Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak se žije v nejdrsnějších věznicích světa?

Pro běžného člověka je život ve vězení nepředstavitelný. Existují ale kriminály, které jsou velkým soustem i pro ty nejotrlejší zločince. Jak tyto věznice fungují? A v jakých vládnou dozorci či samotní trestanci?

Na světě existuje mnoho druhů vězení podlé míry ostrahy a zajištění bezpečnosti. Hlavním jeho úkolem patří náprava zločince a zpětné začlenění do společnosti.

Podmínky se ale velmi liší z hlediska zemí, kde se věznice nachází, přičemž nejhorší z nich se nachází v Latinské Americe a Africe. Nejsou výjimkou ale ani místa v západních zemích, kam byste nepustili ani úhlavního nepřítele.

Černý delfín (Rusko)

Ruská věznice Černý delfín představuje ze všech kriminálů to nejhorší na světě. Od roku 2000 ji obývají jen ti nejnebezpečnější zločinci z celého Ruska. Nejsou zde povoleny žádné návštěvy a neexistuje tady ani společná jídelna.

Místo se pyšní především tím, že díky speciálním opatřením odtud ještě nikdo neutekl. Jedinou možností dostat se z tohoto pekla, je podle mnohých hřbitov, který leží hned vedle.

Ti nejhorší z nejhorších

Černý delfín patří k nejstarším a největším ruským vězení, založené už za doby Kateřiny Veliké v 18. století.

Velká proměna nastala v roce 2000, kdy se sem začali umísťovat pouze odsouzení k doživotnímu trestu, a to především sérioví vrazi, maniaci a násilníci. V současné době si zde odpykává trest kolem 700 vězňů, kteří mají na svědomí asi 3500 životů.

Hlavním cílem je vězně co nejvíce izolovat od společnosti, i od ostatních trestanců.

Tvrdý vězeňský režim

Pro odsouzené zde panuje přísný systém kontroly. Vězni jsou pod kamerovým dohledem 24 hodin denně. Většinou sedí na cele 2-3 osoby, nachází se zde ale i samotky, které slouží pro obzvláště nebezpečné pachatele. Kriminálníci si ale neodpočinou.

Spí při prudkém světle a pouze hlavou ke dveřím. Mají dokonce zakázáno přikrývat si hlavu dekou. Během celého dne si také nesmí sednout ani na postel. Za celý den mají pouze hodinovou vycházku pod střechou, takže nevidí ani nebe.

Poslepu po věznici

Pokud dojde k nějakému prohřešku, vězni musí na povel zaujmout „polohu ku“ (předklonění a ruce za zády) a otevřít ústa do té doby, něž dozorce zavelí jinak.

V momentě, kdy je třeba vězně přesunout do jiné části budovy, se pohybují pouze se zavázanýma očima, sehnutí v pase a s rukama za zády, přičemž každého z nich doprovází tři dozorci a cvičený pes. Tím bachaři eliminují možnost útěku vězňů. Nemohou si tak totiž zapamatovat cestu.

La Sabaneta (Venezuela)

Největším problémem latinskoamerických věznic je celková přeplněnost. Venezuelskou La Sabaneta se řadí mezi nejhorší z nich a mnozí ji označují jako bránu do pekla. Kapacita činila asi 700 lidí, přičemž uvnitř se nacházelo 3500 pachatelů.

Vězení se také potýkalo se zoufalým nedostatkem pracovníků, takže mu vládly gangy, pro které bylo na denním pořádku násilí a vraždy. Věznice fungovala po celých 55 let až do svého uzavření v roce 2013.

Zbraně a drogy

V La Sabanetě byla katastrofální situace, především v počtu dozorců. Na 150 vězňů připadal pouze jeden. Proto se o chod věznice starali spíše samotní vězni a gangy. V roce 2012 situace vygradovala až k velkému povstání, kdy zde bylo zabito 591 vězňů.

O rok později provedla policie ve věznici zátah, při kterém zemřelo 16 vězňů. Při razii našli strážci zákona spoustu střelných zbraní, nábojů a tajný tunel, který sloužil jako skrýš pro marihuanu a kokain.

Špinavé cely a nemoci

Velkým problémem věznice byla velmi špatná hygiena. Trestanci se tísnili ve špinavých celách, kde si nemohli mnohokrát ani sednout. Vykonávání potřeby fungovalo prostřednictvím lahví nebo igelitových sáčků, které od nich občas vybrala stráž.

V takovém prostředí pak vězni trpěli mnoha závažnými nemocemi, jako AIDS nebo tuberkulózou.

Kemp 22 (Severní Korea)

Toto vězení v Severní Koreji se nachází na severovýchodě země v oblasti čínsko-ruského pohraničí. Nejedná se o typické vězení, kde jsou ti nejotrlejší zločinci, ale o místo určené pro politické vězně.

Jedná se v podstatě o novodobý koncentrační tábor, kde neexistují lidská práva a jsou drženi vězni s celými rodinami a dětmi. Funguje zde totiž pravidlo o dědičnosti viny, která platí až do třetího pokolení.

Žádná práva, pouze teror

Toto izolované vězení fungovalo už od roku 1965. Jeho velikost byla neuvěřitelná a pojmula až 50 000 vězňů. Ti tvořili nejen disidenti, ale také ženy a děti.

Jednalo se o celoživotní trestaneckou kolonii a panovaly zde ale až nelidské podmínky, které vypluly dle svědectví na povrch. Vězně zde hlídalo kolem 1000 vojáků ozbrojených samopaly.

Jednou z metod mučení bylo to, že vězni museli stát 24 hodin na špičkách v nádrži s vodou, která jim sahala pod nos.

Stejně jako v nacistických táborech během druhé světové války, kde neměl lidský život žádnou cenu, fungoval i tábor 22. Některé vězně využívali jako testovací objekty pro chemické zbraně jako je antrax a na další pokusy.

Na to sloužili skleněné plynové komory speciálně navržené pro pozorování průběhu experimentů.

Tyranie dětí

V táboře to neměli ani ženy a děti vůbec jednoduché. Platilo zásadní pravidlo: žádné těhotenství! Běžně se ale stávalo, že ženy otěhotněly jako důsledek znásilnění. Při porodu pak byly děti matkám odebírány a zabíjeny.

Ty, které přežily, musely naopak později tvrdě pracovat a „vykupovat“ si vinu svých matek. Kemp byl v roce 2012 na příkaz Kim Čong-una uzavřen. Podle Amnesty International ale existují v současné době další podobné tábory.

Gldani (Gruzie)

V roce 2012 došlo k obrovskému skandálu, jenž se týkal věznice Gldani v Gruzii. Na internetu se objevilo video, na kterém se odhalily praktiky místních dozorců. Tato kauza vyvolala mnoho nepokojů na mezinárodním poli.

Politická záležitost?

Na záznamu je vidět, jak bachaři neustále vězně terorizují a znásilňují pomocí pendreků a násad od koštěte. Mučení zde bylo údajně na denním pořádku a spousta vězňů tyto praktiky psychicky i fyzicky nezvládlo.

Po zveřejnění snímku došlo k několika zatčením a samotní dozorci se dostali k soudu. Vyrojily se také spekulace, že se jednalo o přímou objednávku ministra pro vnitřní záležitosti, jelikož se událost stala 14 dní před politickými volbami.

Změna poměrů

Celá záležitost měla za následek pád dvou ministrů a prakticky celého vedení vězeňské správy. Autor videa, bývalý vězeňský dozorce, Vladimir Bedukadze, v obavách o svůj život raději uprchl do Bruselu, kde požádal o politický azyl.

Vzniklo tak mnoho protestů, především studentských, kteří protestovali proti stavu vězeňského systému a nelidskému zacházení s vězni.

Gitarama (Rwanda)

Podmínky ve rwandském vězení se v mnohém neliší od ostatních – špína, chybějící voda nebo léky. Toto místo ale patří mezi nejpřelidnější věznice na světě.

A přestože byla budova navržená pro 400 vězňů, podle některých zdrojů se zde ale tísní více než 7 000 vězňů. Pokud už se někdo dostane ven, skončí vlivem gangrény bez jedné končetiny.

Život ve splašcích

Počet vězňů pak úzce souvisí i s veškerými hygienickými podmínkami. Podle některých svědectví se vězni musí dělit nejen o palandy, ale i vykonávat potřebu, kterou nikdo neuklízí. To všechno způsobuje mnoho smrtelných chorob.

Potíže jsou tu i s jídlem, dodávky potravin přicházejí omezeně a nepravidelně, trestanci tak trpí hlady a podle některých informací se uchylují i ke kanibalismu.

La Santé (Francie)

Tato věznice v centru Paříže má v překladu celkem zavádějící jméno: Zdraví. Ke zdraví má ale velmi daleko. Podmínky, které panují uvnitř budovy, by člověk očekával spíše v zemích třetího světa, opak je ale pravdou.

Špína, krysy a matrace plné vší a nedostatečná hygiena. Není divu, že zde spousta vězňů zešílelo.

Popravy gilotinou

Tento nápravný ústav byl založen v roce 1867. Tehdejší ministr doporučil postavit věznici komorního typu. Vznikla tak budova ve tvaru lichoběžníku a pyšnila se 1400 celami. Do těch se dostali i známí spisovatelé Paul Verlaine či Guillaume Apollinaire.

Pobýval zde dokonce i český básník a spisovatel Karel Toman. V této věznici se také až do roku 1972 popravovalo, a to pomocí gilotiny.

Bizarní sebevraždy

Věznice nechvalně proslula počtem sebevražd. V roce 1999 zde spáchalo sebevraždu celkem 124 vězňů. Ještě horší je ale způsob, jakým ji trestanci provádějí. Mezi nejčastější metody zabití patří polykání jedu na krysy, čističe vodních odpadů nebo vidliček.

Důvodem jsou zřejmě všudypřítomné krysy a nelidské podmínky. Vězni mají za celý den pouze hodinovou vycházku na dvoře, další 23 hodin tráví pod zámkem ve svých celách.

Carandiru (Brazílie)

Tato věznice se nacházela v brazilském Sao Paolu. Svoji nechvalnou pověst získala hlavně kvůli masakru, který se odehrál v roce 1992. V tu dobu došlo ke vězeňské vzpouře, kterou přijela uklidňovat vojenská policie. Místo uklidnění ale začala do vězňů střílet.

Výsledek? Přes sto mrtvých trestanců. Celý incident přitom vznikl kvůli vzpurnému chování jednoho z vězňů.

Vláda gangů

Celkový počet 8000 vězňů mělo na starost 1000 dozorců. Přesto zde měli navrch gangy, které nad vězením převzaly vládu. Životní podmínky měly k těm ideálním hodně daleko, šířily se tady infekce. Podle statistik byl každý pátý vězeň HIV pozitivní.

A ani jídla nebylo nazbyt. Mnoho vězňů tak umíralo hlady. Věznice byla naštěstí v roce 2002 zdemolována. Momentálně je jeden z bloků přístupný veřejnosti, slouží jako muzeum hrůz.

Bang Kwang (Thajsko)

Thajsko, místo nádherných pláží a budhistických chrámů. Je to ale také země, která je proslulá nelegálním obchodem s drogami. Dostat se do thajského vězení proto není samo o sobě procházkou růžovým sadem.

Mezi jednu z nejhorších věznic vůbec se řadí i Bang Kwang. Nachází se zde mnoho cizinců, především kvůli obchodu s drogami. Přitom má Thajsko velmi přísné zákony týkající se přechovávání a pašování drog. Za převoz heroinu tu můžete dostat klidně i 99 let vězení.

Život v okovech

Místní věznici přezdívají bangkoský Hilton, do hotelu má ale opravdu daleko. Denním přídělem je miska s rýží a zeleninou. Nemoci a infekce se tudy šíří závratnou rychlostí.

Cizinci to v tomto ohledu mají jednodušší, jelikož často dostávají peníze od různých charit nebo přímo od vlády jejich země a mohou si dovolit lepší jídlo a celkové zacházení.

Specialitou Bang Kwangu je, že každý vězeň stráví první tři měsíce v okovech, které mu velmi stěžují pohyb. Trestanci čekající na trest smrti je ale mají napořád.

Vězni se po černém delfínovi přesouvají s rukama za zády a skloněnou hlavou. Velkým problémem věznice Sabaneta je přeplněnost. Podle fotografiím tábory v Severní Koreji stále existují. Konflikt mezi dozorci a vězni přesáhl i hranice gruzijské země. Vězni ve Rwandě nemají základní hygienické podmínky a trpí mnoha nemocemi. Francouzská věznice si vyžádala mnoho životů vězňů.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Bitva u Fontenoy: Musel vévoda sníst své boty?
„Buď dojdu do Paříže, nebo sním své boty!“ prohlásí sebevědomě mladičký vévoda z Cumberlandu. Věří, že porazit Francouze nebude tak těžké. Pravda, armáda Ludvíka XV. čelí na frontě v Rakouském Nizozemí velké spojenecké přesile. V jejím čele však stojí skutečný mistr svého řemesla.   V Evropě se roku 1744 opět rozhořely války o rakouské dědictví. […]
Barokní perla Sicílie: Pomohlo Notu zemětřesení?
Tisíce lidí v hrůze prchají, když se jim v patách hroutí celé jejich mocné a pyšné město. Sotva zemětřesení skončí, všichni se ale vrátí, aby postavili sídlo ještě velkolepější, které bude obdivovat celý svět.   Starobylé město Noto na jihovýchodě Sicílie, sídlo původních obyvatel ostrova Sicelů, vzkvétá už na přelomu letopočtu. Postupem času se stává rodištěm mnoha […]
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory.   Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. (1552–1612) se […]
V nejstarším hotelu světa na boty zapomeňte!
Historie tu na hosty dýchá na každém kroku. Tenhle hotel totiž své služby nabízí nepřetržitě už více než 1300 let a svých staletých tradic se nehodlá vzdát ani v moderní době.   Horké prameny na úpatí pohoří Akaiši lákají Japonce po staletí, a tak je jen otázkou času, kdy se organizace jejich pobytů ujme nějaký podnikavec…V […]
Zajímavosti
Vřes: Okrasa, ze které se vaří pivo
Nenápadná, ale houževnatá rostlina je zajímavá z mnoha různých důvodů. Své by vám o tom řekli hlavně ve Skotsku, kde je odnepaměti ikonickou rostlinou.   Tento nízko rostoucí trvalý keř se přirozeně vyskytuje v Asii, Severní Americe, v Grónsku a také v Evropě. Zde je dominantní rostlinou na mnoha planinách severu a západu kontinentu, které […]
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Jak se zpívá ve známé písničce: „Modrá je dobrá,“ v případě čaje z rostliny Clitoria ternatea zvané motýlí hrách či motýlí hrášek to platí stoprocentně. Jeho neobvyklá barva potěší oči a jeho bylinková chuť s květinovým aroma zase chuťové buňky. Když se k tomu připočtou relaxační účinky, je to další bonus navíc.   Zatímco v […]
Jídelní lístek: Čtení, po kterém se sbíhají sliny
První opravdový jídelní lístek, kde si host vybírá z široké nabídky, se objevuje už ve středověké Číně ve 12. století. Ve velkých městech se potkávají muži z celé země, ale protože rozdíly v čínské kuchyni jsou značné, vysvětlování, co je co, zdržuje od obchodu.   Na západě se nejstarší menu objeví v roce 1571. Francouz Baulde Cuvillon (1539–1615) vdává dceru […]
Jeskyně v Margate: Mozaika ze 4,6 milionu mušlí
Hrabství Kent na jihovýchodě Anglie je plné malebných vesnic, pobřežních městeček, nádherné krajiny a skrytých drahokamů. Mezi ně patří i podzemní jeskyně zvaná Shell Grotto v přímořském městě Margate, která nepřestává fascinovat turisty i místní obyvatele krásou i tajemstvím, které ji obklopuje.   Když se místní obyvatel James Newlove dá v roce 1835 do hloubení […]
Záhady a napětí
HELP! Kdo vytvořil záhadné volání o pomoc objevené na satelitních snímcích?
Uživatelé služby Google Earth nedávno upozornili na mrazivé nápisy „HELP“ vyskládané z kusů dřeva a trubek na opuštěném pozemku v Los Angeles. Jsou jich tu celé desítky, což vzbuzuje obavy, že se tu kdosi ocitl v nebezpečí. Různé teorie dokonce spekulují, že nápisy mají co do činění s obchodováním s lidmi!   Od ledna letošního […]
Isle of Wight: ostrov, kam se jezdí lidé bát
Tento kus země o rozloze 380 km², byl v minulosti dobýván i adorován pro své umístění u jižních břehů Velké Británie…Ačkoli se sem turisté většinou vypravují za účelem letní dovolené, jsou tu i tací, které sem táhne nechvalně proslulá pověst ostrova. Někteří záhadologové tvrdí, že jsou zde uvězněny stovky mrtvých duší.  Stojí za nadměrným výskytem […]
Smyslná Freya a její slzy
Až se vám bude zdát o nádherné ženě jedoucí v kočáře taženým kočkami, nemějte strach, nezbláznili jste se. To vás jen ve snu navštíví severská bohyně lásky a krásy Freya.   Svátek Beltain je v našich končinách už poměrně známý. Období začátku května, kdy do života vchází smyslnost, sexualita, plodnost a kdy žhne oheň vášně, […]
Tajemné ostatky Tobiáše z Hrádku: Šlo o nebezpečného vampýra?
Před patnácti lety objevili archeologové v Hrádku nad Nisou nepietně pohřbenou kostru. Ležela metr za hřbitovní zdí, obličejem k zemi, u hlavy a pat měla kameny a u lokte levé ruky 4 stříbrné pražské groše. Muži pohřbenému po „vampýřím způsobu“ se začalo říkat vampýr Tobiáš.   V roce 2010 nachází archeolog Petr Brestovanský (*1969) v […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Godla doma dostal nůž na krk. Musí vydělávat!
nasehvezdy.cz
Godla doma dostal nůž na krk. Musí vydělávat!
Dluhy, exekuce či insolvence. To jsou pojmy, které se v posledních měsících v rodině Zdeňka Godly (50), známého ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2, řeší ze všeho nejvíc. Jeho ženě Janě Godlové
Jednoduchost ostrovní krajině sluší
rezidenceonline.cz
Jednoduchost ostrovní krajině sluší
Exkluzivní vilu na západním pobřeží ostrova Ibiza zdobí nádherná krajina s fantastickým výhledem na ostrůvky S’Espartas, které poskytují úchvatné scenérie v rudé barvě zapadajícího slunce. Moderní vila nedaleko ibizského San Antonia určitě zaujme netradičním architektonickým řešením samotné stavby a neméně zajímavé je velkorysé pojetí exteriéru. Dům se skládá ze tří základních částí. Půdorys hlavní dvoupodlažní budovy má
G-Shock Rock for People: Limitovaná edice pro fanoušky festivalu
iluxus.cz
G-Shock Rock for People: Limitovaná edice pro fanoušky festivalu
Ke 30. výročí festivalu Rock for People přichází kultovní japonská značka G-Shock s exkluzivní edicí hodinek, navrženou pro všechny milovníky hudby, svobody a volného festivalového stylu. Tyto robustn
Každodenní rituály pro úžasný vzhled
nejsemsama.cz
Každodenní rituály pro úžasný vzhled
Krásná pleť je snem každé ženy. Kromě zdravé stravy a dostatku spánku je důležitá i pravidelná péče o pleť. Jak na to? To vám prozradíme v našem článku. Ať už vaše pleť potřebuje omlazení, nebo se potýkáte s mastnou či problematickou pletí, naše krokové rituály nabízí vše, co potřebujete pro udržení zdravé, svěží a hydratované pleti. Odlíčení Vyčistit pleť
Podivná smrt Malcolma X: Kdo je vrahem?
enigmaplus.cz
Podivná smrt Malcolma X: Kdo je vrahem?
Kromě slavnějšího Martina Luthera Kinga se v 60. letech v Americe významně zasazuje o práva černošských obyvatel také muslimský kazatel Malcolm X (1925–1965). Ten na rozdíl od svého umírněného kolegy
Hudba v historii: Od Pythagora po moderní rockové rify
epochaplus.cz
Hudba v historii: Od Pythagora po moderní rockové rify
Hudba je neodmyslitelně spjata s historií a kulturou lidstva. Její vývoj je fascinujícím zrcadlem, které odráží změny ve společnosti, náboženství a technologii. Od starověkých harmonií, přes gregoriánské chorály, až po komplexní skladby baroka a romantismu, se hudba neustále proměňovala. Pojďme se vydat na cestu časem a prozkoumat, jak se hudba stala tím, čím je dnes.
V noci nás překvapila roztomilá ježčí rodinka
skutecnepribehy.cz
V noci nás překvapila roztomilá ježčí rodinka
Byla to naše svatební cesta. Vyrazili jsme do skal a těšili se na romantiku v přírodě. Kolem stanu nám ale v noci cosi dupalo a funělo. Naše fantazie pracovala naplno. Měli jsme čerstvě po maturitě, když jsme se s Jirkou brali. Brát jsme se nemuseli. Byli jsme romanticky založení, rádi jsme se toulali přírodou a poznávali naši krásnou zemi. Pocházeli
5 českých rodáků s Nobelovou cenou: Opomíjená manželka, básník a milovník Merkura
historyplus.cz
5 českých rodáků s Nobelovou cenou: Opomíjená manželka, básník a milovník Merkura
Manželé pracují v laboratoři na převratném objevu, kvůli společenským předsudkům ale geniální žena předstírá, že je pouhou asistentkou svého muže. Pro Nobelovu cenu si už však mohou dojít oba společně. „Přeji si, aby můj majetek byl použit k ocenění těch, kteří během předcházejícího roku prokázali největší přínos lidstvu,“ píše švédský chemik a vynálezce Alfred Nobel (1833–1896) ve
Pizza se čtyřmi druhy sýrů
tisicereceptu.cz
Pizza se čtyřmi druhy sýrů
Pizza quattro formaggi (čtěte kvatro formádži) skvěle chutná teplá i vychladlá. Ingredience 1 těsto na pizzu 100 g ricotty 100 g nastrouhaného eidamu 100 g mozzarely 4 lžíce mascarpone čers
Jejda, nemám prášek do pečiva!
panidomu.cz
Jejda, nemám prášek do pečiva!
Je to k zlosti, mouka už je v míse a najednou zjistíte, že nemáte ani jediný balíček prášku do pečiva. Při dobře vybavené spíži to ale nemusí být takový problém. Prášek do pečiva není takový unikát, jak by se mohlo zdát, je jen pohodlně připravený k použití. Podstatou jeho účinku je uvolňování bublinek, které těsto
LHC a co dál? Megaprojekt s otazníky
21stoleti.cz
LHC a co dál? Megaprojekt s otazníky
Troufalé cíle si žádají troufalá řešení, a k takovým bezpochyby projekt budoucího urychlovače částic FCC patří. Odhalení záhad temné hmoty a energie? Hledání nových částic či výroba milionů nepolapite
Třebíč: Historie zapsaná do UNESCO a živé památky Vysočiny
epochanacestach.cz
Třebíč: Historie zapsaná do UNESCO a živé památky Vysočiny
Třebíč, město na Vysočině, je jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních pokladů České republiky. Díky své jedinečné architektuře, která spojuje románské, gotické i barokní prvky, a především díky své židovské čtvrti, která je jednou z nejlépe dochovaných v Evropě, byla Třebíč zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Město, které spojuje stopy dávné minulosti s živým
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz