku potuloval v županu a pyžamu, mumlal si pod nos a vykazoval další známky duševní nestability.

Navzdory své výstřední osobnosti byl Gigante mazanou a vlivnou postavou zločinecké rodiny Genovese. Na počátku 80. let se stal šéfem rodiny.

Giganteho trestná činnost zahrnovala zapojení do vydírání, nelegálního hazardu a dalších tradičních mafiánských praktik. Jeho styl vedení kladl důraz na utajení a loajalitu a byl známý tím, že nemilosrdně likvidoval ty, které považoval za hrozbu své moci.

V roce 1997 se Giganteho předstírání související s duševní chorobou rozplynulo, když byl odsouzen za vydírání a spiknutí za účelem vraždy. Byl odsouzen k 12 letům vězení a zemřel v prosinci 2005, ještě ve vězení.

Dokumentární řada Vrazi mafie s Colinem McLarenem představuje jedinečnou cestu do temných a tajemných životů některých z nejznámějších postav v historii organizovaného zločinu.

Prostřednictvím odborného vyprávění se diváci přenesou do zvráceného světa moci, zrady a intrik. Dokument bude mít premiéru 22. listopadu ve 21:00 na Viasat Explore.

Trailer:

Související články
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
reklama
Historie
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes.   Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), rozené princezny z Lobkowicz. „Jistě […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“   V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát s pečenými meruňkami
nejsemsama.cz
Salát s pečenými meruňkami
Ovoce a salát v kombinaci se sýrem je vždy dokonalá pochoutka. Vyzkoušejte ji i s melounem, broskvemi nebo jahodami. Ingredience na 4 porce: ● 500 g meruněk ● 200 g krémového kozího sýra ● 1 vejce ● 200 g listového salátu ● 1 červená cibule ● sůl ● pepř ● olivový olej ● 2 lžíce medu ● 2 lžíce citronové šťávy ● 200 g sušené šunky Postup: Měkký kozí sýr prošlehejte s vejcem. Směs pak
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
21stoleti.cz
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí praco
Grilovaný losos s borůvkami
tisicereceptu.cz
Grilovaný losos s borůvkami
Losos je jednou z nejoblíbenějších ryb na světě. Přidejte si k němu i omáčku, která ho skvěle doplní. Ingredience 150 až 200 g lososa na porci Marináda sušený česnek sůl a pepř šťáva z 1
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz
Praktický půvab ostrůvkových řešení
Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající nejen ve výsledném vzhledu kuchyně, ale také z pohledu funkčnosti. Je ale náročná na prostor. Nesporným přínosem takto koncipované plochy je její vstřícnost k ideálnímu uspořádání, jež dbá na snadnou dostupnost a obsluhu všech jednotlivých zón kuchyně. Umožňuje totiž splnění nejdůležitější zásady, a sice minimalizaci počtu kroků a
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
iluxus.cz
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
Model Phantom je od roku 1925 nejznámějším symbolem úspěchu. Po osm generací provázel královské rodiny, státníky, umělce a průmyslové magnáty, kteří byli přítomni u mnoha z nejvýznamnějších okamžiků m
Sladké je prý sprosté slovo!
skutecnepribehy.cz
Sladké je prý sprosté slovo!
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
epochaplus.cz
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
Jemné bzučení napovídá, že v okolí se pohybuje hmyz. Květinu zrovna navštívila včela, která po krátké chvílí míří zpět do úlu. Jakmile náklad odevzdá, předvádí zvláštní pohyby, skrze něž dává vědět ostatní, kde sehnat vydatný nektar. Malého živočicha v našich končinách nejvíce zpopularizuje kreslený seriál Včelka Mája, k němuž nazpívá píseň Karel Gott (1939–2019). Včely si pozornost zaslouží
Zelený ostrov Menorca
epochanacestach.cz
Zelený ostrov Menorca
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
nasehvezdy.cz
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
Není to tak dávno, co zářila štěstím. Dokonce s manželem po 20 letech obnovili manželský slib. Jenže pohádka má zřejmě trhliny. Herečka Regina Řandová (57), známá ze seriálu Kamarádi, prý čelí kruté r
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
enigmaplus.cz
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
historyplus.cz
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz