Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak placebo ošálí mysl? Věř a víra tvá tě uzdraví!

Vypadá jako lék, má stejnou barvu, dokonce i chuť, jen neobsahuje žádnou léčivou látku. To je placebo! Může i přesto nemocnému pomoci od bolesti jen díky víře v uzdravení?

Akupunktura, homeopatie nebo šamanské léčení. To jsou léčebné metody, které většina lidí zná a řadí je k alternativní medicíně. Zatím se nepodařilo přesně zjistit, jak fungují, ale také není stoprocentně prokázáno, že by nefungovaly.

Otočíme-li se do historie lékařství, zjistíme, že ve starověku či ve středověku probíhala léčba na podobných principech. Buď tedy prostou vírou v uzdravení, nebo se léčilo pomocí přírodních bylin.

Odkud se vzalo placebo?

Samotné slovo je odvozeno od latinského „placere“, což znamená líbit se. Jako placeba se označovali ve Francii lidé, kteří předstírali zármutek na pohřbech, a to jen proto, aby dostali jídlo a pití.

Pro současnou medicínu je však placebo velmi významným nástrojem, jak zkoumat léčbu nemocí. Studie prokázaly, že placeno zabírá na 30 % všech nemocí.

První použití placeba je připisováno Jamesi Lindovi, který v roce 1753 léčil kurděje u dvanácti námořníků pomocí citrusových a pomerančových plodů.
První použití placeba je připisováno Jamesi Lindovi, který v roce 1753 léčil kurděje u dvanácti námořníků pomocí citrusových a pomerančových plodů.

Víra v uzdravení

Obecně se dá placebo popsat jako látka nebo léčebná procedura, kterou pacient považuje za lék, i když v sobě neobsahuje žádnou účinnou látku. Ale pacient je přesvědčen, že se po podání léku jeho zdravotní stav zlepší.

Velký vliv na účinek má i samotný lékař, který lék doporučí, a také pověst samotného medikamentu. To by však znamenalo, že se lidé mohou léčit zcela přirozeně, neboť tělo si dokáže s nemocemi poradit samo.

Testování léků

Placebo se upravuje do stejné podoby jako skutečný lék, má i stejný vzhled i chuť. Často se používá u klinických studií, kdy je nedílnou součástí v testování nových léčiv.

Slouží jako kontrolní vzorek odlišující skutečný účinek léku od samotného placebo efektu.

Pryč s bolestí

Efektem se zabýval Fabrizio Benedetti (nar. 1956), italský neurolog z turínské univerzity, při testování léků na bolest. Došel k neuvěřitelnému závěru, že dobrovolníci, jimž podával placebo, trpěli menšími bolestmi než ti, kteří dostávali skutečný lék.

Podle něj se však nejedná o pouhý psychologický jev, ale dochází ke skutečným fyziologickým změnám, které lze změřit.

Co se s tělem skutečně děje?

Benedetti zjistil, že u lidí, kteří dostávají lék, dochází v mozku k biochemickým změnám.

Ve chvíli, kdy mozek uvěří v léčebný proces, se v něm začnou produkovat hormony, zejména endorfin, endomorfin a dopamin. Tyto látky přirozeně zmírňují bolest, zvyšují imunitu, zlepšují dýchání a zlepšují spánek.

„Placebo aktivuje přirozený systém ochrany zdraví, který je lidskému tělu vlastní. Očekávání toho, že se zmírní naše obtíže, aktivuje mechanismus posilující tělesnou a duševní obnovu,“ říká Fabrizio Benedetti.

Placebo efekt je vyšší, jestliže má lék výbornou pověst, je podán autoritou, injekčně a je drahý.
Placebo efekt je vyšší, jestliže má lék výbornou pověst, je podán autoritou, injekčně a je drahý.

Vliv barev

Bylo prokázáno se, že významný vliv mají i barvy pilulek, které pacienti dostávají. Žlutá funguje na nemocné s depresí, červená zase dodává lidem energii, zelená zklidňuje úzkost a bílá se podává na zažívání. Platí také pravidlo: „Čím více, tím lépe“.

Pokud se tedy placebo užívá čtyřikrát denně, je jeho účinnost větší, než když se užívá jen dvakrát.

Bolest i deprese

Studie ukázaly, že účinky placebo efektu se nejvíce projevují u nemocí, které jsou pod přímým řízením centrální nervové soustavy.

Jedná se tedy o bolesti, psychická a neurologická onemocnění, jako jsou deprese, úzkost nebo Parkinsonova choroba.

Právě u analgetik nebo léků na depresi má placebo poloviční vliv na celkové léčení. U psychických nemocí dochází ke stejným změnám jako po antidepresivech nebo jiných účinných látkách. Jako by mozek věděl, jak reagovat.

Placebo léky zabírají hlavně na tišení bolesti.
Placebo léky zabírají hlavně na tišení bolesti.

A co geny?

Tento postup zkoušeli lékaři i u pacientů s rakovinou, prokázala se však účinnost spíše na průvodní jevy nádorového onemocnění než na samotnou rakovinu.

Tato léčba také nezabírá na pacienty z Alzheimerovou nemocí, neboť si častokrát neuvědomují, jaký lék užívají. Síla tohoto efektu je navíc zcela individuální. Podle všeho lze dokonce v lidském těle najít i geny pro placebo efekt.

Nové možnosti léčby

Vědci provedli také zajímavý experiment s pacienty s Parkinsonovou chorobou, kteří měli podstoupit chirurgický zákrok, během něhož jim měly být do mozku transplantovány lidské neurony.

Polovině z nich lékař pouze sdělil, že tento zákrok provedl, i když k žádné operaci nedošlo. Přesto i u těchto pacientů došlo k výraznému zlepšení zdravotního stavu.

Nepůsobí věčně

Účinnost placeba je však značně omezena. Jeho síla závisí hlavně na velikosti víry a důvěry. Navíc již po třech týdnech placebo efekt odeznívá. Vědci také zjistili, že lidé podléhají i opačnému efektu, který se nazývá nocebo.

Funguje to třeba v případě, kdy si lidé pročítají nežádoucí účinky v příbalové informaci léků a vsugerují si, že je pociťují.

Jsou známy i případy, kdy lékař omylem diagnostikoval pacientovi smrtelnou chorobu, a ten vlivem této informace skutečně zemřel, i když byl zcela zdráv…

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy […]
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po […]
Zajímavosti
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte!
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech přeci jen vyšlou údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. A ten v ní objeví mrtvolu!   Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se mu raději […]
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Záhady a napětí
Bumerang z Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 tisíc let?
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů: Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polských archeologů […]
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o […]
Mají obrazy nizozemského umělce vymývat mozek?
Za abstraktními liniemi a geometrickými vzory Pieta Mondriana se podle jisté konspirační teorie skrývá něco víc než jen malířova snaha zachytit krásu jednoduchosti. V jeho obrazech jsou prý zašifrovaná podprahová sdělení, která mají přeprogramovat mozek diváka. Kolik pravdy na takovém tvrzení může být?   Smyslem umění je na člověka nějak zapůsobit, vyvolat emoce a přimět […]
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz