Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak se v historii trestala nevěra?

Dnes už v mnoha zemích moderního světa nebereme cizoložství jako smrtelný hřích. Vždyť není problém nechat se s nevěrným partnerem rozvést. V minulosti ale byla nevěra těžký zločin a také tak byla trestána. Co čekalo nevěrníky v různých dobách a kulturách?

STAROVĚK

Řecko

Postoj k nevěře se lišil v jednotlivých městských státech. Například v Athénách měla žena nižší postavení než muž, hlavně ve vyšších vrstvách společnosti.

Takže zatímco muž před i po sňatku mohl navštěvovat nevěstince, vydržovat si konkubíny a spát s otrokyněmi, athénská dívka byla prakticky vězněm v domě otce a následně manžela. Manželství sloužilo výhradně ke zplození potomků.

Pokud byla vdaná žena svedena či znásilněna, podle zákona se s ní Athéňan musel nechat rozvést, jinak mu hrozila ztráta občanství.

Trest smrti, nebo uříznutí varlat

Svůdník na tom byl ovšem hůř. Byl považován za zloděje a platil pro něj trest smrti, nebo odříznutí pohlavního údu i s varlaty. Ovšem za tučnou pokutu se z trestu mohl vykoupit. Ve Spartě byla překvapivě situace úplně jiná, ženy si byly s muži rovnější.

Domovu vládla žena a žádné konkubíny v něm nestrpěla. Za cizoložství neexistovaly žádné tresty. Pokud muž nemohl mít se svojí ženou děti, mohl dokonce požádat jiného spartského muže o tu jeho. Pokud všichni souhlasili, mohl s ní pak mít děti pro dobro obce. Bezdětní byli trestáni.

Svůdník byl trestán jako zloděj.
Svůdník byl trestán jako zloděj.

Řím

Za cizoložství byly trestány pouze vdané ženy, protože jejich činem byla porušena moc muže jakožto pána rodiny a takto počaté děti ohrožovaly rodinný majetek. Muž proto mohl svůdníka svojí manželky vlastnoručně zabít.

Její otec dokonce mohl zabít oba, tedy svoji dceru i jejího milence. Později, po roce 18 př. n. l., probíhaly soudy za cizoložství veřejně a tresty znamenaly buď majetkový postih nebo vyhnanství.

Za vlády Konstantina Velikého (272–337) byl svůdník manželky sťat mečem, za Justiniána (482–565) uvrhli nevěrnou ženu do kláštera.

Egypt

Ve starověkém Egyptě byl vztah k sexu velmi uvolněný. Manželství bylo uzavřeno tak, že si žena jednoduše přenesla své věci do domu svého muže. I rozvod byl snadný. Ovšem nevěru Egypťané netolerovali, a to ženám ani mužům.

Pokud se ženatý muž spustil se svobodnou dívkou, trestem mu bylo veřejné ponížení, což bylo v zemi faraona vnímáno jako závažné potrestání. Začal-li si ovšem nevěrník s vdanou ženou, přišel o svoje genitálie, což se často rovnalo rozsudku smrti.

Mezopotámie

U Sumerů byla nevěra největším proviněním, kterého se mohla manželka na manželovi dopustit. Pokud byla při činu přistižena, čekala ji smrt. Manžel jí ale mohl odpustit, to pak trestu unikl i její milenec.

Když z nevěry podezíral manželku její manžel, stačilo, že svoji nevinu odpřisáhla před bohem. Pokud ji však podezíral někdo další, musela podstoupit vodní ordál – byla v pytli vhozena do řeky, přežila-li, byla nevinná.

Manžel mohl beztrestně udržovat intimní vztah i s jinými ženami. Když se muž vyspal s cizí manželkou a nevěděl o tom, že byla vdaná, nebyl obviněn, potrestána manželem byla ona žena.

STŘEDOVĚK

Evropa

Náhled na nevěru se ve značně lišil mezi světskou mocí a církví. Zatímco světské společenství znalo jen nevěru ženskou, církev odsuzovala i tu mužskou, zvláště v manželství.

Ovšem už ve 12. století nebyla nevěra, ač považovaná za těžký hřích, důvodem k rozvodu. Nevěrnice mohla být dle světského práva sťata či vymrskána metlami, případně jí byl vypálen cejch. Populární byla i ulička hanby.

Mužům bylo povětšinou ukládáno pokání, ovšem pokud zhřešili s vdanou ženou, nebo znásilnil pannu či vdovu, mohl je stihnout i trest smrti či vyhnanství.

Někdy nevěrníka postihl finanční postih.
Někdy nevěrníka postihl finanční postih.

Trnová koruna, kůl v břiše i stětí mečem

Tresty se v jednotlivých zemích lišily. Například v Německu mohl být přistižený pár uložen do trnového lože, přikryt trnovou peřinou a poté jim byl zabodnut kůl do břicha.

Ostatně bavorský vévoda Ludvík II. Hornobavorský (1229–1294) nechal pro podezření z nevěry setnout hlavu své první manželce Marii Brabantské. Nejinak nakládal se svými nepohodlnými ženami i Jindřich VIII. Tudor (1491–1547), král Anglie. Z cizoložství obvinil jak Annu Boleynovou, tak i Kateřinu Howardovou.

Ve středověku se lišil světský a církevní pohled na nevěru.
Ve středověku se lišil světský a církevní pohled na nevěru.

Smrt milencům i násilníkům

U mužů z vyšších vrstev nebyla nevěra nijak postihována, pokud nešlo o prokázané znásilnění – pak jim hrozilo stětí nebo vpletení do kola. Ovšem nejtvrdší byly tresty u vdaných žen vysokého postavení.

Šlechtici si totiž potřebovali pojistit, aby v manželství narozené děti byly skutečně jejich. Přistihl-li tedy manžel ženu při nevěře, měl právo oba milence zabít a nebýt za to souzen.

Aztécká říše

Na cizoložství se nahlíželo jako na narušení kosmického řádu, proto bylo tvrdě trestáno. Muži byli ukamenování k smrti, ženy veřejně haněny a následně škrceny. Za pomocí darů či se souhlasem manžela provinilé mohlo dojít ke zmírnění trestů.

Muže tyto tresty většinou tolik netrápily, neboť měli povolené mnohoženství, i když se nedoporučovalo a bylo omezeno. Pokud muž zemřel, jeho majetek přešel na nejstaršího bratra, který si vzal za manželku jeho ženu.

NOVOVĚK

Osmanská říše

Dokázání nevěry ženě zde bylo velmi snadné. Stačilo, když proti ní vypovídalo několik svědků, jejichž pravdomluvnost však nikdo nezkoumal. Pro cizoložnice pak měli Osmané přichystáno nadmíru kruté potrestání.

Dali ženu do velkého pytle spolu s kočkou a zavázali ho. Pak do něj tloukli kovovými řetězy. Snažili se zasáhnout hlavně zvíře, které pak ve své vyděšenosti útočilo na ženu. S bitím soudci nepřestávali, dokud žena i kočka nezemřely.

Siam (Thajsko)

V Siamu měli obzvláště brutální trest, kterým trestaly nevěrnice. Jednalo se o znásilnění a zároveň zabití slonem. Při něm připoutali cizoložnici do klece, která vypadala jako sloní samice.

Následně k ní připustili dospělého slona, který se s ní chtěl spářit v domnění, že je to jeho družka. Při snaze s ní splynout způsobil spoutané ženě uvnitř poranění neslučitelná se životem.

V Thajsku se nevěrnice trestaly znásilněním a zabitím slonem.
V Thajsku se nevěrnice trestaly znásilněním a zabitím slonem.

Korea

Také v Koreji nevěrné ženy neunikly drsnému trestu. Pokud byly obviněny z cizoložství, byly násilím přinuceny pít ocet, dokud se jim nenafouklo břicho. Účinkem octa jim opuchlo a nateklo celé tělo. To nejhorší však mělo teprve přijít.

Následně si vykonavatelé rozsudku vzali do rukou obušky, hole a klacky a začali nevěrnici surově mlátit. Nepřestali, dokud žena nezemřela. Kočovní Mongolové zase nevěrné ženy rozsekli mečem vedví.

DNES

Turecko

V minulosti zde panoval pro ženy smrtící trest za nevěru, kterého se zúčastnila celá rodina. Každý její člen si vzal do ruky dýku a do nevěrnice jednou bodl.

Pokud byl počet rodinných příslušníků nízký, kolečko se opakovalo, dokud cizoložnice nevydechla naposledy.

Následně byla přijata zákonná opatření, přičemž zákon o cizoložnictví platil až do roku 1996, pak byl zrušen, protože postihoval více ženy, které byly trestány za sebemenší provinění, než muže, u nichž muselo jít o dlouhodobý milostný poměr mimo manželství. Nyní Turecko opět uvažuje o znovuzavedení tohoto zákona.

Papua-Nová Guinea

Ani zde se s milenci příliš nemazlili, zvláště šlo-li o vdanou ženu. Když manžel přistihl svoji ženu v objetí s milencem, mohl je oba zabít. Pokud měl svoji ženu rád a nechtěl ji usmrtit, pak jí alespoň nechal useknout prsty, které donutil jejího amanta sníst. S ním ale žádné slitování neměl a nechal mu setnout hlavu.

Barma

Na hranicích Barmy a Thajska žije kmen Padaung, jehož příslušnice jsou světoznámé jako tzv. „žirafí ženy“. Kolem krku si připínají až dvě desítky kruhových obručí, vážících i několik kilogramů.

Ty jim stlačují hrudní koš a klíční kosti, díky čemuž jejich krk vypadá dlouhý jako krk žirafy. Pokud se tyto ženy dopustily nevěry, za trest jim byly obruče zabaveny. Jejich krční obratle však nebyly schopné unést váhu hlavy a krk se jim zbortil.

Skončily invalidní, nebo zemřely. Počet žirafích žen se ale zmenšuje, mladé ženy už nechtějí v této tradici pokračovat.

Irán, Saúdská Arábie, Súdán a Nigérie

V těchto zemích je ženská nevěra stále trestána středověkými praktikami. Nevěrnice (ale i jejich milenci) jsou do půli těla zahrabány do země tak, aby jim byl znemožněn pohyb.  Následuje veřejné kamenování.

Po ženě metají kameny, které nesmějí být příliš velké, aby ji rovnou zabily, ani příliš malé, aby působily dostatečnou bolest. Kamenování trvá, dokud obviněná nezemře. Jde o událost, které se účastní i malí chlapci a stačí k ní drobná záminka.

Afghánistán

Cizoložství trestala v zemi morální policie. Za nevěru obdržela žena 100 ran holí a byla vsazena do vězení, kde ji neustále šikanovali dozorci, případně ji znásilňovali.

V době, kdy v zemi vládlo teroristické hnutí Taliban (1996–2001), byl pro ženy i jejich milence zaveden trest smrti, většinou šlo o kamenování.

Taliban totiž uplatňoval striktní podobu islámského práva šaría, takže například nechal useknout ruce či nohy osobám, které se dopustily krádeže.

V Afghánistánu se cizoložství trestá bitím hole.
V Afghánistánu se cizoložství trestá bitím hole.

Češi a nevěra

V minulosti

Zatímco Slované se v 9. a 10. století bez ostychu oddávali milostným hrátkám a ani skupinové radovánky jim nebyly cizí, se sílícím vlivem křesťanství byly jejich zvyky na našem území postupně vytlačeny a nahrazeny sexuální zdrženlivostí.

Úloha ženy pak byla po dlouhá staletí definována jako: „Roď děti, starej se o muže a o dům a buď věrná.“ Cizoložství bylo trestáno na pranýři, vyhnáním z města, vypalováním cejchů či smrtí.

Ke zlomu došlo až roku 1783 patentem Josefa II., který definoval manželství jako občanskou smlouvu a uznal rozvod od stolu i lože.

Jak jsme na tom dnes?

Aktuální postoj Čechů k nevěře je značně benevolentní, ačkoliv dochází k zajímavému paradoxu. Až 40 % Čechů přiznává, že bylo své partnerce nebo partnerovi nevěrných, ovšem zároveň by svému protějšku neodpustili, kdyby se ten dopustil nevěry vůči nim.

Bylo by to pro ně důvodem k rozchodu. Trochu pokrytecké, že? Výzkumy nadále ukázaly, že se nevěry nejčastěji dopouští lidé v produktivním věku mezi 30 a 50 lety. Zatímco mužům jde především o sex, ženy hledají v mimomanželských vztazích lásku a pochopení.

Placený sex není nevěra!

Obě pohlaví se pak shodla, že dnes je mnohem snazší podvádět než minulosti, a to díky internetu. Téměř pětina Čechů si dále myslí, že využití placených sexuálních služeb není nevěra.

Využívá jich pak podstatně více mužů než žen. Je přitom lépe přijímáno než neplánovaná „jednorázovka“ či milenecký poměr. Ne všichni nevěrníci pak myslí na bezpečný sex.

Zatímco 74 % žen uvedlo, že v takovém případě používají kondom vždy, až 52 % mužů se přiznalo, že ochranu s milenkami nepoužívají.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz