Genetická studie, kterou provedl mezinárodní tým výzkumníků, odhalila, že skupina válečníků, známých pod označením Avaři, rychle cestovala z Mongolska do Evropy asi před 1500 lety.
Kočovné etnikum Avarů není tak proslulé jako například Hunové, přesto po téměř 250 let vládlo velké části střední a východní Evropy.
Vědělo se, že jejich historie sahá do 6. století našeho letopočtu do střední Asie, o jejich původu toho však příliš známo nebylo.
Důkladná analýza
Vědci, včetně Guida Alberta Gnecchi-Rusconea z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku, analyzovali genomy avarských elit, jejichž pozůstatky byly nalezeny na 27 místech na území dnešního Maďarska. „Otázka původu byla záhadou více než 1400 let.
Kdo byly avarské elity, tajemní zakladatelé říše, která téměř rozdrtila Konstantinopol a více než 200 let vládla zemím dnešního Maďarska, Rumunska, Slovenska, Rakouska, Chorvatska a Srbska?“ prohlásil Johannes Krause, hlavní autor studie.
Nová studie zjistila, že DNA z nejstaršího z těchto pohřebišť byla téměř totožná s DNA jedince, jenž byl pohřben ve východním Mongolsku před několika desetiletími.
Průzkum vzorků
Vzorky DNA z hrobů avarských elit datovaných o 200 let později si uchovávají silný východoasijský podpis, i když bez známek příbuzenské plemenitby (metoda šlechtění, kdy rodiče produkují potomky se stejným fenotypem).
To s největší pravděpodobností značí, že populace byla velká nebo že do Evropy nadále přicházeli další migranti z Mongolska.
Studie také naznačuje, že neelita žijící mimo hlavní město Avar se pravděpodobně mísila s místním obyvatelstvem. Avaři byli nakonec poraženi Karlem Velikým na konci 8. století.
(Úvodní foto: Zoupan / Creative Commons / PD-Serbia)