Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kde hledat nejfotogeničtější mosty světa?

Hlavním úkolem mostu je překlenout řeku, aby se lidé dostali suchou nohou z jednoho břehu na druhý. Některé mosty jsou však navíc dechberoucími uměleckými díly…

Most Golden Gate

Kde ho najdete: v Sanfranciském zálivu v Kalifornii, vede přes průliv Golden Gate

Rozměry: délka 2737,4 metru, šířka 27,4 metru, výška 227,4 metru

Otevření: 27. května 1937

Ikona kalifornského San Francisca, visutý most Golden Gate neboli Zlatá brána, je natřena červenooranžovou barvou, aby byla dobře viditelná pro lodě i za mlhy.

Zpočátku byla stavba tohoto mostu považována za nemožnou z důvodu zdejších silných přílivů a odlivů, povětrnostních podmínek, mlh a riziku zemětřesení. Než byl most zbudován, sloužil k dopravě přes průliv trajekt.

Kdo stojí za stavbou mostu?

Výstavba Golden Gate trvala čtyři roky. Řídil ji inženýr Joseph B. Strauss (1870–1938), ovšem velký podíl na její konstrukci měl hlavní inženýr Charles Ellis (1876–1949), kterého Strauss propustil hned v počátcích stavby.

Ellis se však nenechal odradit a na stavbě participoval i nadále, bez nároku na honorář. Hlavní zásluha za konstrukci mostu mu byla přiznána až roku 2007.

Dopravní tepna i ráj sebevrahů

Celé dílo drží pohromadě 600 000 nýtů, ten poslední měl být dokonce z ryzího zlata. Kvůli měkkosti ale nevydržel, při nýtování odletěl do moře a byl nahrazen klasickým nýtem.

Dnes se na mostě se nachází šestiproudá vozovka, přičemž počet pruhů pro provoz jednotlivými směry se mění dle denní doby a hustoty dopravy. Denně přes most přejede na 120 000 aut.

Je bohužel také oblíbeným místem sebevrahů, skokem z něj ukončilo svůj život už asi 1600 osob.

Z Golden gate bridge skočilo již mnoho sebevrahů.
Z Golden gate bridge skočilo již mnoho sebevrahů.

Tower Bridge

Kde ho najdete: na řece Temži v Londýně

Rozměry: délka 244 metrů, výška 65 metrů

Otevření: 30. června 1894

Tower Bridge je jedním ze symbolů Londýna. Stojí nedaleko hradu Tower a spojuje londýnské City s městskou částí Tower Hamlets.

Když se v druhé polovině 19. století začala v Londýně rozmáhat průmyslová výroba, vznikl požadavek na další most přes Temži, který by ovšem nebránil lodní dopravě.

Stavba Tower Bridge započala roku 1886 a trvala osm let, slavnostně byl most otevřen za přítomnosti prince z Walesu, budoucího krále Edwarda VII. (1841–1910), dne 30. června 1894.

Dnes se ramena Tower Bridge, poháněná elektricky, zvedají jen asi 2x denně.
Dnes se ramena Tower Bridge, poháněná elektricky, zvedají jen asi 2x denně.

Loď má přednost před prezidentem

Most je vystavěn v novogotickém stylu, díky čemuž „ladí“ s vedle stojícím Towerem. Mostní rámy jsou zvednuty asi 500x ročně, v minulosti byly ovládány parním strojem.

Paradoxem je, že lodní doprava má vždy přednost před silniční, jak se o tom v květnu 1997 při své návštěvě Londýna přesvědčil tehdejší prezident USA Bill Clinton. Uvízl totiž v koloně před mostem, když pod ním právě projížděla loď.

Brooklynský most

Kde ho najdete: v New Yorku v USA

Rozměry: délka 1825,4 metru, šířka 25,9 metru, výška 84,3 metru

Otevření: 24. května 1883

Vede přes řeku East River a spojuje dvě části New Yorku – Manhattan a Brooklyn. V době jeho otevření šlo o největší visutý most na světě a první, který visel na ocelových lanech. Jeho věže byly v té době nejvyššími stavbami na západní polokouli.

Stavba byla zahájena 3. ledna 1870 a trvala dlouhých 13 let. Návrh mostu zhotovil architekt John A. Roebling (1806–1869). Při poslední kontrole místa stavby si ale nevšiml lodi, která mu při nárazu do mola rozdrtila nohu.

Ač mu byly amputovány prsty, zemřel za dva týdny na související infekci. Stavbu pak řídil jeho syn Washington.

Most spojuje Manhattan a Brooklyn.
Most spojuje Manhattan a Brooklyn.

Prošlo se po něm 21 slonů

Dne 30. května 1883 se rozkřiklo, že most nezvládá nápor a může se zřítit, v panice bylo ušlapáno 12 lidí. Pochybnosti pak byly vyvráceny, když se po mostě prošlo 21 slonů z nedalekého cirkusu.

Dnes po mostě přejede 150 000 aut denně ve třech pruzích každým směrem, nad nimi je „lávka“ pro cyklisty a pěší.

Po svém otevření se stal Brooklyn Bridge symbolem New Yorku, od roku 1964 patří mezi národní historické památky a vede přes něj i trasa Newyorského maratonu.

Viadukt Millau

Kde ho najdete: u města Millau na jihu Francie

Rozměry: délka 2460 metrů, šířka 32 metrů, výška 343 metrů

Otevření: 16. prosince 2004

Viadukt Millau je dálniční most na jihu Francie. Leží v Centrálním masivu asi 5 km západně od města Millau, vede přes údolí řeky Tarn. Jeho stavba byla nutností, aby ulevila složité dopravní situaci v regionu.

Je součástí dálnice A 75 (zvané Méridienne), spojující jih Francie s Paříží. Projekt byl schválen už roku 1989, stavět se ale začalo až roku 2001.

Most Millau je součástí dálnice.
Most Millau je součástí dálnice.

Nejvyšší stavba ve Francii

Nejprve vzniklo sedm pilířů různé výšky, přičemž 246 metrů vysoký pilíř P2 je nejvyšší stavbou ve Francii, převyšuje i Eiffelovu věž. Přes most vede asfaltová vozovka se dvěma pruhy v každém směru, denně ji přejede 12 000 aut.

Viadukt byl slavnostně otevřen v prosinci 2004 za přítomnosti tehdejšího francouzského prezidenta Jacquese Chiraca (1932–2019).

Most Gateshead Millennium

Kde ho najdete: město Gateshead v hrabství Tyne and Wear v severovýchodní Anglii

Rozměry: délka 126 metrů, šířka 8 metrů, váha 850 tun

Otevření: 17. září 2001

Otáčení mostu trvá čtyři minuty. Aby se zabránilo tomu, že při naklápění sjedou odpadky, které na mostě někdo odhodil, do vody, jsou předtím automaticky smeteny do speciálních „pastí“.
Otáčení mostu trvá čtyři minuty. Aby se zabránilo tomu, že při naklápění sjedou odpadky, které na mostě někdo odhodil, do vody, jsou předtím automaticky smeteny do speciálních „pastí“.

Most Milénia v anglickém Gatesheadu je vskutku neobvyklý, možná proto si vysloužil přezdívku „Mrkající oko“. Spojuje v sobě totiž prvky obloukového mostu s naklápěcím mechanismem (prvním na světě), díky kterému pod ním mohou po řece Tyne proplouvat lodě. Po mostě vede cyklostezka a cesta pro pěší, spojující Gateshead s Newcastlem.

Karlův most

Kde ho najdete: Praha, Česká republika

Rozměry: délka 515,76 metru, šířka 9,4 – 9,5 metru, výška 13 metrů

Otevření: 1402

Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu. Jeho předchůdcem byl Juditin most, který nechal zbudovat král Vladislav II. v roce 1172 a pojmenoval ho po své manželce.

Most strhla povodeň v roce 1342. Stavba nového mostu, označovaného jako Kamenný, započala roku 1357, dokončen byl v roce 1402.

Při stavbě Karlova mostu byla použita tzv. římská malta, jejíž receptura se považovala se zánikem Římské říše za ztracenou.
Při stavbě Karlova mostu byla použita tzv. římská malta, jejíž receptura se považovala se zánikem Římské říše za ztracenou.

Hartland Covered Bridge

Kde ho najdete: Hartland, New Brunswick, Kanada

Rozměry: délka 390,75 metru

Otevření: 13. května 1901

Než u kanadského města Hartlandu v Novém Brusnswicku vznikl most, bylo řeku Saint John možné překonat pouze trajektem. Stavba mostu započala roku 1898, dokončen byl o tři roky později.

Původně nebyl krytý, k tomu došlo až v letech 1921 až 1922 i přes značný odpor veřejnosti, která se bála, že zničí morálku mladých lidí. Proč?

Dnes most slouží výhradně pro potřeby místních a pro turistický provoz.
Dnes most slouží výhradně pro potřeby místních a pro turistický provoz.

Doupě neřesti

Obávali se, že se změní v tzv. „líbací most“ a zamilované dvojice budou zastavovat své koňmi tažené vozy v polovině, aby se tam mohly políbit. Každou zimu musel být na podlahu mostu navezen sníh, aby tudy projely sáně.

Osvětlení bylo do mostu instalováno v roce 1924, boční chodník roku 1945. Most má pouze jeden pruh a projedou jím pouze vozidla s hmotností nižší než 10 tun a výškou pod 4,2 metru.

Most Helix

Kde ho najdete: v Marina Bay v Singapuru

Rozměry: délka 280 metrů

Otevření: 24. dubna 2010

Most pro pěší Helix se klene nad singapurským přístavem. Při jeho navrhování byla hlavním požadavkem lehkost jeho konstrukce, protože se nachází v blízkosti poměrně těžkopádně působícího mostu Bayfront pro automobily.

Tvar dvojité šroubovice DNA tento požadavek splňuje na jedničku, díky němu bylo na stavbu použito 5x méně oceli, než by vyžadovalo klasické pojetí.

V noci je most pastvou pro oči, jsou na něm červeně a zeleně svítící písmena c,t,a,g, které odkazují na čtyři báze DNA.
V noci je most pastvou pro oči, jsou na něm červeně a zeleně svítící písmena c,t,a,g, které odkazují na čtyři báze DNA.

Most Si-o-seh Pol

Kde ho najdete: na Zayanderudu, největší řece íránské náhorní plošiny v Isfahánu, Irán

Rozměry: délka 297,76 metru, šířka 14,75 metru

Otevření: 1602

Isfahán, třetí největší íránské město, byl i v minulosti významným místem. Nachází se v něm proto řada památek tzv. Safavidského umění.

Safavidská říše byla jednou z nejvýznamnějších vládnoucích dynastií v Íránu mezi roky 1501 a 1722. Vedle náměstí Nakš-e džahán, které je na seznamu UNESCO, je památkou na ni rovněž most Si-o-seh Pol, označovaný také jako Most 33 oblouků.Během dne jde o rušné místo, v krajních pilířích se nachází čajovny, v noci je pohled na nasvícený most nevšedním zážitkem.

Most Nanpu

Kde ho najdete: v srdci čínské Šanghaje

Rozměry: délka 760 metrů, rozpětí 432 metrů

Otevření: 1. prosince 1991

Nanpu je jedním z hlavních mostů přes řeku Huangpu v čínské Šanghaji. Spojuje centrum města s okresem Pudong, jež se díky tomu rychle rozvíjí. Stavba mostu započala 15. prosince 1988, dokončen byl o 3 roky později.

Samotný most měří 846 metrů na délku, jde o zavěšený most se dvěma hlavními věžemi ve tvaru písmene H. To, co jej ale činí zajímavým, je jeho kruhová část – spirálovitě se zvedající, 6 km dlouhý nájezd na most. Díky němu dosahuje celková délka mostu 8343 metrů.

Vede po něm sedmiproudá silnice, která výrazně ulevuje rušnému provozu nejlidnatějšího města Číny, jež obývá 27 milionů lidí.

Délku má most díky spirálovitému nájezdu.
Délku má most díky spirálovitému nájezdu.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Unikátní vodní hrad: Chlubí se opevněným přístavem
Itálie je ve středověku rozdrobena na kupu městských států a státečků, které mezi sebou soupeří o moc jako na běžícím páse. V mimořádně neklidných dobách je dobré vlastnit nedobytnou pevnost. Vědí to i příslušníci rodu Scaligerů, mocných vládců z Verony.   Z Verony je to jen co by kamenem dohodil k velkému severoitalskému jezeru Garda. […]
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné.   Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku […]
Valdštejnův důstojník Piccolomini byl zručný udavač
Na masivním dubovém stole se povaluje jeden z dalších horoskopů. Valdštejn ho už od úsvitu důkladně pročítá. „Zajímavé,“ mumlá si přitom pod nos. Více než kdo jiný totiž věří hvězdám.   Horoskop nechává několikrát vypracovat nejen sobě, ale údajně i těm, které hodlá naverbovat do svých služeb…Vysokého postu v armádě se tak dočká třeba Ottavio Piccolomini […]
Zajímavosti
Těší mě, ruměnice! Proč na ni nešlapat?
Dětský prstík šťouchne do dvou červených ploštic. „Mamí, koukej, jak běhají, chudáčci, oni se k sobě přilepili zadečkem a nemůžou od sebe! “ Maminka se nervózně pousměje a táhne holčičku pryč: „No vidíš to. Tak už pojď.“   Slunéčko, chroust, roháč, mandelinka. To je jen krátký seznam nejslavnějších brouků, jaké u nás potkáte. Mnohý by mezi […]
K noze! Co umí ti nejlepší robotičtí psi?
Nevrčí, nekouše a nedělá loužičky. Zato ale poslechne na slovo a roztomile vrtí ocáskem. Když firma Sony představí v roce 1999 první generaci svých chytrých pejsků Aibo, roboti definitivně získávají svou novou oblíbenou tvář! Dnes jsou robopsi skoro všude. A zdaleka nejsou jen domácími mazlíčky…   Co má pes umět nejlépe? Přeci hlídat dům! Ani […]
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Avokádo: Symbol zdravé stravy s temným zákulisím
Na jedné straně zásobárna tělu prospěšných látek a superpotravina pro všechny vegetariány. Jenže zároveň také obrovská zátěž pro životní prostředí – to jsou dvě tváře plodu hruškovce lahodného, který celý svět zná jako avokádo!   Ovoce si na své libě znějící jméno musí počkat až do roku 1696, kdy na něj narazí irský biolog Hans […]
Záhady a napětí
Smrt a olověné masky: Co se odehrálo na brazilském kopci?
Píše se 20. srpen 1966 a brazilský chlapec si na úbočí kopce Vintém Hill poblíž Rio de Janeira pouští draka. Poklidná atmosféra se však mění ve chvíli, kdy hoch náhodně objevuje dvě mrtvá mužská těla. Proč se z případu stane jedna z největších záhad Brazílie?   Případ nabírá na obrátkách poté, co jsou policisty obě těla důkladně […]
Vodní démoni dávných Germánů: Čím se lišili od vodníků?
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
Mýtické bytosti Aqrabuamelu: Žili v Mezopotámii kříženci lidí a štírů?
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Uvažujete o sušičce?
panidomu.cz
Uvažujete o sušičce?
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz