Lidská mise na Mars je jednou z největších vědeckých výzev vůbec. Hlavním cílem je osídlení planety a následně její zkoumání. Zatím nejblíže k úspěšnému provedení má americká společnost SpaceX v čele s miliardářem Elonem Muskem.
Ten prohlásil, že by lidstvo mohlo kolonizovat Mars už v roce 2022 a o 40 let později by podle něj na Rudé planetě mohlo žít až milion lidí.
Základna
Jakmile vstoupí vesmírná loď do atmosféry Marsu, přední kabina s astronauty uvnitř se odpojí a vystřelí padáky. Kabina se pak stane domovem kolonistů. Svůj domov osadníci rozšíří o 45 metrů dlouhou nafukovací rouru, kterou k ní připojí.
Spát budou v obytných bunkrech umístěných pod marsovským povrchem. Celá tahle rezidence je ochrání před prašnými bouřemi a krutými teplotami, které tu klesají až k minus 60 °C.
Skvělý podnájem
Ve svém novém domově naleznou kolonisté všechno, co budou k životu potřebovat. Kromě koupelny a kuchyně budou mít k dispozici i obývací pokoj s televizí a internetem, a dokonce i posilovnu. Atmosféra na Marsu je tvořena z 95 % oxidem uhličitým.
Nezbytný kyslík se tu bude pumpovat z obrovských kyslíkových lahví. Energii budou vyrábět solární panely a teplo zajistí podzemní topení.
Jednosměrná cesta
Budoucí kolonisté musí projít několikaletým speciálním výcvikem. Budou se připravovat v tréninkových kopiích základen, které pak budou přímo na planetě. Průměrná vzdálenost ze Země na Mars je 128 milionů kilometrů, cesta tam potrvá 6–9 měsíců.
Společnost Elona Muska však právě vyvíjí nové výkonné motory, které by mohly cestu zkrátit na dobu 3 měsíců.
Kdo se může stát Marťanem?
Nároky na obyvatele Marsu jsou obrovské. Šanci mají především špičkoví inženýři a vědci, ale také nadaní kutilové, kteří dokáží bleskově opravit každý vzniklý problém.
Kromě toho se musí jednat o sehranou partu, protože z Marsu není úniku a pro sólové hráče tu není místo.