Vychutnáváme si ho jako mléčný nápoj pro zahřátí, přidáváme do bábovky, perníku, krémových dezertů, domácí čokolády a dalších sladkých dobrot. Málokdo ale tuší, jak moc je dobré pro zdraví nebo že se dá v kuchyni využít i naslano.
Zhruba polovinu hmotnosti kakaové hmoty tvoří kakaové máslo, pro naše tělo zdroj zdravých tuků, na které se vážou mnohé živiny, a to jim pomáhá se dobře vstřebat.
Kakao má také velmi pozitivní vliv na soustředění a kreativitu, energizující, povzbuzující a harmonizační účinky. Přínosů pro zdraví je ještě mnohem více.
Patří mezi superpotraviny
Je totiž bohatým zdrojem vápníku, hořčíku, draslíku, železa, zinku a mědi. Najdeme v něm také vitaminy řady B, vitaminy C a E a provitamin A.
Díky látkám podporujícím tvorbu některých hormonů a neuropřenašečů jako přírodní antidepresivum, zvláště ve spojení s probiotickými produkty.
Ceněné a posvátné
První doložené zmínky o kakau pocházejí z doby před třemi a půl tisícem let od civilizace Olméků, která žila na území dnešního Mexika. Kakaovník byl stromem, který drží svět, nese kvality stability výživy a hojnosti.
Kakao bylo pro tyto civilizace posvátné. Uctívali kakaového bůžka a kakao považovali za dar bohů a používali jako platidlo.
Kde se ukrývá budoucí kakao
Kakaové boby najdeme ve velkých luscích rostoucích na kmeni kakaovníku. Jakmile tyto lusky zežloutnou nebo zčervenají, jsou připravené na další zpracování.
Způsobů je několik
*Tradiční zahrnuje ruční přebírání bobů, pražení na ohni za použití dřeva, ruční odstranění slupek po pražení, někdy i tření rozdrcených bobů mezi kameny.
*U raw kakaa se vynechává proces pražení, a po celou dobu zpracování bobů je nutné udržovat teploty pod 43 °C.
*Boby určené k průmyslovému zpracování se po fermentaci a sušení v jutových pytlích přepravují do továren.
Do hrníčku i do těsta
Kakao díky bohaté chuti a výrazně tmavé barvě nabízí spousty možností využití. Můžeme z něj udělat náplň do kynutého pečiva, drobenku, zdobit jím dezerty, horkou čokoládu i kávu, ale také ochutit masové ragú.