Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jaké jsou největší mýty o tloustnutí?

Proč se nám pořád nedaří zhubnout? Co se přitom děje v lidském těle? Jaké děláme nejčastější chyby? Po čem se nejvíce tloustne? Existují zázračné a bezpracné diety? Jaké mýty o jídle a tloustnutí mezi lidmi nejčastěji kolují? 

1. mýtus: Po 17. hodině bychom už neměli nic jíst

O co jde: Hodně lidí věří, že když večer nebudou jíst, zhubnou.

Skutečnost: Jíst můžeme klidně i večer, ale s mírou. Tělo už nepotřebuje tolik energie, její přebytek ukládá do tuků. Večeře by proto měla být lehká. Doporučuje se jíst nejpozději 3 hodiny před spaním. Úplné vynechání večeře způsobuje zpomalení metabolismu a únavu.

2. mýtus: Pijme kávu, zhubneme

O co jde: Káva odvodňuje. Proto ztrácíte na váze.

Skutečnost: Nutnou podmínkou zhubnutí je, aby byl organismus plně zavodněný. Nedostatek vody narušuje schopnost těla zpracovávat (metabolizovat) tuky.

Pokud chcete zhubnout, musíte dodat tělu dostatek vody, aby nepracovalo v nouzovém režimu, dehydrovaný organismus se pak jen tak snadno tukových zásob nezbaví. Mnozí lidé, kteří drží krátkodobé diety, si myslí, že za pár dní zhubli 3-5 kilo.

Ve skutečnosti jenom ztratili vodu a nezbavili se žádného tuku. Dehydratace nevyhnutelně povede k okamžitému přibrání na váze, jakmile se vrátíte k normálnímu jídlu a pití.

3. mýtus: Po light potravinách zhubneme

O co jde: Mylně předpokládáme, že light potravin můžeme sníst, kolik chceme a nepřibereme na váze.

Skutečnost: Light potraviny mají sice snížený energetický obsah, ale i tak kalorie obsahují. Proto se musí započítávat do celkového denního energetického příjmu.

Sice mají často méně tuku nebo cukru, ale některé jejich složky energetický příjem naopak zvyšují (např. zahušťovadla).

4. mýtus: Držení hladovky pomáhá zhubnout

O co jde: Spousta lidí si myslí, že pokud nebudou cítit hlad, tak nemůžou zhubnout. Úmyslně se proto trápí hlady.

Skutečnost: Vyhladovělé tělo je naopak vděčné za každou porci jídla. Začne si okamžitě vytvářet zásoby na horší časy a maximum živin ukládat do tuků. Proto bychom měli radši jíst menší porce ale o to častěji.

Doporučuje se 5, u sportujících osob i 6 menších jídel denně, v pravidelných intervalech po 3 až 4 hodinách.

5. mýtus: Díky dietám budeme štíhlejší

O co jde: Spousta lidí se trápí, zvláště před létem, množstvím nejrůznějších diet.

Skutečnost: Krátkodobé diety nikam nevedou.

Málokdo má totiž vůli držet dietu delší dobu, a tak se po čase vrátí ke svým původním stravovacím návykům a shozená kila zase nabere – navíc daleko rychleji, než když se je pokoušel shodit.

Obvykle tak skončí s vyšší váhou, než měl před dietou. Pokud si chceme svou váhu udržet, musíme trvale a prakticky celoživotně změnit svůj jídelníček.

Když chceme zhubnout dlouhodobě, musíme se připravit, že se to neobejde bez tělesné námahy a změny životního stylu.

6. mýtus: Nejezte cukry – ztloustnete a ještě dostanete cukrovku

O co jde: Pokud budeme jíst hodně cukru, čeká nás kromě kil navíc i cukrovka.

Skutečnost: Cukrovku opravdu může způsobit dlouhodobá nadměrná konzumace  cukrů (sacharidů), ale pouze jednoduchých, jako je glukóza, fruktóza, nebo klasický bílý cukr. Zejména pokud nesportujete.

Mezi sacharidy ale samozřejmě patří i složité cukry, např. škroby a vláknina. Tyto cukry jsou pro tělo velice důležité, měly by představovat 45 – 60% denního energetického příjmu.

7. mýtus: Při hubnutí není potřeba sportovat

O co jde: Stačí omezit přísun kalorií a zhubneme. Není důvod, abychom k tomu ještě sportovali.

Skutečnost: Pokud chceme zhubnout, aniž bychom sportovali, k úbytku váhy dochází pomalu a nerovnoměrně. Díky nárůstu svalové hmoty se totiž urychluje metabolismus a tělo rychleji využívá přijatou energii.

Při zvýšené tělesné námaze navíc dochází k uvolňování endorfinů, hormonů štěstí, které nám zlepší náladu a budeme se cítit lépe.

8. mýtus: Snídani můžeme klidně vynechat

O co jde: Zrušení jednoho jídla denně znamená menší příjem celkových kalorií a tím i postupné snižování váhy.

Skutečnost: Tělo naopak po ránu energii potřebuje, aby mohlo normálně fungovat a nastartovat metabolismus.

Organismus ochuzený o snídani předpokládá, že bude muset na další přísun energie dlouho čekat, a proto využívá každé možnosti, kdy mu dáme najíst, aby přijatou energii uložil na horší časy do tukových zásob.

I když by se na první pohled mohlo zdát, že vypuštění snídaně povede ke štíhlejší postavě, směřuje naopak k nadváze a obezitě.

9. mýtus: Tuky jsou nezdravé a tloustne se po nich

O co jde: Tuky mají oproti jiným živinám dvojnásobnou kalorickou hodnotu a proto bychom je měli jíst co nejméně.

Skutečnost: Problém způsobuje hlavně nadměrná konzumace živočišných tuků. Větší množství živočišných (tzv. nasycených) tuků nedokáže tělo zpracovat, a proto je ukládá do tukových zásob.

Takovým stravováním si člověk zadělává na obezitu, zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi a chátrání cév. Zdraví prospěšné jsou naopak rostlinné (nenasycené) tuky obsažené v rybách.

10. mýtus: Umělá sladidla nám pomohou zhubnout

O co jde: Jsou několikanásobně sladší než cukr, ale neobsahují téměř žádné kalorie. Můžeme jimi bez obav sladit a nepřibereme.

Skutečnost: Lidské tělo chápe chuťový signál „sladké“ jako znamení, že je na cestě potrava s vysokou dávkou energie. Vyplaví proto okamžitě inzulin, hormon regulující hladinu krevního cukru.

Jenže umělá sladidla hladinu krevního cukru nezvýší, takže okamžitě pocítíme intenzivní chuť na něco sladkého, které většinou neodoláme.

Jak správně nastartovat hubnutí

Provádějte revizi ledničky

Zbavte se nezdravých a vysokoenergetických potravin – především sladkostí a   tučných jídel. Vyhoďte kečup, hořčici, majonézu, hotové dresinky, polévky ze sáčku, všechna instantní jídla a polotovary.

Zrádné jsou potraviny obsahující skryté tuky a mouku – párky, dietní salámy nebo paštiky.

Pijte vodu nebo neslazené čaje

Přestaňte pít slazené nealkoholické nápoje, džusy a stoprocentní šťávy. Vyhněte se alkoholu, který obsahuje mnohem více energie, než si myslíte.

Začněte jíst pravidelně

Během hubnutí byste neměli vynechávat žádné jídlo, právě naopak, měli byste jíst pravidelně třikrát až pětkrát denně. Velkou chybou je vynechání snídaně.

Správný příjem energie

Z celkového množství energie byste měli na snídani přijmout asi 25 %, na    dopolední i odpolední svačinu vždy po 10 %, na oběd 30 % procent a na večeři opět 25 %.

Začtěte se více hýbat

Ideální je chodit sportovat dvakrát týdně, alespoň na 45 minut. Nepoužívejte výtah, choďte častěji pěšky, zrychlete tempo při fyzických činnostech, jako je například uklízení nebo nakupování.

Važte se dvakrát týdně

Sežeňte si spolehlivou osobní váhu a založte si složku, do které si budete zaznamenávat váhové úbytky.

Važte se vždy ve stejný čas, maximálně ale 2x týdně.

Večeře by měla být složená spíše z bílkovin, než z cukrů a tuků. Bílkoviny se totiž navazují na růstový hormon, který obnovuje svalovou tkáň a udržuje vysoký bazální metabolismus. Pokud pijete kávu nebo jiné nápoje s kofeinem pravidelně, jste na jeho účinky zvyklí a dehydratace vám nehrozí. U pravidelných konzumentů se dokonce nápoje s kofeinem započítávají k celkovému dennímu příjmu tekutin. Toto neplatí u nápojů. Nápoje se sníženým obsahem cukrů obsahují opravdu jen minimum kalorií, jejich kalorická hodnota je často srovnatelná s vodou. Používají totiž nízkokalorická sladidla s vysokou sladivostí. Hladověním dochází k nastartování tzv. spořícího metabolismu, který dál blokuje hubnutí. Po dietách sice zhubnout můžeme, ale pouze krátkodobě. Většinou jde jen o odvodnění organismu, ne o ztrátu tuku.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát s pečenými meruňkami
nejsemsama.cz
Salát s pečenými meruňkami
Ovoce a salát v kombinaci se sýrem je vždy dokonalá pochoutka. Vyzkoušejte ji i s melounem, broskvemi nebo jahodami. Ingredience na 4 porce: ● 500 g meruněk ● 200 g krémového kozího sýra ● 1 vejce ● 200 g listového salátu ● 1 červená cibule ● sůl ● pepř ● olivový olej ● 2 lžíce medu ● 2 lžíce citronové šťávy ● 200 g sušené šunky Postup: Měkký kozí sýr prošlehejte s vejcem. Směs pak
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
21stoleti.cz
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí praco
Grilovaný losos s borůvkami
tisicereceptu.cz
Grilovaný losos s borůvkami
Losos je jednou z nejoblíbenějších ryb na světě. Přidejte si k němu i omáčku, která ho skvěle doplní. Ingredience 150 až 200 g lososa na porci Marináda sušený česnek sůl a pepř šťáva z 1
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz
Praktický půvab ostrůvkových řešení
Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající nejen ve výsledném vzhledu kuchyně, ale také z pohledu funkčnosti. Je ale náročná na prostor. Nesporným přínosem takto koncipované plochy je její vstřícnost k ideálnímu uspořádání, jež dbá na snadnou dostupnost a obsluhu všech jednotlivých zón kuchyně. Umožňuje totiž splnění nejdůležitější zásady, a sice minimalizaci počtu kroků a
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
iluxus.cz
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
Model Phantom je od roku 1925 nejznámějším symbolem úspěchu. Po osm generací provázel královské rodiny, státníky, umělce a průmyslové magnáty, kteří byli přítomni u mnoha z nejvýznamnějších okamžiků m
Sladké je prý sprosté slovo!
skutecnepribehy.cz
Sladké je prý sprosté slovo!
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
epochaplus.cz
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
Jemné bzučení napovídá, že v okolí se pohybuje hmyz. Květinu zrovna navštívila včela, která po krátké chvílí míří zpět do úlu. Jakmile náklad odevzdá, předvádí zvláštní pohyby, skrze něž dává vědět ostatní, kde sehnat vydatný nektar. Malého živočicha v našich končinách nejvíce zpopularizuje kreslený seriál Včelka Mája, k němuž nazpívá píseň Karel Gott (1939–2019). Včely si pozornost zaslouží
Zelený ostrov Menorca
epochanacestach.cz
Zelený ostrov Menorca
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
nasehvezdy.cz
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
Není to tak dávno, co zářila štěstím. Dokonce s manželem po 20 letech obnovili manželský slib. Jenže pohádka má zřejmě trhliny. Herečka Regina Řandová (57), známá ze seriálu Kamarádi, prý čelí kruté r
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
enigmaplus.cz
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
historyplus.cz
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz