Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jižní Tyrolsko – Přes hřebeny hor po jedné stopě

Itálie není jen pizza, pasta a espresso. Temperamentní národ doslova miluje emoce z rychlé jízdy. Vždyť kdo by neznal příběhy tvořící auru kolem značek Ferrari, Maserati či Ducati a MV Agusta.

Jenže láska k rychlosti a serpentinám se projevuje i na kole. A ačkoli jsou Italové od nepaměti vyznavači silniční cyklistiky, jejich hory nahrávají i té horské.

Není divu, že se Jižní Tyrolsko, nejsevernější region země, stal rájem všech, kteří se chtějí pohybovat po jedné stopě.

Jarní měsíce byly pro mnoho cyklistů dobou k načerpání výtečné fyzické kondice. Ať už díky trenažérům a závodům prostřednictvím virtuálních realit Rouvy či Zwift, nebo díky individuálnímu tréninku – nicméně nyní přichází čas zužitkovat formu.

Přelom srpna a září je proto ideálním obdobím k cestování, ať už se silničním či horským kolem. I ty mají své trendy, stejně jako jména, jež všichni následují.

Po stopách legend

Stačí mít oči otevřené, a zjistíte, že v Itálii jsou značky Colnago, Bianchi, Pinarello či Wilier Triestina všudypřítomné.

Současné trendy nahrávají i malým producentům, jako je WR Compositi a Titici, které dokáží ve svých malých ateliérech konstruovat na zakázku ultralehké vrchařské speciály z populárního karbonu, které v horách Jižního Tyrolska přijdou vhod, nicméně tradice zde však stále převládají.

Ale vyrazit můžete samozřejmě i bikem neitalské provenience nebo dokonce bez něj. Místní letoviska jsou totiž prvotřídně vybavena špičkovými stroji – jen je potřeba rezervovat včas.

Věhlasný bike hotel

Za dva roky tomu bude šedesát let, co vůbec poprvé otevřely prostory hotelu Traminerhof ve vinicích jihotyrolského Traminu. Charakter okolí se však proměnil a z vesničky v Etschském údolí se stala poměrně rušná turistická destinace.

V první bike hotel regionu se Traminerhof proměnil až daleko později, tedy v době, kdy jeho řízení převzal syn majitelky Armin Pomella. Zamlada patřil k nejlepším cyklistům Jižního Tyrolska, i když do italské squadry azzury to nikdy nedotáhl.

Když objevil horské kolo, zamiloval se do něj. V roce 1993 připravil a začal nabízet hostům tři okruhy a psal o nich do různých magazínů. Nicméně projet si je s ním lze i dnes, vybírat lze ale až ze tří desítek cest.

Cyklistický ráj

Za 27 let odjezdil s hosty po okolních kopcích tisíce výprav, desetitisíce kilometrů. Dnes s ním čím dál častěji vyráží také syn Andreas, hlavní šéf hotelu. Hotel Traminerhof zájemcům nabízí 74 lůžek ve třech kategoriích moderních „urban style“ apartmánů.

Nechybí rozsáhlá vzdušná restaurace a nutné zázemí pro regeneraci cyklistů, jako je sauna či vnitřní a venkovní bazén. Nedílnou součástí je i garáž na kola s vybavenou servisní dílnou, stejně jako s půjčovnou kol, a to včetně e-MTB. Místem, kde se všichni potkávají a plánují trasy na další den je místní bar, kde připravují nejenom špičkové koktejly, ale ochutnat lze i místní Tramín červený.

Silniční dny v Sella Ronda

Letošní cyklistický kalendář nese mnoho výrazných změn, jelikož většina důležitých podniků si vyžádala odklad, anebo byla zrušena. To se týká i závodu Giro d’Italia, který v květnu neodstartoval a byl přesunut na nový říjnový termín, od 3. do 25. října.

To s sebou nese výrazné změny tréninku u profesionálních jezdců, stejně jako nutnost volby mezi závody Grand Tour, neboť Tour de France se historicky poprvé pojeden na začátku září, a harmonogram Giro d’Italia výrazně koliduje se španělskou obdobou jménem Vuelta.

Nicméně důležité je, že se tyto etapové závody pojedou. Mnoho cyklistických událostí totiž to štěstí možného posunu nemělo, a tak se na jejich trasy vydávají jezdci individuálně. Vždyť zažít si pitoreskní trasy privátně přináší jedinečný zážitek.

Některé výšlapy přeci jenom chtějí svůj čas, stejně jako sjezdy vyžadují prostor na širokých silnicích.

Sella Ronda Bike Day

Čtyři průsmyky vedoucí okolo ikonického dolomitského masivu Sella Ronda jsou každoročním magnetem pro tisíce jezdců. Letošní ročník Sella Ronda Bike Day se ale bohužel nekonal.

Pro automobily a motocykly zcela uzavřené silnici a na „nezávodní“ výzvu si tak budeme muset počkat až na třetí červnovou sobotu příštího roku.

Výjezd pro náročné

Do té doby lze nádhernou trasu natrénovat, projet si ji pro radost a vychutnat si každou zatáčku – a že jich je tu hojně.

Trať dlouhá pouhých šedesát kilometrů totiž překvapí nekompromisním dvoutisícovým převýšením, přičemž hřebeny majestátních hor mnohdy stále ještě pokrývá sníh. Pro mnohé peklo, pro jiné ráj.

Vždyť jen první stoupání ve směru ze Selvy k vrcholu horského průsmyku Sellajoch (2230 m.n.m) měří enormních deset kilometrů. Nic pro netrénované jezdce. Převýšení 800 metrů totiž prozrazuje, že sklon stoupání je nekompromisní.

Odměnou se však stává „Insta-friendly“ výhled na horský vrchol Langkofel, a nádherný, šest kilometrů dlouhý a velmi rychlý sjezd.

Následující stoupání jsou obdobná, jen trochu kratší, což ovšem neznamená, že nebolí – bonusové body zde získávají majitelé silničních elektrokol, ty mají čas se kochat úchvatnou scenérií.

Okouzlující vrcholky

Další horské sedlo na programu dne, Passo Pordoi (2241 m n.m.), je s nadmořskou výškou v Dolomitech druhým nejvyšším, které je zpřístupněné veřejnou silnicí, nicméně finální výhled za to stojí, stejně jako ten nabízející se po zdolání serpentin na vrcholy Passo Campolongo (1850 m n.m.) i závěrečného Passo Gardena (2119 m n.m.).

Z něho vede zpět do městečka Sëlva přísný osmikilometrový sjezd, ve kterém přijdou rozhodně vhod kotoučové brzdy.

Gastronomie bohů

Regenerace se nesmí podcenit, a jak jinak umocnit zážitek ze dne, než skvělou tečkou v podobě dokonalého gastronomického zážitku. Ten garantuje restaurace St.

Hubertus, která svou první hvězdu Michelin získala v roce 2000. Dnes má hned tři a šéfkuchař Norbert Niederkofler, mimochodem místní rodák, patří mezi nejuznávanější svého oboru.

Jen pro zajímavost, nedávno otevřel i nový restaurant AlpiNN na vrcholu Kronplatzu, který letos dostal kulinářského „Oskara“ Best Restaurant of the Year 2020 za nejlepší restauraci, která sídlí v nadmořské výšce 2275 m nad mořem v muzeu fotografií Lumen.

Harmonie chutí

Degustační menu v jeho domácí restauraci St. Hubertus zcela reflektuje sezónnost a okolní přírodu, která dodává nezbytné ingredience, jako jsou lesní plody, bylinky a houby, jež charakterizují místní kuchyni.

Ta využívá tradičních postupů a mnohdy rustikální koncepce chodů skvěle akcentují v moderním hávu.

Odhodlaností pracovat pouze s nejlepšími surovinami je místní ikona, která definovala kulinářství regionu pověstná, stejně jako puristickým přístupem k food stylingu.

Šarm a horský styl

Restaurace v samotném srdci italských Dolomit se nachází v prostorách hojně navštěvovaného pětihvězdičkového hotelu Rosa Alpina, který v okolí nabízí zcela jistě nejlepší ubytování a spa.

Exkluzivní chalet o třech ložnicích vyvedených v autentickém horském stylu vyjde zhruba na 200 000 korun za noc, klasický hotelový pokoj pak zhruba na desetinu.

V případě, že neodoláte svodům michelinského kuchaře, připravte si 6 800 korun na osobu za menu o osmi chodech.

S individuálně kalkulovaným vinným párováním poradí špičkový sommeliér, jehož enotéka disponuje více než tisícovkou různých lahví z celého světa, přičemž důraz je kladen na malé producenty z okolí.

.Val Gardena Val Gardena Val Gardena

Toulky přírodou na horském elektrokole

Kompletní cyklistický zážitek ve Val Gardeně si je možné dopřát ideálně s rozjetím na eMTB, tedy horském elektrokole, den před silničním Sella Ronda Bike Day či den poté. Užijete si terén, který nabízí sousední náhorní plošina Seiser Alm i krásnou přírodu.

Obsáhnete delší trasu a neunavíte nohy. Oblíbená místní trať vede z městečka Sëlva traverzem přes Saslong, sjezdovku světového poháru, až na samotný Seiser Alm.

Okruh po této planině ve dvou tisících metrech měří zhruba čtyřicet kilometrů, přičemž počítá s převýšením dosahujícím jednoho tisíce metrů.

Na místní poměry poměrně nenáročnou turistickou vyjížďku dokáže zpříjemnit zastávka v lučním restaurantu Malga Gostner, kde se specializují na vlastní produkci sýrů a mléčných produktů, pracují ale s oblíbeným tyrolským špekem.

Opojný adrenalin

Náročnější a zkušenější jezdci mají k dispozici daleko pestřejší portfolio perfektně značených cest ze zdejší MTB mapy.

Val Gardena Trail Arena láká na pět singletrailů, o celkové délce 12,1 km s 1270 m sjezdů, velmi podobně je na tom nedaleká Alta Badia se šesti singletrialy, Arabba se sedmi či resort Fassa bike, který nabízí celkem osm singletrial, tedy 19 km tras a 3100 m sjezdů.

Velmi kvalitní stroje včetně eMTB zde pořídíte v půjčovnách zhruba od tisíce korun na den „Pokud si přidáte i průvodce, připlatíte zhruba čtyři až šest tisíc na den podle počtu lidí ve skupině,“ prozrazuje Hermann Runggaldier, bikový průvodce a bratr slavného lyžaře Petera, stříbrného ve sjezdu z mistrovství světa v Saalbachu 1991. Koneckonců slavnými sportovci se tu jen hemží.

V oblasti nejezdí jen sportovní cyklisti a rodiny s dětmi, ale například stále aktivní místní lyžař Peter Fill, vicemistra světa v superG z roku 2009.

.Val Gardena Val Gardena Val Gardena

Kronplatz

Transformace lyžařského střediska v ráj singletrailů.

Patří mezi proslulou lyžařskou destinaci, centrum sportů, jež tepe životem. Na své si tu přijdou díky dlouhým tratím nejenom milovníci sjezdového lyžování, ale také běžkaři a skialpinisté, což se svým vlastním způsobem zrcadlí i v cyklistice.

Nejznámější lyžařská destinace Dolomit se totiž dokáže jako chameleon mávnutím proutku přizpůsobit i letním sportům, a svým charakterem je vskutku univerzální.

Kronplatz je zcela bezpochyby ideální pro enduro cyklistiku – kombinuje totiž to nejlepší z u nás populárního cross-country s jedinečnými sjezdy.

Této strategii s minimem nastoupených metrů v terénu nahrává také skutečnost, že po celé léto jsou v horském středisku stále v provozu tři lanovky a nabízí se 14 bezkonkurenčních tras, které vás dovedou z vrcholu až do kýženého výchozího střediska, jako jsou Valdaora, Riscone či San Vigilio di Marebbe.

Malebné vyjížďky

Jednotlivé stezky, vyráběné ručně i za pomocí těžké techniky, jsou velmi dobře upravované. Najdou se mezi nimi i panoramatické vyjížďky, které zavedou cyklisty, a to i na elektrokolech, za krásnými výhledy do malých vesniček a tradičních horských chat.

V takovém případě se už vyplatí najmout si průvodce, jež vás do zdejších krás zasvětí naplno.

Tajemství průvodce

Zná totiž tajná fotogenická zákoutí oblasti, horská bistra a místa, na kterých lze během výletu ochutnat prvotřídní vína. „Osobně mám nejraději různorodost enduro stezek. Některé jsou velmi rychlé, jiné technické a jiné pro změnu pomalé a vyhlídkové.

Každý si tak najde to své. Můj nejoblíbenější je Andreas Trail na severní straně Kronplatzu. Jedná se asi o dva kilometry dlouhou ručně vyráběnou stezku,“ prozrazuje Michaela Zingerle řídící komunikaci projektu Bike Hotels v Jižním Tyrolsku.

A dodává, „právě se zde dokončuje nová stezka, která by měla být hotova na konci sezóny, a to kvůli závodu Kronplatz Enduro Race, který se zde bude konat od 11. do 13. září.

Doporučuji ale také další podnik, který prověří vaší fyzičku, a to 30. srpna pořádaný Kronplatz King Marathon.“

.Val Gardena Val Gardena Val Gardena

Sport pro každého

Není tedy divu, že je možné v okolí narazit během tréninku na takové ikony, jako je Greta Seiwald nebo maratonec Roel Paulissen. Kontra profesionálům vytváří samozřejmě cykloturisti, kteří rok co rok využívají nadstandartní servis organizace Bike Hotels zajišťující vše od ubytování, přes naplánování cest, až po špičkovou gastronomii.

Koneckonců trend horských elektrokol přináší nové možnosti, vždyť nárůst jejich zápůjček v okolí vzrostl o enormních 80 %, což znamená, že se cyklistika otevírá i nové cílové skupině.

Kolébka prestižních závodů

„Jižní Tyrolsko navštěvuji každý rok kvůli prestižnímu maratonu Dolomiti Superbike. Jedná se o jeden z mých nejoblíbenějších závodů, který je postavený na těžkých stoupáních a navzdory několika technických pasáží se jede velmi příjemně.

Na 123 kilometrech nastoupáte poměrně krutých 3400 m. Závod, který se pojede až příští rok v červenci, doprovází i akce pro děti a tak zůstáváme s celou rodinou vždy i na několik dní.

Místní cesty a fantastická krajinu si užijí opravdu všichni,“ nechal se slyšet přední Kristian Hynek, mistr Evropy v maratonu, který má na kontě i takové triumfy, jako je vítězství Cape Epic.

„Krásné je, že ačkoli zůstává trasa závodu každoročně stejná, mění se její směr, který dokáže jednotlivé pasáže zpestřit,“ dodává majitel a jezdec stáje Future Cycling Northwave.

Související články
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí […]
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště.   V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly […]
Uvažujete o papouškovi? Sousedům by mohla vadit jeho hlučnost. Holoubek diamantový komunikuje téměř neslyšitelným pípáním, je roztomilý a hodí se i pro chovatele začátečníky.   Jedná se o nenáročného klidného ptáčka, který většinu dne jen posedává. Hodně času tráví na zemi, kde sbírá zbytky semínek Jeho domovinou je prakticky celá Austrálie s výjimkou pobřežní oblasti. […]
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz