Lidský mozek je tím nejdokonalejším počítačem, který známe. Nová studie, kterou provedli vědci ze Salk Institute v La Jolla v Kalifornii, však také ukázala, že by byl schopný pojmout celý internet.
Jeho kapacita je 1 petabyte (kvadrilion bajtů) informací, což je desetkrát více, než se dosud předpokládalo.
Výzkumníci zjistili, že na rozdíl od konvenčních počítačů, které ukládají informace v jedničkách a nulách, mozková buňka využívá 26 způsobů, jak kódovat svůj kousek informace.
Jejich práce poskytuje odpovědi na otázky, jak dokáže být mozek tak energeticky efektivní. Pouze s malým množstvím energie je schopný extrémního výpočetního výkonu.
„Jedná se o skutečnou bombu v oblasti neurověd. Naše nové měření kapacity paměti mozku zvýšilo konzervativní odhady o faktor 10,“ řekl Terry Sejnowski, biolog v Salk Institute, který se podílel na výzkumu.
Vědci se ve svém výzkumu zaměřili na hipokampus, který je součástí velkého mozku a nachází se ve střední části spánkového laloku.
Jedná se o oblast mozku, která zpracovává informace z mozkové kůry a limbického systému, a která hraje klíčovou roli při učení, krátkodobém uchovávání informací a při prostorové orientaci.
Použili krysí hypokampus
Při svém výzkumu vědci použily hipokampus krysy. Ten sice není identický s lidským mozkem. Základní anatomické rysy a funkce synapsí jsou však u všech savců podobné. Při zkoumání synapsí udělali klíčový objev.
Synapse se mohou lišit v krocích, které jsou menší než osm procent, což naznačuje, že může existovat 26 kategorií velikostí synapsí. Právě nečekaná komplexnost v kategoriích synapsí znamená, že potencionální kapacita paměti mozku je mnohem větší než se myslelo.
Do každé synapse je podle jejich zjištění možné uložit v průměru asi 4,7 bitů informací. To nám při přepočítání krysího mozku na velikost lidského mozku dává kapacitu kolem jednoho petabajtu.