Pojídání lidského masa bývalo v počátcích vývoje lidské společnosti běžnou součástí jídelníčku na všech obydlených kontinentech. Pojídali se zajatí nepřátelé, ale i příbuzní, kterým tak byla prokazována úcta.
Existuje ale řada míst, ať již v historii, nebo v současnosti, kde byste kanibalismus vůbec nečekali.
Výjimkou nebyl ani náš evropský kontinent. Díky archeologickým nálezům dnes víme, že se lidské maso pojídalo na území dnešního Chorvatska, Španělska, Slovenska, Rakouska či Maďarska.
Ani naši předkové žijící v Čechách a na Moravě nebyli žádní svatouškové a rádi si na lidském mase pochutnali. Svědčí o tom například nálezy z tzv. únětické kultury u Prahy.
Lidské oběti Aztéků
Na světě jsou místa, kde byl kanibalismus mnohem běžnější než jinde a někdy byl i součástí tradičních rituálů. V aztéckém náboženství vládl kult Slunce, které potřebovalo stálý přísun krve, aby nezaniklo. K tomu sloužilo obrovské množství lidských obětí.
Podle amerického kulturního antropologa Marvina Harrise to bylo dokonce až 250 000 lidí ročně. Při rituálech se konzumovala především lidská krev, která se vypouštěla do nádob s kukuřičnou moukou a zpracovávala se na těsto.
Mírumilovní Tibeťané? Velký omyl!
V asijských národech, zejména na území Číny, měl kanibalismus dlouhou tradici a udržel se až do 19. století. Takoví Tibeťané, které dnes považujeme za mírumilovný národ, byli dříve velcí bojovníci a dobyvatelé.
V Tibetu vládlo až do příchodu buddhismu v 8. století n. l. náboženství zvané bönismus a jeho součástí býval i rituální kanibalismus. Při oslavách vítězných bojů se pojídali většinou zajatí nepřátelé.
Zvrácenosti starověkého Říma
Období rozkvětu antického Říma dnes považujeme za vrchol tehdejší civilizace. Nicméně ani tehdy nebylo vše tak, jak se nám dnes zdá.
Kanibaly si vždy umisťujeme do neprostupných džunglí nebo na ostrovy jižního Pacifiku a lidožroutské praktiky kvetly i uprostřed tak vyspělé civilizace.
Oblíbenou pochoutkou šlechty byla například játra zabitých gladiátorů, která byla vyhledávána i pro údajnou léčbu epilepsie.
Lidožroutský kmen indiánů
Zkreslené představy máme často o severoamerických indiánech. V románech i ve filmech jsou někdy vykreslováni jako mírumilovní domorodci, kteří se živí především lovem.
Pro archeology bylo překvapením, když objevili nedaleko Grand Canyonu sídliště kmene Anabazi. Našli tam naporcované a rozřezané části desítek lidských těl, některé i okousané.