Ulice Paříže pohlcuje tma, světoznámý podnik stojící na úpatí kopce Montmartre v severní části města se však teprve probouzí k životu. Zářící světla a hlasitá hudba lákají kolemjdoucí na nezapomenutelné noční dobrodružství.
Za pohárem dobrého pití či vystoupením spoře oděných kankánových tanečnic do kabaretu Moulin Rouge nezřídka vyrazí slavní francouzští umělci, nebo dokonce členové královské rodiny!
Historie Moulin Rouge neboli Červeného mlýna sahá až do roku 1889, kdy se katalánský podnikatel Joseph Oller a francouzský cirkusák Charles Zidler rozhodnou založit na pařížském předměstí noční tančírnu.
Šantán je pojmenován podle větrného mlýna, který je umístěn na střeše budovy. Zpočátku se nejedná zrovna o luxusní podnik. Prodává se tu laciný alkohol a majitelé zaměstnávají komiky a hudebníky druhořadé úrovně.
Mimořádnou pozornost nicméně vzbudí skupina najatých tanečnic, které na závěr každého večera vtrhnou na scénu a smyslným nadzvedáváním sukní dráždí podnapilé hosty.
Co na tom, že se ve většině případů nejedná o profesionální umělkyně, nýbrž obyčejné služky a pradleny, jež si tímto způsobem přivydělávají na živobytí.
Jejich skandální představení Pařížany velice pobouří, zároveň však přitahují do Moulin Rouge nové a nové návštěvníky.
Oller se Zidlerem bohatnou a dříve zaplivaný kabaret se proměňuje na vyhledávanou atrakci pro společenskou smetánku, kde vystupují hvězdy světového formátu!
Povstane z popela
Největší slávy dosáhne Moulin Rouge na přelomu 19. a 20. století.
Na podzim roku 1890 sem zavítá samotný princ z Walesu a pozdější britský král Eduard VII. Svědkům této události zůstane v paměti zejména počin proslulé kabaretní tanečnice La Goulue, která se vztyčenou nohou ke stropu zakřičí přes celý sál na šokovaného Eduarda:
„Hej, Walesane, platíš šampaňské!“ Pařížský šantán se ale musí vyrovnat také s méně příjemnými incidenty.
Třeba v roce 1915 kompletně vyhoří a následujících šest let zůstane pro veřejnost uzavřen! Naštěstí všechny krize přestojí a úspěšně funguje, byť s různými obměnami repertoáru, dodnes.
(Foto: wikipedia.org, shutterstock.com, pinterest.com)