V každém věku lze začít s během. Jen je nutné vědět, jak. A na co si dávat pozor. Špatný běžecký styl vám totiž může způsobit řadu bolestí – kloubů, svalů, dalších namožení a úrazů.
1. Oblečení
Oblékněte se tak, jako by bylo venku alespoň o 5-10 stupňů více. Při běhu se zahřejete a rozhodně se nemusíte bát, že by vám byla zima. Zapomeňte na mýtus, že čím víc máte na sobě oblečení, tím víc se potíte a tím víc a rychleji spalujete nežádoucí tuky.
2. Pitný režim
Pijte pravidelně a během celého dne menší dávky. Nejen vodu, ale i speciální tzv. izotonické sportovní nápoje.
3. Rozcvičte se předem
Každý trénink by měl mít tři fáze. Rozcvičku a zahřátí, samotný trénink a uvolnění s protažením. To platí i pro běh. Častou chybou je, že lidé nevěnují rozcvičce ani závěrečnému protažení pozornost, nebo ji zcela vynechají.
Pak se diví, že mají druhý den tuhé a bolavé nohy. Ideální také je v poslední čtvrthodině tréninku snížit intenzitu běhu, pořádně se protáhnout, uvolnit svaly a vydýchat se.
4. Výběr místa
Pokud vaše pravidelná trasa vede podél frekventované komunikace, bude se vám nejspíš špatně dýchat a přijde na vás dřív únava. Radši vyrazte do zeleně – nejen vaše plíce a svaly vám za to budou vděčné.
5. Aerobní zóna
Ve špatné tepové frekvenci můžete běhat, jak chcete, ale kila dolů nepůjdou. Aerobní zóna se rozprostírá v oblastech mezi 60 až 75 procenty vaší maximální tepové frekvence.
6. Bez sluchátek
Nechte hudbu doma. Můžete tak lépe sledovat, co se děje kolem vás a navíc si kontrolovat vlastní dech.
7. Pro seniory
Pokud jste dosud nikdy neběhali, je dobré na začátku podstoupit základní sportovní vyšetření včetně EKG. Namísto rychlosti využívejte při běhu spíše vytrvalosti a smiřte se s tím, že se vám již zpomaluje metabolismus.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)