V 19. století rapidně vzrostl počet Evropanů, kteří se rozhodli přestěhovat do Země zaslíbené, do Spojených států amerických. Proto byla roku 1892 zřízena na Ellisově ostrově u New Yorku imigrační stanice.
Kromě přistěhovalců se na dlouhou pouť z Evropy do Ameriky vydal ještě někdo, bez koho si dnešní New York neumíme představit – socha Svobody.
Dne 19. července 1885 doplula po 29 dnech na moři do New Yorku francouzská fregata Isere, která nesla na palubě rozloženou sochu Svobody (Statue of Liberty), symbolizující přátelství mezi Francií a USA. Socha cestovala ve 350 kusech rozložených ve 214 krabicích, její opětovné složení trvalo čtyři měsíce.
Slavnostně byla pokřtěna 28. října 1886 v newyorském přístavu, a to tehdejším americkým prezidentem Groverem Clevelandem (1837–1908).
Čekání v přístavu
Socha čekala dlouho v přístavu, než byl pro ni dokončen podstavec navržený americkým architektem Richardem Morrisem Huntem (1827–1895). Tvoří ho základové zdi bývalé pevnosti Fort Woods s půdorysem jedenácticípé hvězdy a je v něm muzeum.
Socha stojí na Ostrově svobody (Liberty Island), vzdáleném od Manhattanu asi 2,5 km. Okolní vody patří státu New Jersey, ale za ostrov je odpovědný stát New York. Ostrov se dřív jmenoval Bedloe’s Island, současné jméno nese od roku 1956.
Deset let zpoždění
„Svoboda přinášející světlo světu“, jak zní plný název sochy, je darem Francie Spojeným státům. Připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v rámci jejich boje za nezávislost na Velké Británii, který započal roku 1776.
Sbírka na sochu trvala déle, než se čekalo, a tak dárek dorazil do USA s desetiletým zpožděním. Původně měla být slavnostně odhalena u příležitosti 100. výroční americké nezávislosti.