„Zničte sochy všech bohů, jejich jména odstraňte a chrámy uzavřete!“ nechá se krátce po nástupu na trůn slyšet faraon Achnaton. Egypťané jsou zděšeni.
Nikdo z nich si totiž nedokáže představit, že by měli ze dne na den zavrhnout dosud uctívaná božstva a začít vzdávat hold jen jedinému z nich – bohu Atonovi. Na tak radikální reformu nejsou připraveni!
Za vším hledej ženu
Amenhotep IV. – Achnaton nastoupí na trůn ve svých patnácti letech. V té době je už patrně ženatý s půvabnou Nefertiti, jejíž jméno znamená „kráska přišla“, ale o níž se ví, že byla čistokrevná Egypťanka. „Ti dva byli doslova neoddělitelní.
Společně předsedali náboženským obřadům i oficiálním ceremoniím,“ zmiňuje se Jacq. Předpokládá se, že právě Nefertiti má na Amenhotepa IV. největší vliv.
Nelze však s jistotou říci, jestli přání, aby si Amenhotep IV. změnil jméno na Achnatona a vyjádřil tak naprostou oddanost bohu Slunce Atonovi, pochází z její hlavy.
Sám Achnaton ke slunečnímu kultu tíhne už od malička a fakt, že z Atona v pátém roce své vlády učiní jediného boha, hovoří spíše v jeho politickou invenci.
Revolucionář nebo šílenec?
Příčiny a uplatňování Achnatonovy náboženské politiky přesto zůstávají poměrně nejasné.
Založením nového hlavního města Achetatonu (dnešní el Amarna, pozn. redakce) a potlačením kultu Amona i všech ostatních božstev sice faraon dokáže, že má dostatek sil, aby šířil myšlenky přesahující chápání své doby, avšak uzavřením Amonova chrámu naopak ohrozí administrativní i hospodářskou rovnováhu země.
„Rovnalo se to uzavření říšské pokladnice, ministerstva zahraničí a ministerstva hospodářství, protože tyto oblasti tak či onak kontrolovali kněží Amonova chrámu,“ upozorňuje americký egyptolog Kent R. Weeks.
Svých ideálů se však Achnaton nevzdá. Boha Atona vyzdvihuje i nadále a aby se ujistil, že achetatonský experiment bude pokračovat i po jeho smrti, přibere si spoluvládce Smenchkareho a učí ho vládnout. Jeho snaha se však ukáže jako marná.
Za vlády Ramesse II. je Achnaton označen za „kacíře“, jeho chrám v Achetatonu je rozebrán a jeho jméno je navždy vymazáno z oficiálních královských záznamů.