Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jaké jsou největší mýty o tloustnutí?

Proč se nám pořád nedaří zhubnout? Co se přitom děje v lidském těle? Jaké děláme nejčastější chyby? Po čem se nejvíce tloustne? Existují zázračné a bezpracné diety? Jaké mýty o jídle a tloustnutí mezi lidmi nejčastěji kolují? 

1. mýtus: Po 17. hodině bychom už neměli nic jíst

O co jde: Hodně lidí věří, že když večer nebudou jíst, zhubnou.

Skutečnost: Jíst můžeme klidně i večer, ale s mírou. Tělo už nepotřebuje tolik energie, její přebytek ukládá do tuků. Večeře by proto měla být lehká. Doporučuje se jíst nejpozději 3 hodiny před spaním. Úplné vynechání večeře způsobuje zpomalení metabolismu a únavu.

2. mýtus: Pijme kávu, zhubneme

O co jde: Káva odvodňuje. Proto ztrácíte na váze.

Skutečnost: Nutnou podmínkou zhubnutí je, aby byl organismus plně zavodněný. Nedostatek vody narušuje schopnost těla zpracovávat (metabolizovat) tuky.

Pokud chcete zhubnout, musíte dodat tělu dostatek vody, aby nepracovalo v nouzovém režimu, dehydrovaný organismus se pak jen tak snadno tukových zásob nezbaví. Mnozí lidé, kteří drží krátkodobé diety, si myslí, že za pár dní zhubli 3-5 kilo.

Ve skutečnosti jenom ztratili vodu a nezbavili se žádného tuku. Dehydratace nevyhnutelně povede k okamžitému přibrání na váze, jakmile se vrátíte k normálnímu jídlu a pití.

3. mýtus: Po light potravinách zhubneme

O co jde: Mylně předpokládáme, že light potravin můžeme sníst, kolik chceme a nepřibereme na váze.

Skutečnost: Light potraviny mají sice snížený energetický obsah, ale i tak kalorie obsahují. Proto se musí započítávat do celkového denního energetického příjmu.

Sice mají často méně tuku nebo cukru, ale některé jejich složky energetický příjem naopak zvyšují (např. zahušťovadla).

4. mýtus: Držení hladovky pomáhá zhubnout

O co jde: Spousta lidí si myslí, že pokud nebudou cítit hlad, tak nemůžou zhubnout. Úmyslně se proto trápí hlady.

Skutečnost: Vyhladovělé tělo je naopak vděčné za každou porci jídla. Začne si okamžitě vytvářet zásoby na horší časy a maximum živin ukládat do tuků. Proto bychom měli radši jíst menší porce ale o to častěji.

Doporučuje se 5, u sportujících osob i 6 menších jídel denně, v pravidelných intervalech po 3 až 4 hodinách.

5. mýtus: Díky dietám budeme štíhlejší

O co jde: Spousta lidí se trápí, zvláště před létem, množstvím nejrůznějších diet.

Skutečnost: Krátkodobé diety nikam nevedou.

Málokdo má totiž vůli držet dietu delší dobu, a tak se po čase vrátí ke svým původním stravovacím návykům a shozená kila zase nabere – navíc daleko rychleji, než když se je pokoušel shodit.

Obvykle tak skončí s vyšší váhou, než měl před dietou. Pokud si chceme svou váhu udržet, musíme trvale a prakticky celoživotně změnit svůj jídelníček.

Když chceme zhubnout dlouhodobě, musíme se připravit, že se to neobejde bez tělesné námahy a změny životního stylu.

6. mýtus: Nejezte cukry – ztloustnete a ještě dostanete cukrovku

O co jde: Pokud budeme jíst hodně cukru, čeká nás kromě kil navíc i cukrovka.

Skutečnost: Cukrovku opravdu může způsobit dlouhodobá nadměrná konzumace  cukrů (sacharidů), ale pouze jednoduchých, jako je glukóza, fruktóza, nebo klasický bílý cukr. Zejména pokud nesportujete.

Mezi sacharidy ale samozřejmě patří i složité cukry, např. škroby a vláknina. Tyto cukry jsou pro tělo velice důležité, měly by představovat 45 – 60% denního energetického příjmu.

7. mýtus: Při hubnutí není potřeba sportovat

O co jde: Stačí omezit přísun kalorií a zhubneme. Není důvod, abychom k tomu ještě sportovali.

Skutečnost: Pokud chceme zhubnout, aniž bychom sportovali, k úbytku váhy dochází pomalu a nerovnoměrně. Díky nárůstu svalové hmoty se totiž urychluje metabolismus a tělo rychleji využívá přijatou energii.

Při zvýšené tělesné námaze navíc dochází k uvolňování endorfinů, hormonů štěstí, které nám zlepší náladu a budeme se cítit lépe.

8. mýtus: Snídani můžeme klidně vynechat

O co jde: Zrušení jednoho jídla denně znamená menší příjem celkových kalorií a tím i postupné snižování váhy.

Skutečnost: Tělo naopak po ránu energii potřebuje, aby mohlo normálně fungovat a nastartovat metabolismus.

Organismus ochuzený o snídani předpokládá, že bude muset na další přísun energie dlouho čekat, a proto využívá každé možnosti, kdy mu dáme najíst, aby přijatou energii uložil na horší časy do tukových zásob.

I když by se na první pohled mohlo zdát, že vypuštění snídaně povede ke štíhlejší postavě, směřuje naopak k nadváze a obezitě.

9. mýtus: Tuky jsou nezdravé a tloustne se po nich

O co jde: Tuky mají oproti jiným živinám dvojnásobnou kalorickou hodnotu a proto bychom je měli jíst co nejméně.

Skutečnost: Problém způsobuje hlavně nadměrná konzumace živočišných tuků. Větší množství živočišných (tzv. nasycených) tuků nedokáže tělo zpracovat, a proto je ukládá do tukových zásob.

Takovým stravováním si člověk zadělává na obezitu, zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi a chátrání cév. Zdraví prospěšné jsou naopak rostlinné (nenasycené) tuky obsažené v rybách.

10. mýtus: Umělá sladidla nám pomohou zhubnout

O co jde: Jsou několikanásobně sladší než cukr, ale neobsahují téměř žádné kalorie. Můžeme jimi bez obav sladit a nepřibereme.

Skutečnost: Lidské tělo chápe chuťový signál „sladké“ jako znamení, že je na cestě potrava s vysokou dávkou energie. Vyplaví proto okamžitě inzulin, hormon regulující hladinu krevního cukru.

Jenže umělá sladidla hladinu krevního cukru nezvýší, takže okamžitě pocítíme intenzivní chuť na něco sladkého, které většinou neodoláme.

Jak správně nastartovat hubnutí

Provádějte revizi ledničky

Zbavte se nezdravých a vysokoenergetických potravin – především sladkostí a   tučných jídel. Vyhoďte kečup, hořčici, majonézu, hotové dresinky, polévky ze sáčku, všechna instantní jídla a polotovary.

Zrádné jsou potraviny obsahující skryté tuky a mouku – párky, dietní salámy nebo paštiky.

Pijte vodu nebo neslazené čaje

Přestaňte pít slazené nealkoholické nápoje, džusy a stoprocentní šťávy. Vyhněte se alkoholu, který obsahuje mnohem více energie, než si myslíte.

Začněte jíst pravidelně

Během hubnutí byste neměli vynechávat žádné jídlo, právě naopak, měli byste jíst pravidelně třikrát až pětkrát denně. Velkou chybou je vynechání snídaně.

Správný příjem energie

Z celkového množství energie byste měli na snídani přijmout asi 25 %, na    dopolední i odpolední svačinu vždy po 10 %, na oběd 30 % procent a na večeři opět 25 %.

Začtěte se více hýbat

Ideální je chodit sportovat dvakrát týdně, alespoň na 45 minut. Nepoužívejte výtah, choďte častěji pěšky, zrychlete tempo při fyzických činnostech, jako je například uklízení nebo nakupování.

Važte se dvakrát týdně

Sežeňte si spolehlivou osobní váhu a založte si složku, do které si budete zaznamenávat váhové úbytky.

Važte se vždy ve stejný čas, maximálně ale 2x týdně.

Večeře by měla být složená spíše z bílkovin, než z cukrů a tuků. Bílkoviny se totiž navazují na růstový hormon, který obnovuje svalovou tkáň a udržuje vysoký bazální metabolismus. Pokud pijete kávu nebo jiné nápoje s kofeinem pravidelně, jste na jeho účinky zvyklí a dehydratace vám nehrozí. U pravidelných konzumentů se dokonce nápoje s kofeinem započítávají k celkovému dennímu příjmu tekutin. Toto neplatí u nápojů. Nápoje se sníženým obsahem cukrů obsahují opravdu jen minimum kalorií, jejich kalorická hodnota je často srovnatelná s vodou. Používají totiž nízkokalorická sladidla s vysokou sladivostí. Hladověním dochází k nastartování tzv. spořícího metabolismu, který dál blokuje hubnutí. Po dietách sice zhubnout můžeme, ale pouze krátkodobě. Většinou jde jen o odvodnění organismu, ne o ztrátu tuku.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Milovaná dcera císařovny Sisi se mohla provdat za kominíka!
Sisi se v návalu zoufalství svíjí po zemi. Stačí však jeden pohled na vyděšenou dceru a další ze záchvatů císařovnu rychle opouští. Život s labilní matkou není pro Marii Valerii žádný med.   „Dítě se narodí v Uhrách, a když to bude chlapec, bude se jmenovat Štěpán,“ prosazuje si císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898), zvaná Sisi, […]
Popoháněl Sforza Leonarda kvůli Poslední večeři?
Když Leonardo maluje fresku Poslední večeře, chodí za ním hosté, tiše sedí za jeho zády a sledují ho při práci. Mistr prý přichází brzy ráno, vyleze na lešení a zůstává tam se štětcem v ruce až do soumraku.   Jsou však dny, kdy Leonardo da Vinci (1452–1519) nenamaluje ani čárku. Nastanou i dramatické dny, kdy střídá […]
Ohrnovali vojáci Afrikakorps nos nad Mussoliniho řití?
O tom, že by bojoval v Africe, Adolf Hitler zprvu vůbec neuvažuje. Bídná situace jeho italského spojence ho však přiměje změnit názor. V červnu 1941 už v poušti válčí 33 500 Němců v rámci několika divizí Afrikakorps.   Většina německých vojáků, kteří do Afriky pod velení Erwina Rommela (1891–1944) zamíří, jsou ostřílení váleční harcovníci. Účastnili […]
Srpnová invaze: Vetřelci narazili na minimální odpor
Velel operaci Dunaj a svůj úkol splnil na výbornou. Za úspěšnou invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa je ostřílený generál Ivan Pavlovskij odměněn titulem Hrdiny Sovětského svazu. V oficiálním zdůvodnění však o dobře zorganizované okupaci nebude ani slovo. Nejvyšší státní vyznamenání dostane „za statečnost a odvahu, projevené v obraně Sovětského svazu“.   V Československu dochází […]
Zajímavosti
Damašská růže: Opojná starověká kráska
I když existuje mnoho krásnějších a impozantnějších růží, ve vůni se jí žádná nevyrovná. Je tak silná a okouzlující, že si získala svět už v hlubokém starověku a ani dnes její popularita neklesá. Seznamte se s neobyčejným příběhem damašské růže.   Nejstarší záznamy o damašské růži pocházejí z Mezopotámie ze 7. století před naším letopočtem. […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím.   I když jsou pyramidy v Gíze pravděpodobně nejpůsobivějším dokladem neobyčejných schopností starověkých Egypťanů, sousedící Sfinga má o něco tajemnější původ. Podle nové studie ji totiž možná […]
Největší zlatý nuget: Má téměř 80 kg!
Dnes je Moliagul, městečko v australském státě Victoria, z velké části tvořeno farmáři, kteří obývají hrstku domů. V 50. a 60. letech 19. století to tu ale žije víc než v kdejaké světové metropoli. A to díky zlaté horečce.   Tisíce lidí tehdy vyráží do Moliagulu, ale i dalších míst v Austrálii, aby hledali své, […]
Všestranný zázvor: Dobrý sluha, ale zlý pán
Na první pohled nejde o nijak vizuálně atraktivní rostlinku. To, že by v soutěži krásy propadla, je ale těm, kterým její oddenky pomohly při nevolnostech, nachlazení či zažívacích potížích, celkem fuk. Zázvor je skvělou přírodní medicínou, jen se to s ním nesmí přehnat.   Do zbytku světa se rozšíří z Asie, konkrétně z té jihovýchodní. […]
Záhady a napětí
Fenomén zvaný glosolálie: Kdo vlastně promlouvá?
Glosolálie (z řeckého „glossa“ – jazyk a „lalein“ – mluvit) je fascinujícím jevem, při němž lidé hovoří nebo zpívají v jazycích, které jim samým nejsou srozumitelné. Tento stav velmi často najdeme v náboženských kontextech, ale může se objevit i mimo ně. Kde se tato tajuplná schopnost bere?   Glosolálie se objevuje v historii lidstva odedávna. […]
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené […]
Tajemná brána Aramu Muru: Je vchodem do tajné říše?
O původu a účelu takzvané Brány bohů vytesané do skály u horského jezera Titicaca v Peru existuje řada teorií, ale její skutečná funkce a význam zůstávají záhadou. Podle pověsti branou kdysi dávno za pomoci zlatého klíče prošel incký kněz a následně zmizel ve světlem zalitých tunelech uvnitř. Může se tento příběh zakládat na pravdě?   […]
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Pigmentové skvrny po opalování
nejsemsama.cz
Pigmentové skvrny po opalování
Opálená pokožka, která připomíná to slastné dovolenkové nicnedělání, pomalu bledne. Klídek střídá rozčarování nad nevzhlednými pigmentovými skvrnami, které nám sluneční paprsky na pokožce zanechaly. Jak se jich zbavit, aby pokožka vypadala zase mladě? Zamaskovat, nebo vybělit? Toť otázka. Boj s pomocí séra, ale i pera Sérum je koncentrovanější, tedy silnější a nejefektivnější. Díky depigmentační čisticí vodě
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
epochaplus.cz
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Ten jediný, kterého jsem milovala, mě přehlížel
skutecnepribehy.cz
Ten jediný, kterého jsem milovala, mě přehlížel
Nadbíhala jsem mu, jak se jen dalo, ale všechno to bylo marné. Ten fešák na červené motorce si mě ani nevšiml a léto už se chýlilo ke konci. Bylo mi sedmnáct a chodila jsem s Hrochem. To byla přezdívka, ve skutečnosti se jmenoval Jirka. Hrocha připomínal zavalitější postavou a vypoulenýma očima. Spíš to bylo ovšem tak, že Hroch
Láska jako trám, nebo jen flirt Pagáčové?
nasehvezdy.cz
Láska jako trám, nebo jen flirt Pagáčové?
Manželství Patricie Pagáčové (35) se rozpadlo teprve nedávno. Jenže se zdá, že kráska už má náhradu. Otázka ovšem je, jak to s tajemným fešákem vlastně má. Totožnost holohlavého vousáče, který se n
Kolumbus, Vikingové, nebo někdo jiný?
enigmaplus.cz
Kolumbus, Vikingové, nebo někdo jiný?
Zdá se, že ani Kolumbus, ani Vikingové nedorazili k břehům Ameriky jako první. Kontinent totiž lákal lidstvo dávno před nimi. Roku 455 se měl do Ameriky vydat buddhistický mnich jménem Hui Šen, kte
Nové snímky Merkuru ukazují skvrnitý povrch v ostrých detailech
21stoleti.cz
Nové snímky Merkuru ukazují skvrnitý povrch v ostrých detailech
Sonda BepiColombo, společná mise Evropské a Japonské vesmírné agentury, dokončila jeden ze svých průletů kolem Merkuru. Následně zaslala snímky znázorňující krátery posetý povrch planety, kterou začne
ČLOVĚK V PŘÍRODĚ
epochanacestach.cz
ČLOVĚK V PŘÍRODĚ
Na výstavišti Diamant Expo v Lounech proběhne tradiční výstava drobného zvířectva a chovatelských potřeb, zdravé stravy a života. Výstava je spojená s výstavou Řemesla a kreativita. V EXOTICKÉM pavilonu najdete hady, želvy, exotické ptactvo,.. V chovatelském pavilonu máte možnost vidět i zakoupit drobná domácí zvířata – králíky, drůbež, holuby,…
Zhrzená královna nechala zavraždit sokyni v lásce
historyplus.cz
Zhrzená královna nechala zavraždit sokyni v lásce
Řadu let musí snášet ponížení. Král ji odsunul na vedlejší kolej a se svou milenkou plodí jedno dítě za druhým. Marie Portugalská sní o pomstě. Obrní se trpělivostí a po manželově smrti přichází její chvíle. Zostuzená královna nechá svou konkurentku krutě potrestat…   Pochází ze šlechtického rodu, který patří v Kastilii k těm nejvlivnějším. Na prahu dospělosti
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10