Konec okukování vycpaných zvířat a uměleckých děl! Co takhle navštívit třeba Muzeum zkrachovalých vztahů v Záhřebu, Muzeum penisů v Rejkjavíku nebo Muzeum ošklivého umění v Bostonu? Své zástupce v tomto pozoruhodném výčtu má také Praha!
Muzeum tortury, Praha, ČR
Ve zrekonstruovaných sklepních prostorách v Celetné ulici v centru Prahy se nachází ojedinělá expozice útrpného práva a mučících nástrojů.
Na ploše 400 m² je vystaveno okolo 100 exponátů a desítky dobových rytin. Mystickou atmosféru celé výstavy dotvářejí voskové figuríny umístěné v autentickém prostředí.
Zvukové a především dva speciální audiovizuální efekty (upálení čarodějnice a poprava mečem) umocňující ojedinělý zážitek z prohlídky sklepení i celé výstavy.
Muzeum zkrachovalých vztahů, Záhřeb, Chorvatsko
Originální muzeum bylo otevřeno před 10 lety a v roce 2010 získalo prestižní cenu Kenneth Hudson Award za nejodvážnější muzejní expozici v Evropě.
Najdete tu dopisy, obrázky či plyšové medvědy, které majitelům příliš bolestně připomínaly jejich bývalou lásku, ale třeba i svatební šaty – darované do expozice po rozvodu. V současné době se tato zajímavá galerie rozšířila i o pobočku v Los Angeles.
Islandské falologické muzeum, Rejkjavík, Island
Zřejmě největší světovou sbírku penisů a jejich částí shromáždilo Islandské falologické muzeum v Rejkjavíku otevřené v roce 1997. Jeho vitríny čítají na 280 exemplářů pocházejících od devadesátky živočišných druhů.
V roce 2011 přibyl i lidský vzorek, který muzeu daroval Pall Arason – prý známý sukničkář, zesnulý v 95 letech. Největší vystavený penis měří 1,7 metru, váží 70 kilogramů a patřil velrybímu samci. Nejmenší měří přibližně dva milimetry a jeho původním majitelem byl křeček.
Mezinárodní muzeum špionáže, Washington, USA
Muzeum špionáže ve Washingtonu založené v roce 2002 nabízí svým návštěvníkům přes 750 artefaktů – včetně pistole ukryté ve rtěnce, brýlí s kyanidem nebo bot s vysílačkou.
K vidění je zde i proslulý šifrovací přístroj Enigma, deštník, kterým bulharská tajná služba zavraždila disidenta Makarova či holubí kamera. Pro muzeum byl vybrán a rekonstruován dům číslo 800 hned v sousedství ústředí FBI.
Muzeum ošklivého umění, Boston, USA
Muzeum ošklivého umění vzniklo v 90. letech minulého století v americkém Bostonu a vystavuje díla neznámých „umělců“. Nachází se ve sklepě divadla v bostonském předměstí Dedham a je údajně první a jediné na světě.
Jeho zakladatelem je obchodník se starožitnostmi, který má ideální kvalifikaci: Studoval na dvou uměleckých akademiích a z obou byl pro neschopnost vyloučen. Nyní čítá sbírka ošklivého umění již na 200 děl, která jsou „tak špatná, že je nelze přehlédnout“.
Majitel a správce galerie ošklivosti získávají díla většinou mezi odpadky nebo při likvidaci domácností. Kupují je zcela výjimečně, a to za několik dolarů, protože nechtějí, aby se praktiky obchodu s uměním přenesly i na špatné umění. O přijetí svých prací do muzea se ucházejí i seriózní umělci.
Muzeum historických nočníků a toalet, Praha, ČR
Největší expozici historických nočníků a toalet z různých částí světa najdete v Michalské ulici v centru Prahy.
Je zde vystaveno přibližně 2000 předmětů, mezi které patří vedle nočníků a toalet také různé kuriozity, např. toaletní miniatury, pasti na blechy a předměty osobní hygieny. Sbírka obsahuje nočníky vyrobené pro Napoleona Bonaparte, Titanic i Abrahama Lincolna.
Jeden nočník je vyroben z vojenské helmy wehrmachtu. Muzeum vystavuje i tzv. svatební nočníky, do kterých se novomanželům ve Francii po svatební noci vkládají různé sladkosti, nebo nočníky s hracím strojkem.
K vidění jsou zde i historická splachovadla, replika historického kamenného barokního záchodu, toaletního papíry i mýdla.
Muzeum zločinu, Londýn, Velká Británie
Nejstarší muzeum zločinu nemohlo vzniknout nikde jinde než v Londýně. Je nazýváno též Černé muzeum. Jeho počátky spadají do roku 1874, kdy Scotland Yard začal shromažďovat předměty spojené s důležitými případy – důkazy, zbraně, dokumenty.
Vznikla tak bohatá sbírka, která je umístěna v jeho londýnské hlavní budově na Victoria Street. Muzeum je uzavřeno pro veřejnost, jedná se o expozice určené výhradně pro policisty.
Přesto se prý stává, že i samotní policisté při pohledu na některý z exponátů omdlí. Z toho se dá usuzovat, že jde o zážitek, jenž většina z nás ráda oželí.