Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jsou superpotraviny opravdu tak zázračné? Jaký vliv mají na naše zdraví?

Určitě jste se již s pojmem superpotravina setkali. Co vlastně přesně znamená? Především v sobě mají superpotraviny vyšší obsah zdraví prospěšných látek. 

V dnešní době patří zdravý životní styl mezi fenomény. Vyvážená strava, přiměřený pohyb, dostatek spánku a málo stresu. To vše ovlivňuje naše zdraví. Proto se stále častěji hledají nové potraviny, které tento způsob života ještě více podporují.

A výživoví poradci jim dávají zelenou. Tyto potraviny v sobě totiž mají mnohem více vitaminů, minerální látek nebo antioxidantů, které pomáhají zvyšovat odolnost organismu.

Jsou zázračné?

Někteří kritici ale argumentují tím, že neexistují prokazatelné důkazy o tom, že by měly nějaké „superschopnosti“. A ani v případě superpotravin neplatí, že velké množství rovná se větší efekt.

Navíc se řada z nich dováží z ciziny, což sebou nese i určitou ekologickou zátěž, a zároveň za ně zaplatíme peníze navíc.

Chlorella

Tato sladkovodní řasa existuje na světě již několik miliard let. Její složení je tak komplexní, že dokáže poskytnout širokou škálu výživných látek, které jsou pro naše tělo nezbytné.

Chlorella je bohatým přírodním zdrojem vitaminů A, B1, B6, C a E. Obsahuje také hořčík, který pomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi, zdravé srdce, mírní podrážděnost a nervozitu a je důležitý také pro správnou činnost svalů a nervů.

Chlorella se cení pro svoji schopnost detoxikovat a upravovat trávení, jelikož na sebe dokáže navázat toxiny a odvádět je z těla pryč. Podporuje také správnou mikroflóru ve střevech a pomocí rozpustné vlákniny čistí střevní stěny.
Chlorella se cení pro svoji schopnost detoxikovat a upravovat trávení, jelikož na sebe dokáže navázat toxiny a odvádět je z těla pryč. Podporuje také správnou mikroflóru ve střevech a pomocí rozpustné vlákniny čistí střevní stěny.

Potřebný chlorofyl

Dále obsahuje vysoký podíl bílkovin nebo betakarotenu. Už dle svého názvu se v řase vyskytuje velké množství chlorofylu, díky němuž se urychluje hojení ran a brání vzniku infekčního prostředí. Příznivě působí i na jaterní tkáň, kterou regeneruje.

Zajímavá je i v Chlorelle obsažená aminokyselina tryptofan, ze které se tvoří serotonin. Večer ho tělo přeměňuje na melatonin, a proto se nám lépe usíná.

Spirulina

Tuto modrozelenou sinici si často pleteme s řasou Chlorella, jedná se ale o odlišné rostliny. Také tento organismus existuje na Zemí asi 3,5 miliardy let. Hojně ji využívali Aztékové, Mayové, ale i Afričané a Asiaté.

V současnosti začíná být na vzestupu hlavně kvůli obrovskému množství bílkovin, které obsahuje.

Je také skvělým zdrojem antioxidantů, vitamínů B nebo esenciálních aminokyselin.

Pro vysoký obsah železa se doporučuje i pro vegetariány.

Zelený ječmen

Důkazy o konzumaci výhonků zeleného ječmene lze najít už v době před 7000 lety, jako nejdříve pěstovanou sladkou trávu na světě. Nejčastěji se konzumuje jako nápoj a jeho účinky jsou vskutku zázračné.

Jedná se bohatý zdroj vitaminů (A, B1, B2, B3, B6, C, E, K) a minerálů, mezi nimiž lze vyjmenovat zinek, železo, vápník, ale také hořčík, fosfor a draslík.

Ukrývá v sobě také antioxidanty a esenciální aminokyseliny a dodává tělu cennou vlákninu.

Patří mezi detoxikační potraviny, posiluje naši imunitu a bojuje i s infekcemi.
Patří mezi detoxikační potraviny, posiluje naši imunitu a bojuje i s infekcemi.

Nejen detoxikace organismu

Vzhledem k obsahu chlorofylu, vitamínu B, železa a fykocyaninu podporuje růst kostní dřeně a tvorbu bílých i červených krvinek.

Šťáva z ječmene obsahuje 4x více vápníku, než se nachází v mléce, 22x více železa než ve špenátu a tolik bílkovin, jako ve kvalitním steaku.

Ječmen navíc organismu navrací zásadité prostředí a odstraňuje překyselení, které je všeobecně považováno za hlavní příčinu vzniku civilizačních chorob a oslabeného imunitního systému.

Goji

Goji neboli kustovnice pochází z Číny, kde je již mnoho let využívána pro své léčebné účinky. Má světle červenou barvu a špičatý tvar, přičemž velikostí se podobá větším rozinkám. Chutí připomíná něco mezi brusinkou, višní a šípkem.

Tyto plody velmi cenným zdrojem živin, obsahují velké množství aminokyselin, desítky minerálů a vitaminů.

Díky těmto látkám má významné antioxidační účinky.

Přínos plodů goji je hlavně ve velkém množství vitaminu C a vlákniny.
Přínos plodů goji je hlavně ve velkém množství vitaminu C a vlákniny.

Obnovování buněk

Mají nízký obsah kalorií a jsou přírodním zdrojem železa a vitaminu A. Červenou barvu získala díky obsahu betakarotenu. Tato potravina má příznivý vliv na játra a snižuje hladinu cukru v krvi. Bylo dokonce prokázáno, že plodina zvyšuje sexuální apetit. Používá se i v přírodní kosmetice.

Brusinky

Zdravotní prospěšnost brusinek je všeobecně známá a znali ji již Indiáni, kteří je používali jako prostředek při léčbě horečky, zažívacích problémů nebo otoků.  Plody brusnice se cení zejména pro vysoký obsah vitaminů C, K a E. Dále obsahuje i mnoho minerálů, jako je mangan, hořčík, draslík, vápník a fosfor.

Mají také silný antioxidační účinek.

Užívání brusinek je známé hlavně při léčbě a prevenci infekcí močových cest.
Užívání brusinek je známé hlavně při léčbě a prevenci infekcí močových cest.

Lék na močové cesty

Látky obsažené v brusinkách totiž ztěžují bakteriím usazovat se na povrchu sliznic, a tím zabrání dalšímu rozšíření infekce. Velmi příznivě působí i na naše zuby, jelikož snižují vznik zubního kazu, zánětu dásní a paradentózy.

Slouží také jako prevence proti některým typům rakoviny, zlepšují funkci imunitního systému a snižují krevní tlak.

Lněné semínko

Příznivé účinky lněného semínka znali už staří Babyloňané a Egypťané, kteří ho přidávali do potravy i do léků. Léčivým účinkům natolik věřili, že mu dali dokonce královskou pečeť a přijali zákony prosazující pravidelnou konzumaci lněného semínka.

Málo se ví, že obsahuje více omega-3 mastných kyselin než losos. Významně se podílí na snížení hladiny škodlivého cholesterolu v těle, chrání cévy a udržuje zdravý trávicí trakt.

Lněné semínko pomáhá především ženám.
Lněné semínko pomáhá především ženám.

Hormony v semínku

Hlavním důvodem, proč lidé konzumují semínka, jsou nenasycené mastné kyseliny a fytoestrogeny zvané lignany, které se velmi podobají lidským hormonům a pomáhají hlavně ženám s hormonální rovnováhou, především při menstruaci nebo menopauze.

Lněná semínka se doporučuje užívat i před porodem, jelikož uvolňují porodní cesty a pomáhají nastartovat správnou tvorbu mateřského mléka. Dovedou potlačovat únavu, pomáhají při stresu, a dokonce snižují i cholesterol a tím riziko mozkové příhody.

Chia semínka

Už staří Aztékové a Mayové s oblibou využívali příznivých účinků chia semínek, která jim poskytovala dlouhodobou energii. Semínka dokonce Mayové pojmenovali výrazem pro sílu.

Jsou ceněna hlavně pro vysoký obsah antioxidantů, které bojují proti účinkům volných radikálů. Nutričně obsahují významné množství manganu, hořčíku, fosforu, selenu a železa.

Nabobtnají a zasytí

Jelikož obsahují velké množství vlákniny, užívají je lidé, kteří mají problémy s váhou. Musí s tím ale zároveň dodržovat pitný režim, aby semínka nabobtnala. Potom spolehlivě zaženou hlad.

Obsahují také velkou porci bílkovin a esenciálních aminokyselin, ze kterých tělo čerpá energii. Semínka stabilizují hladinu krevního cukru a ovlivňují činnost střev.

Díky vysokému obsahu zdravých tuků omega-3 mastných kyselin mají vliv na srdce, cévy a nervy a zlepšují činnost mozkových funkcí. Jako prevence tak mohou sloužit proti Alzheimerově chorobě, lupénce, osteoporóze a rakovině.

Zakysané mléčné výrobky

Zakysané výrovky tvoří velmi širokou škálu produktů, jako jsou kefíry, kysané podmáslí, jogurty apod. Jsou velmi důležité hlavně pro správné složení střevní mikroflóry, což má značný vliv na naše zdraví.

Významná je ochrana střevní sliznice před tvorbou a vstřebáváním toxických látek. Pomáhá také posílit imunitní systém a snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Významná probiotika

Zakysané výrobky prospívají našemu tělu i díky velkému množství minerálů jako je vápník, fosfor a vitaminů A, D a B. Samostatnou kapitolu tvoří kysané mléčné výrobky s bifidokulturou, do které se přidávají probiotické bakterie.

Velkou výhodou je také relativně nízká energetická hodnota a vysoký obsah plnohodnotných bílkovin.

Výrobky z ovsa (ovesné vločky)

Zájem o ovesné produkty v současné době stále stoupá. Průkopníky v jeho pěstování byli nejspíš staří Slované. Rychle si ho ale oblíbily i germánské kmeny, pro které se stal dokonce hlavním zdrojem obživy a nazývali jej plodinou bohů.

Vyráběli si již v té době ovesnou kaši, která jim dodávala fyzickou sílu a pevné nervy.

Není lepek jako lepek

Oves se má svůj význam i kvůli obsahu betaglukanů, což je látka na bázi vlákniny, která snižuje hladinu krevního cholesterol, a příznivě ovlivňují hladinu glukózy v krvi. To ocení hlavní diabetici.

Kromě toho obsahují i hořčík, zinek nebo vitamin B. Energie obsažená v ovsu se také pomaleji vstřebává a prodlužuje pocit nasycenosti. Stejně jako jiné obiloviny obsahuje lepek, ale v jiné formě, takže ho mohou využívat i lidé na něj alergičtí.

Červená řepa

Červená řepa patří mezi jednu z nejzdravějších a nejuniverzálnějších druhů zeleniny. Pochází z oblasti Středozemního moře a velmi často ji konzumovali ve starověké Babylonii. Za jejím rozšířením po Evropě stojí hlavně Římané.

V polovině minulého tisíciletí se začala pěstovat prakticky na celém území Evropy kromě severských zemí. Obsahuje vitaminy B a C, karoten, vápník, hořčík, draslík, sodík, křemík, železo, kyselinou listovou nebo oxid křemičitý.

Řepa zlepšuje také činnost srdce, snižuje krevní tlak a funguje také jako pomocník správného zažívání a vylučování.
Řepa zlepšuje také činnost srdce, snižuje krevní tlak a funguje také jako pomocník správného zažívání a vylučování.

Řepa na všechno

Podle některých se má řepa konzumovat kvůli prevenci rakoviny. Zároveň slouží jako podpůrný lék při jejím překonávání a následné rekonvalescenci po vyléčení.

To vše kvůli její schopnosti neutralizovat škodlivé látky v těle a podporovat jejich následné vylučování z těla, a to především z mozku a střev.

Zelený čaj matcha

Všeobecně se zelené čaje považují za zdravé a detoxikační. Matcha je nejstarší japonský čaj, který se používá i při buddhistických ceremoniálech. Tento speciální práškový zelený čaj má ale ještě další účinky.

Obsahuje aminokyselinu s názvem L-Theanin, které je v matcha čaji nejvíc ze všech potravin, konkrétně 100x víc než v ostatních zelených čajích. Spolu s obsahem teofylinu stimuluje náš organismus, zvyšuje bdělost a zlepšuje koncentraci.

Společník při hubnutí

Ovlivňuje i na naši mozkovou činnost, jelikož zlepšuje paměť a navozuje soustředění. Obsahuje také další množství živin jako draslík, vitaminy A a C, železo, bílkoviny a vápník. L-Theanin podporuje produkci hormonů dopaminu a serotoninu, které zlepšují náladu.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Zajímavosti
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
Záhady a napětí
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
nasehvezdy.cz
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
V seriálu Děcko hraje Judit Pecháček (36) matku, která má komplikovaný vztah se svými dětmi. A nyní herečka přiznala, že ani se svou skutečnou maminkou Ágnes Bardos nemá a nikdy neměla úplně idylické
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
historyplus.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016),
Péče jako peříčko
nejsemsama.cz
Péče jako peříčko
Citlivá pleť vyžaduje pravidelnost, trpělivost a ty správné kosmetické produkty. Jen tak můžete dosáhnout viditelných výsledků a úžasného efektu. Patříte-li k těm, kdo mají citlivou pleť, dobře víte, jak moc je náchylná k podráždění. A jen tak nějaký kosmetický produkt jí nemusí vždy „sednout“. Rozhodí ji jakýkoli kontakt s dráždivými látkami, vysokými nebo nízkými teplotami, sluncem, silným větrem či suchým vzduchem.
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
21stoleti.cz
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzd
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Musela jsem bojovat o muže
skutecnepribehy.cz
Musela jsem bojovat o muže
Když jsem se seznámila s tehdy čerstvě rozvedeným Petrem, jeho dospělá dcera Alena byla stále na svého otce velmi silně citově vázaná. Věděla jsem tedy, že vztah s Alenou nebude snadný, ale nikdy jsem si nemyslela, že by se dcera mého milovaného muže mohla stát hrozbou pro náš vztah. Snažila jsem se tedy být trpělivá. Napřed mě
Kde na vás číhá časová smyčka? Svět, kde se vše opakuje do zbláznění!
enigmaplus.cz
Kde na vás číhá časová smyčka? Svět, kde se vše opakuje do zbláznění!
Když vás pohltí časová smyčka, ocitnete se na místě, kde neexistuje čas a žádný váš čin nemá smysl. Vše se zde totiž odehrává stále dokola a nebere to konce! Zbytek života tak můžete strávit neustálým
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz