Světem technologií rezonuje hned několik slavných jmen, která zná prakticky každý. Jedno z nich však značně vybočuje, a to ne v zrovna pozitivním slova smyslu.
Johna McAfee si většina lidí spojí s názvem stejnojmenného antiviru, který je ale asi jediným úspěchem jeho kariéry. Jaký byl vzestup a pád Johna McAfeeho?
Kdo je John McAfee?
John McAfee se proslavil především kvůli vytvoření jednoho z nejpopulárnějších antivirů na trhu.
Svoji kariéru však započal jako obyčejný podomní prodejce, přičemž během pár let se mu podařilo získat hned několik pracovních míst v jedněch z největších technologických společností, mezi které patřila například i NASA. Bodem zlomu byl ale rok 1986, kdy byl poprvé zaznamenán rozsáhlý útok počítačového viru.
Ihned poté McAfee objevil díru na trhu a začal přemýšlet nad vytvořením vlastního antiviru.
Jeho úsilí se mu vyplatilo a o rok později spatřil světlo světa antivirus McAfee, o který se ihned začaly zajímat velké společnosti.
Největší úspěch zaznamenal až v roce 1992, kdy se na scéně objevil další vir, který následně zvýšil zájem široké veřejnosti o ochranu svých zařízení.
Stále vyšší poptávka přinesla Johnovi nemalé zisky, které z něj během pár let udělaly multimilionáře. Jeho kariéra ve společnosti však neměla dlouhého trvání a v roce 1994 se rozhodl odejít do důchodu.
Život jako z filmu
McAfee jako většina lidí bojoval se svými démony, a to již od svého mládí. Už během studií často holdoval alkoholu, ke kterému se brzy na to přidaly i tvrdé drogy. Těch se vzdal až v roce 1983, poté co sám uznal, že jeho psychický stav není udržitelný.
Po odchodu ze společnosti nebylo o Johnovi několik let ani zmínky a žil relativně poklidným životem. Vše se však změnilo v roce 2008, kdy díky hospodářské krizi přišel o většinu svých financí.
V návaznosti na to se rozhodl přestěhovat do Belize, ve které se ale potýkal ještě s většími problémy. V roce 2012 ho totiž úřady začaly stíhat ve spojitosti s vraždou jeho souseda Gregora Faulla.
Ihned poté se dal na útěk před zákonem a zanedlouho se opět vrátil do USA. Všechna vznesená obvinění ho ale i tak nedonutila stáhnout se do ústraní.
Lidé ho tak mohli znát jako zarputilého fanouška Bitcoinu (co je Bitcoin?) či jako neúspěšného kandidáta na prezidenta.
Vězení a další obvinění
I když se ještě před třemi lety mohlo zdát, že se John McAfee uchýlil ke klidnému životu se svojí ženou v Lexingtonu ve státě Tennessee, není tomu tak. V roce 2019 byl zadržen úřady v Dominikánské republice za nedovolené ozbrojování.
Těchto obvinění byl ale po pár dnech zproštěn, načež své útočiště nalezl v Londýně a Paříži. Tento stav však neměl opět dlouhého trvání a na scéně se objevila další obvinění ze strany amerických úřadů.
Americké ministerstvo spravedlnosti společně s SEC obvinily Johna z daňových úniků a podvodů.
Podle nich měl mezi lety 2017 a 2018 obdržet kryptoměny (co jsou kryptoměny?) v hodnotě 23,1 milionů dolarů výměnou za propagaci různých ICO tokenů.
Po celou dobu však McAfee nevykázal žádné příjmy ani neplatil daně.
Následně byl tedy zadržen španělskými úřady a uvězněn do doby, než bude rozhodnuto o jeho vydání zpět do USA. Samotný McAfee samozřejmě všechna obvinění odmítá a hájí se tím, že již 8 let nemá žádné příjmy.
V současnosti stále tráví čas ve španělské věznici, přičemž pravidelně o svém pobytu informuje své fanoušky na Twitteru. Co se bude dít s Johnem dál je ve hvězdách. Že o něm ale uslyšíme v blízké době je ale více než pravděpodobné.