Proč se nám pořád nedaří zhubnout? Co se přitom děje v lidském těle? Jaké děláme nejčastější chyby? Po čem se nejvíce tloustne? Existují zázračné a bezpracné diety? Jaké mýty o jídle a tloustnutí mezi lidmi nejčastěji kolují?
1. mýtus: Po 17. hodině bychom už neměli nic jíst
O co jde: Hodně lidí věří, že když večer nebudou jíst, zhubnou.
Skutečnost: Jíst můžeme klidně i večer, ale s mírou. Tělo už nepotřebuje tolik energie, její přebytek ukládá do tuků. Večeře by proto měla být lehká. Doporučuje se jíst nejpozději 3 hodiny před spaním. Úplné vynechání večeře způsobuje zpomalení metabolismu a únavu.
2. mýtus: Pijme kávu, zhubneme
O co jde: Káva odvodňuje. Proto ztrácíte na váze.
Skutečnost: Nutnou podmínkou zhubnutí je, aby byl organismus plně zavodněný. Nedostatek vody narušuje schopnost těla zpracovávat (metabolizovat) tuky.
Pokud chcete zhubnout, musíte dodat tělu dostatek vody, aby nepracovalo v nouzovém režimu, dehydrovaný organismus se pak jen tak snadno tukových zásob nezbaví. Mnozí lidé, kteří drží krátkodobé diety, si myslí, že za pár dní zhubli 3-5 kilo.
Ve skutečnosti jenom ztratili vodu a nezbavili se žádného tuku. Dehydratace nevyhnutelně povede k okamžitému přibrání na váze, jakmile se vrátíte k normálnímu jídlu a pití.
3. mýtus: Po light potravinách zhubneme
O co jde: Mylně předpokládáme, že light potravin můžeme sníst, kolik chceme a nepřibereme na váze.
Skutečnost: Light potraviny mají sice snížený energetický obsah, ale i tak kalorie obsahují. Proto se musí započítávat do celkového denního energetického příjmu.
Sice mají často méně tuku nebo cukru, ale některé jejich složky energetický příjem naopak zvyšují (např. zahušťovadla).
4. mýtus: Držení hladovky pomáhá zhubnout
O co jde: Spousta lidí si myslí, že pokud nebudou cítit hlad, tak nemůžou zhubnout. Úmyslně se proto trápí hlady.
Skutečnost: Vyhladovělé tělo je naopak vděčné za každou porci jídla. Začne si okamžitě vytvářet zásoby na horší časy a maximum živin ukládat do tuků. Proto bychom měli radši jíst menší porce ale o to častěji.
Doporučuje se 5, u sportujících osob i 6 menších jídel denně, v pravidelných intervalech po 3 až 4 hodinách.
5. mýtus: Díky dietám budeme štíhlejší
O co jde: Spousta lidí se trápí, zvláště před létem, množstvím nejrůznějších diet.
Skutečnost: Krátkodobé diety nikam nevedou.
Málokdo má totiž vůli držet dietu delší dobu, a tak se po čase vrátí ke svým původním stravovacím návykům a shozená kila zase nabere – navíc daleko rychleji, než když se je pokoušel shodit.
Obvykle tak skončí s vyšší váhou, než měl před dietou. Pokud si chceme svou váhu udržet, musíme trvale a prakticky celoživotně změnit svůj jídelníček.
Když chceme zhubnout dlouhodobě, musíme se připravit, že se to neobejde bez tělesné námahy a změny životního stylu.
6. mýtus: Nejezte cukry – ztloustnete a ještě dostanete cukrovku
O co jde: Pokud budeme jíst hodně cukru, čeká nás kromě kil navíc i cukrovka.
Skutečnost: Cukrovku opravdu může způsobit dlouhodobá nadměrná konzumace cukrů (sacharidů), ale pouze jednoduchých, jako je glukóza, fruktóza, nebo klasický bílý cukr. Zejména pokud nesportujete.
Mezi sacharidy ale samozřejmě patří i složité cukry, např. škroby a vláknina. Tyto cukry jsou pro tělo velice důležité, měly by představovat 45 – 60% denního energetického příjmu.
7. mýtus: Při hubnutí není potřeba sportovat
O co jde: Stačí omezit přísun kalorií a zhubneme. Není důvod, abychom k tomu ještě sportovali.
Skutečnost: Pokud chceme zhubnout, aniž bychom sportovali, k úbytku váhy dochází pomalu a nerovnoměrně. Díky nárůstu svalové hmoty se totiž urychluje metabolismus a tělo rychleji využívá přijatou energii.
Při zvýšené tělesné námaze navíc dochází k uvolňování endorfinů, hormonů štěstí, které nám zlepší náladu a budeme se cítit lépe.
8. mýtus: Snídani můžeme klidně vynechat
O co jde: Zrušení jednoho jídla denně znamená menší příjem celkových kalorií a tím i postupné snižování váhy.
Skutečnost: Tělo naopak po ránu energii potřebuje, aby mohlo normálně fungovat a nastartovat metabolismus.
Organismus ochuzený o snídani předpokládá, že bude muset na další přísun energie dlouho čekat, a proto využívá každé možnosti, kdy mu dáme najíst, aby přijatou energii uložil na horší časy do tukových zásob.
I když by se na první pohled mohlo zdát, že vypuštění snídaně povede ke štíhlejší postavě, směřuje naopak k nadváze a obezitě.
9. mýtus: Tuky jsou nezdravé a tloustne se po nich
O co jde: Tuky mají oproti jiným živinám dvojnásobnou kalorickou hodnotu a proto bychom je měli jíst co nejméně.
Skutečnost: Problém způsobuje hlavně nadměrná konzumace živočišných tuků. Větší množství živočišných (tzv. nasycených) tuků nedokáže tělo zpracovat, a proto je ukládá do tukových zásob.
Takovým stravováním si člověk zadělává na obezitu, zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi a chátrání cév. Zdraví prospěšné jsou naopak rostlinné (nenasycené) tuky obsažené v rybách.
10. mýtus: Umělá sladidla nám pomohou zhubnout
O co jde: Jsou několikanásobně sladší než cukr, ale neobsahují téměř žádné kalorie. Můžeme jimi bez obav sladit a nepřibereme.
Skutečnost: Lidské tělo chápe chuťový signál „sladké“ jako znamení, že je na cestě potrava s vysokou dávkou energie. Vyplaví proto okamžitě inzulin, hormon regulující hladinu krevního cukru.
Jenže umělá sladidla hladinu krevního cukru nezvýší, takže okamžitě pocítíme intenzivní chuť na něco sladkého, které většinou neodoláme.
Jak správně nastartovat hubnutí
Provádějte revizi ledničky
Zbavte se nezdravých a vysokoenergetických potravin – především sladkostí a tučných jídel. Vyhoďte kečup, hořčici, majonézu, hotové dresinky, polévky ze sáčku, všechna instantní jídla a polotovary.
Zrádné jsou potraviny obsahující skryté tuky a mouku – párky, dietní salámy nebo paštiky.
Pijte vodu nebo neslazené čaje
Přestaňte pít slazené nealkoholické nápoje, džusy a stoprocentní šťávy. Vyhněte se alkoholu, který obsahuje mnohem více energie, než si myslíte.
Začněte jíst pravidelně
Během hubnutí byste neměli vynechávat žádné jídlo, právě naopak, měli byste jíst pravidelně třikrát až pětkrát denně. Velkou chybou je vynechání snídaně.
Správný příjem energie
Z celkového množství energie byste měli na snídani přijmout asi 25 %, na dopolední i odpolední svačinu vždy po 10 %, na oběd 30 % procent a na večeři opět 25 %.
Začtěte se více hýbat
Ideální je chodit sportovat dvakrát týdně, alespoň na 45 minut. Nepoužívejte výtah, choďte častěji pěšky, zrychlete tempo při fyzických činnostech, jako je například uklízení nebo nakupování.
Važte se dvakrát týdně
Sežeňte si spolehlivou osobní váhu a založte si složku, do které si budete zaznamenávat váhové úbytky.
Važte se vždy ve stejný čas, maximálně ale 2x týdně.