Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kdo byli piloti kamikadze? Sebevražední fanatici, anebo napálení hrdinové?

Stateční válečníci, kteří neváhali zemřít pro svého císaře? Fanatici s vymytým mozkem, jež se bez rozmyšlení vrhali do náruče smrti? Jak probíhaly sebevražedné mise takzvaných kamikadze? Jací byli jejich aktéři?

Koncem roku 1944 už začínalo být jasné, že se 2. světová válka nevyvíjí ve prospěch Japonska. Bylo potřeba něco vymyslet, zvrátit ještě nějakým způsobem situaci.

A tak přišlo nejvyšší japonské velení s kuriózním plánem – japonští piloti budou na příkaz svých velitelů provádět úmyslné sebevražedné pády do nepřátelských cílů, obvykle lodí, aby tak odvrátili nápor Spojenců.

Jak zachránit Japonsko

Pojmenování „kamikadze“ má původ ve středověkých dějinách Japonska. V roce 1281 dal mongolský chán Kublaj shromáždit obrovskou flotilu. Na lodích prý bylo na 150 000 mužů, kteří měli dobýt říši vycházejícího slunce.

Zasáhla ale příroda – ničivý tajfun rozptýlil loďstvo a k invazi nedošlo. Božský vítr – kamikadze – uchránil zemi před nepřátelským útokem a porobením. V roce 1944 měli úlohu „božského větru“, který přispěje k záchraně Japonska, převzít lidé.

Nasazení sebevražedných letců, kteří se s letounem nacpaným trhavinami vrhali střemhlav na americké bitevní lodě, prosadil v říjnu 1944 japonský admirál Takidžiró Óniši.

Kamikadze znamená božský vítr, který pomohl Kublajovi dobýt zemi.
Kamikadze znamená božský vítr, který pomohl Kublajovi dobýt zemi.

Samuraj v letadle

Z hlediska japonských tradic i psychologie bylo letadlo ideálním prostředkem pro sebevraždu. Pilot v kokpitu útočícího stroje byl totiž stejně osamocen jako samuraj starých příběhů.

Z čistě technického hlediska měly protiletadlové baterie menší šanci zasáhnout letadlo směrující k lodi vysokou rychlostí střemhlavým letem. Jediný stroj mohl potopit loď, jejíž hodnota byla přinejmenším tisíckrát vyšší

Stačí jen narazit do lodi

Původci návrhu měli na mysli i další skutečnost.

Sebevražedné bodákové útoky, ke kterým se japonští velitelé často uchylovali v beznadějné situaci, vyžadovaly skutečnou odvahu a disciplínu, ale v podstatě neposkytovaly žádné uspokojení samurajské potřeby individuálního hrdinství.

Stály moc životů a vzhledem k palebné síle automatických zbraní nepřítele poskytovaly malé vyhlídky na úspěch. Jednoduchá, funkční a relativně laciná Japonská letadla byla pro tento účel mnohem vhodnější. Pilot navíc nepotřeboval žádný komplikovaný výcvik.

Nebylo potřeba, aby byl připraven na vzdušné souboje, zvládl techniku bombardování nebo navádění torpéd.

Piloti nepotřebovali žádný speciální výcvik.
Piloti nepotřebovali žádný speciální výcvik.

Neznámý pilot útočí

Za první útok kamikadze se někdy považuje incident z 21. října 1944, kdy byl těžký křižník HMAS Australia u Leyte zasažen osamělým sebevražedným útokem. V tomto případě ale ještě nešlo o organizovaný útok.

Neznámý pilot, který tento útok provedl, nepatřil k čerstvě zformované jednotce kamikadze. Organizované sebevražedné nálety začaly 25. října během bitvy u Leyte, kdy byla kromě několika poškozených lodí potopena eskortní letadlová loď USS St. Lo.

Smrtící dotazník

Podle oficiálních odhadů zemřelo během války na 2500 kamikadze, v některých historických pramenech lze najít i vyšší čísla. Zhruba 19 % z nich úspěšně zasáhlo cíl. Podařilo se jim zabít 4900 námořníků a 4800 zranit. Kamikadze byli verbováni z řad pilotů.

Nikdy nebyli osloveni prvorození synové, kteří byli v tradiční japonské společnosti chápáni jako pokračovatelé rodu. Adepti byli vybíráni na základě jednoduchých dotazníků, které obsahovaly jednu jedinou otázku: Přejete si připojit se ke kamikadze?

Vybrat bylo možné ze tří odpovědí: a) ano, moc si to přeji; b) ano, přeji si to; c) nepřeji si připojit se.

Během války zemřelo přibližně 2500 kamikadze vojáků.
Během války zemřelo přibližně 2500 kamikadze vojáků.

Druhý pokus na smrt

V roce 1945 byl ve svých třiadvaceti letech před takový dotazník postaven i Hisaši Tezuka, stíhací pilot japonského císařského námořního letectva.

Na rozdíl od několika svých kolegů, kteří zaškrtli odpověď téměř okamžitě, si dotazník prohlížel dlouhou dobu, než dokázal odpovědět. Nevěděl, zda si někdy někdo dovolil odmítnout.

Až později zjistil, že ti, kdo to zkusili, dostali jednoduše druhý pokus na to, aby odpověděli správně. Tazuka nakonec přeškrtl možnost b) a napsal vlastní odpověď: Připojím se.

Byl jsem připraven zemřít

Odpověď, která ve své jednoduchosti vystihuje to, co cítil. „Nemohl jsem zaškrtnout, že si to přeji, protože jsem si to nepřál,“ líčil později Hisaši Tazuka. Tak se zrodil další pilot kamikadze. Pohánělo jej opravdu vlastenectví, ochota se obětovat?

Anebo vlastně neměl žádnou jinou možnost? Dostal pětidenní propustku, aby mohl navštívit rodinu. Přesto neměl to srdce říci jim pravdu. „Byl jsem připraven zemřít, moje mysl byla zcela prázdná,“ popsal své pocity.

Někteří neměli na vybranou a museli si vybrat dobrovolnou smrt.
Někteří neměli na vybranou a museli si vybrat dobrovolnou smrt.

Jak vypadá duha z kabiny letadla?

Život mu nakonec zachránilo načasování. Ve chvíli, kdy seděl ve vlaku na cestě na svoji první a zároveň jedinou vojenskou operaci v roli kamikadze, oznámil císař Hirohito v rozhlase kapitulaci Japonska.

Po válce už Hisaši Tazuka nikdy letadlo nepilotoval, na létání ve stíhacích letounech jen nostalgicky vzpomíná. „Víte, jak vypadá duha z kabiny letadla? Je to dokonalý kruh.“ Jen málokomu z kamikadze se podařilo uniknout smrti.

Několik zázračných příběhů ale existuje. Například pilot Takehiko Ena se kvůli poruše na zastaralém motoru musel dvakrát vrátit zpátky na základnu a k plánovanému americkému terči se nezvládl ani přiblížit.

Při třetím pokusu měl s sebou v kabině další dva vojáky. Motor však na poslední chvíli opět vypověděl službu a stroj se zřítil do moře.

Všichni tři muži z kabiny dokázali doplavat k blízkému ostrovu a strávili tam více než dva měsíce, než je vyzvedla japonská ponorka. Za pár dní na to vybuchla Hirošima a válce byl konec.

Ticho znamená smrt

Výcvik sebevražedných pilotů spočíval v tréninku střemhlavého klesání na vybraný cíl tak, aby těsně před nárazem letoun opět navedli vzhůru. Při skutečném útoku pak měli piloti za úkol odeslat poslední zprávu v Morseově kódu a držet signál až do konce.

V řídicím středisku věděli, že pilot zemřel, když dlouhé pípnutí náhle přerušilo ticho. Jošiomi Janai přežil, protože se dopustil vzácné chyby – nedokázal zaměřit svůj cíl. Bylo mu tehdy pouhých 23 let.

Před misí zanechal rodičům dopis, který má schovaný dodnes. „Mami, tati, právě vzlétám. Zemřu s úsměvem na tváři. Půjdu první a počkám tam na vás,“ stojí v něm.

Muži, které jsem zabil svým perem

Dvaadvacetiletý Fudžio Hajaši patřil k prvním dobrovolníkům, kteří se do projektu kamikadze zapojili. Měl za úkol dohlížet na výcvik pilotů a pak je posílat na jistou smrt. Každý den zapisoval na seznam sebevražedných pilotů nová jména.

Sám říká, že je zabíjel svým perem. Nikdy se za to nedokázal přestat obviňovat. Celý zbytek života ho mučila vina za to, že poslal desítky mladých mužů na smrt.

„Každý den, kdykoli si vzpomenu na ty, kteří kvůli mně zemřeli, nedokážu udržet slzy,“ napsal ve svých pamětech.

„Myslím na ty muže, které jsem zabil svým perem, a prosím o odpuštění.“ Se svou minulostí se nikdy nedokázal smířit a nevyprávěl o ní ani svým dětem.

Báseň před smrtí

Mladí Japonci se během války přidávali k letectvu, aniž tušili, že jim bude jednoho dne předložen zmiňovaný absurdní formulář. V tu chvíli už ale neexistovala cesta zpět. Letcem se přitom nemohl stát každý.

Většinou šlo o vzdělané inteligentní mladé muže, kteří právě dokončili univerzitu a patřili k japonské intelektuální elitě.

Ze zachovalých deníků je zřejmé, že mnozí z nich studovali filozofii a poslední noc před smrtí přemítali o otázkách života a smrti nebo skládali poezii.

Jak se loučili se životem?

V roce 1995 popsal Kasuga Takeo, bývalý zaměstnanec námořní a letecké základny Tsuchiura, jak vypadaly rozlučkové večery letců před jejich osudovým vzletem. „Popíjeli studené saké a v hale zavládl chaos. Někdo popadl židli a rozbil okno, jiný roztrhal ubrusy.

Vzduchem se nesly vlastenecké písně i kletby. Někteří piloti křičeli vztekem, další nahlas plakali. Mysleli na své rodiče a snoubenky, sepisovali poslední vůle, psali dopisy na rozloučenou. To čiré zoufalství se nedá vylíčit,“ uvedl Takeo.

Maření mladých životů

Krutý byl podle Takea i výcvik, kterým piloti procházeli. Důstojníci mladé vojáky často surově bili. „Zmlátili mě tak, že je moje tvář k nepoznání. Kamaráda udeřili, až ztratil vědomí.

Odvezli ho do nemocnice, už se nevrátil,“ poznamenal si do deníku letec jménem Irokawa. Do řad kamikadze byli vybíráni hlavně nezkušení nováčci, protože jejich smrt nepředstavovala pro armádu tak velkou ztrátu.

Bohužel, z hlediska tehdejší pozice Japonska šlo jen o maření mladých životů a nesmyslné rozbíjení letadel. Americké síly sebevražední piloti na ústup nezahnali.

Někteří sebevražední piloti přežili.
Někteří sebevražední piloti přežili.

Odrazový můstek pro útok na Japonsko

Zásadním cílem spojeneckého postupu na Japonsko byl ostrov Okinawa, který se nachází pouhých 350 kilometrů jižně od třetího největšího japonského ostrova Kjúšú. Proto představoval logický odrazový můstek pro útok na samotné Japonsko.

V březnu 1945 proto japonské vojenské velení vyhlásilo Okinawu za „ústřední bod rozhodující bitvy při obraně vlasti“.

Kolik mužů zabili kamikadze?

Boj o tvrdě bráněnou Okinawu (březen–červen 1945) se stal pro Američany nejsmrtelnější a nejkrvavější bitvou v celé historii války v Tichomoří. Vyžádal si životy téměř 13 000 amerických vojáků. A mnoho z nich měli na svědomí právě piloti kamikadze.

Během obrany Okinawy uskutečnili kamikadze 1900 útoků, při nichž potopili 32 lodí, poškodili 368 lodí, zabili 4907 mužů a zranili 4821 mužů.

Vražedný letoun se stále blíží!

Jak letecké útoky proti americkým lodím vypadaly? Svědectví o tom podal po válce například námořní důstojník William Lindenberger, který velel protiletadlové baterii na letadlové lodi Intrepid. „Pálila po něm naše pětipalcová děla, ale pořád se blížil.

Zaměřili jsme na něj kulometná dvojčata, nastavili jsme je na tři tisíce yardů, ale propracovával se pořád blíž.“

Záchrana na poslední chvíli

William Lindenberger viděl, jak se do letounu neustále zasekávají stopovky kulometu. „Od křídla ke křídlu až po jejich špičky byl v plamenech, ale pořád se blížil,“ pokračoval.

„Už jsem si myslel, že do nás narazí, že naletí přímo do našich kulometů, ale těsně předtím, než nás zasáhl, se přece jen zanořil pravým křídlem do vody a převrátil se, zhruba jen sto až sto padesát stop od lodi. Došlo k výbuchu a zalila nás obrovská vodní sprcha.“

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz