Ačkoliv se podle mnohých sci-fi snímků může zdát, že je vesmír správným světem nedotčeným drogami, bez některých by se ani astronauti neobešli. Alkohol je sice kosmickým tabu, prášky na spaní či na zlepšení nálady však nejsou ničím neobvyklým.
Jak se spí astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici ISS? Neustále zde hučí různé přístroje a nikdy se nezhasíná. Jak se dá zvyknout na jinou gravitaci, když se z ní lidem dělá nevolno? Mají astronauti k dispozici léky na psychické problémy? Odpovědi na tyto otázky, ale i na mnohé další, vám nyní nabízí 21. STOLETÍ.
Vesmírná prohibice
Zatímco káva je ve vesmíru (respektive na ISS) běžně k dostání, alkohol spadá do „šedé zóny“.
Ještě v roce 1969 si na Měsíci Buzz Aldrin (*1930) veřejně připil mešním vínem a tradují se historky, že ruští kosmonauti na sovětském Miru se prakticky topili ve vodce.
V roce 2007 však NASA zveřejnila šokující zprávu, že minimálně dvakrát byli astronauti před startem rakety tak opilí, že se lékaři báli o bezpečnost letu.
Ačkoliv NASA tvrdí, že od roku 2000 je na mezinárodní vesmírné stanici přísný zákaz konzumace alkoholu, občas se tam přece jen nějaký dostane.
Například v roce 2001studentka Kirsten Sterrettová poslala do vesmíru pivo kvůli své disertaci ohledně fermentace ve vesmíru.
S Modafinilem proti jet lagu
Tento stimulant je znám pod různými názvy – například Provigil, Alertec či Modavigil. Astronauti ho smějí užívat, pokud se potřebují povzbudit. Často totiž trpí tzv.
pásmovou nemocí (neboli jet lagem), při které jsou velmi unavení a v důsledku pak mohou být nepozorní.
Během pobytu ve vesmíru se musí astronauti přizpůsobit novému spánkovému režimu, jiné stravě a vůbec zcela odlišnému způsobu života, což je velice únavné. Povzbuzující Modafinil, který zvyšuje bdělost, je k dispozici posádce zcela oficiálně.
Kdo zvrací, dostane Skopolamin
Také na nízkou gravitaci je třeba přivyknout. Stav beztíže, který astronauti zažívají během letu do vesmíru, ovlivňuje lidský rovnovážný systém.
Než se jejich organismus přizpůsobí, často se objevuje žaludeční nevolnost, dezorientace či dokonce zrakové halucinace.
Tomuto stavu se říká „vesmírná nemoc“ a objevuje se zhruba u poloviny všech kosmonautů. Na palubě mají pro tyto případy k dispozici Skopolamin – rostlinný přípravek, jenž tlumí křeče v útrobách.
Někdy si sami také vyrábějí koktejl ze skopolaminu a amfetaminu, aby zabránili nevolnosti.
Pomůže Zoledronát na úbytek kostí?
Ztráta kostní hmoty je jednou z daní za pobyt ve vesmíru. Vesmírná mikrogravitace zvyšuje aktivitu buněk odbourávajících kostní hmotu (osteoklastů).
Ztráta kostní hmoty a následné křehnutí kostí je velmi nebezpečné a podle ISS v průběhu 4 – 6 měsíčního pobytu na stanici ztratí bederní páteř a stehenní kost člověka 0,8 až 1,5 % své hmoty za měsíc.
Vápník pomáhá jen minimálně, a tak odborníci neustále zkoumají, jak by mohli tyto nepříjemné vedlejší efekty vesmíru zmírnit.
Zoledronát, který je na Zemi používán k léčbě nádorových onemocnění kostí, efekt ztráty kostní hmoty prokazatelně zpomaluje. Jeho účinky se však stále zkoumají.