V obou případech jde o poškození kůže v důsledku mrazu. Nejohroženější skupinou jsou diabetici s poruchami prokrvení končetin a lidé s kardiovaskulárními chorobami.
Omrzliny nejčastěji vznikají při teplotách pod -7 °C, při velkém větru. Omrznout vám mohou hlavně prsty ve slabých rukavicích a vlhkých botách, nejnáchylnější jsou také vyčnívající části hlavy – uši, tváře, nos a brada.
Prevence
Nenoste těsný oděv nebo obuv, ve které se vám navíc potí nohy. Boty by měly být o něco větší než nohy, ochrání vás i několik tenčích vrstev prádla, které vytvoří izolaci. Dbejte na nošení čepice a obličej si mažte mastným krémem bez vody.
Ošetření
Počínající omrzliny – nejprve se v místě objeví bělavá ohraničená místa – zahřívejte dlaní, nebo suchou rukavicí. Na kůži nedýchejte, protože odpařovaná tekutina ochlazuje, ani nepoužívejte topení či fén, vyhněte se tření sněhem!
Místo toho ruce a nohy ponořte do teplé vody s dezinfekcí. Podaří-li se vám oběh rozproudit, může postižená pokožka zmodrat. Zraněnou část zabalte do kousku látky a přikryjte ji přikrývkou. Intenzivní bolest utišíte zdvihnutím končetiny nad úroveň hrudníku.
OZNOBENINY
Vznikají po opakovaném nebo dlouhotrvajícím působení vlhkého chladu. Trpí jimi lidé pracující v rybárnách, mrazírnách a v masném průmyslu. K postiženým patřívají i mladé dívky, které nenosí rukavice ani čepice.
Na rukou, nohou, bércích, nose a uších se vytvářejí skvrny či flíčky, které svědí a pálí, zhoršují se vlhkem a při přechodu do tepla bolí. I v tomto případě dbejte na nošení teplých a suchých rukavic, volte volnější oděv a boty.
Ošetření
Postižená místa nezahřívejte u ohně a neškrábejte je. Měly by samy zmizet za několik týdnů. Tradičním lékem na oznobeniny je chladnější vývar z celerové natě, v němž si na pět minut ponořte ruce či nohy.
(Foto: Shutterstock)