Zajímavosti

Jasuši Nagao: Vražda v přímém přenosu

Jasuši Nagao: Vražda v přímém přenosu

Chlap jako hora ještě stojí na nohou, ale už je v podstatě mrtvý. Právě mu tělem projela čepel samurajského meče. Jaká je šance, že okamžik smrti zachytíte fotoaparátem, který musíte před každou fotkou nabít, zaostřit, natáhnout a stisknout?

Po absolvování univerzity Chiba v Tokiu začal Jasuši Nagao v roce 1953 pracovat pro tokijský deník Mainichi Shimbun, od roku 1962 byl fotografem na volné noze.

Jasuši Nagao (1930–2009) se 12. října 1960 jako fotograf deníku Mainichi Shimbun účastní volební debaty v tokijské hale Hibija. V 15:00 se ke slovu dostává předseda Japonské socialistické strany Inedžiro Asanuma (1898–1960). Sotva promluví, ozvou se protesty pravicových nacionalistů, které se nedaří utišit téměř pět minut. Pak se Asanuma znovu ujme slova.

Právě ve chvíli, kdy Nagao zvedne fotoaparát Speed Graphic 4×5, aby přeostřil, vběhne na pódium sedmnáctiletý Otoja Jamaguči (1943–1960). Zableskne se čepel krátkého samurajského meče wakizaši, která vzápětí na levém boku projede žebry mohutného politika. Stane se to během vteřiny, přesto Nagao stihne reagovat. Spoušť fotoaparátu cvakne v okamžiku, kdy čepel opustí tělo.

Vzápětí se Otoja pokusí meč obrátit proti sobě, je však povalen, zalehnut a odzbrojen.

Málokdy můžete ukázat fotografii a říct, to je ten okamžik, který změnil budoucnost. U této ano. Japonsko je před volbami na rozcestí. Zachová západní směřování, nebo se otočí vlevo a vydá se do náručí Číny, Ruska a komunismu, kam ho tlačí Asanuma? Bez něj Socialistická strana ztrácí vliv a Japonsko zůstane prozápadní.

Mohutný Asanuma se zpočátku zdá v pořádku. Vrstvy tuku totiž utěsní ránu, takže není vidět žádná krev. Čepel však vnikla 30 centimetrů hluboko a přetnula aortu. Umírá během několika minut na masivní vnitřní krvácení. Vrah se zatčení nebrání, dokonce se usmívá. „Svým činem jsem chtěl zachránit Japonsko a císařství před komunistickou revolucí,“ prohlásí u výslechu. Ve své cele pak 2.

listopadu 1960 napíše na zeď zubní pastou „Ať žije císař!“, roztrhá prostěradlo a uplete z něj provaz, na kterém se oběsí.

Snímek obletí svět a Nagao za něj, jako první cizinec v dějinách, získá Pulitzerovou cenu.

Pro velkou část Japonců je dodnes mladý vrah Otoja Jamaguči hrdinou, který odvrátil hrozící komunistickou revoluci.

Více z Zajímavosti

Had na holi: Proč je symbolem zdravotnictví?

Zajímavosti5.12.2022

Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!

Zajímavosti1.12.2022

První zmrazený člověk: Na lék proti rakovině čeká už 55 let!

Zajímavosti24.11.2022

Ťukni tlapou: Dokážou zvířata ovládat počítače?

Zajímavosti21.11.2022

Velký londýnský smog: Konečně známe jeho příčinu!

Zajímavosti14.11.2022

Nenápadný, ale ostrý mixér slaví 100 let!

Zajímavosti10.11.2022

Les Svastika: Hákový kříž uprostřed lesů

Zajímavosti7.11.2022

Čemu jste celý život věřili, ale není to (tak úplně) pravda

Zajímavosti4.11.2022

V objetí chutí: 4 slavná národní jídla

Zajímavosti3.11.2022
Zajímavosti
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články