Letadlo společnosti Emirates dosedá na ranvej letiště v Dubaji a začíná hořet. Na jeho palubě se v té chvíli nachází 300 lidí! Než stroj zachvátí plameny podaří se cestující i posádku evakuovat.
Vše však komplikovali pasažéři „zachraňující“ svá příruční zavazadla. Lze tomu příště zabránit?
K popsané události došlo letos v létě. S lehčím zraněním muselo být hospitalizováno celkem 14 osob letících z Indie. Jeden ze zasahujících hasičů zaplatil cenu nejvyšší. Bilance však mohla být mnohem tragičtější.
Největším úskalím evakuace je neukázněnost evakuovaných. Na roztřesených záběrech z hořícího letadla Boeing 777 je patrný chaos na palubě. Lidé křičí jeden přes druhého, tlačí se k únikového východu se skluzavkou. Do toho je slyšet příkazy posádky.
Přestože mají všichni nechat zavazadla zavazadly a zachránit především svůj holý život, lpění na majetku některým lidem nedovolí, aby ze skříňky nad hlavou svůj laptop či kabelku prostě nepopadli.
Nejde jen o ztrátu času, situace se může stát bezvýchodnou každým okamžikem, zavazadla jsou při evakuaci také velkou překážkou.
„Pasažéři jsou upozorňováni, aby neztráceli čas se zavazadly, ale prostě a jednoduše neposlouchají,“ říká expert na požární bezpečnost profesor Ed Galea z Greenwich University v Londýně.
„Není to nic neobvyklého. Lidé si kolikrát neuvědomují bezprostřední závažnost situace, že každá sekunda může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.“
Profesor Galea poukazuje na skutečnost, že řešení existuje. Už se o něm dokonce hovoří přes 20 let. Jedná se o systém centrálního zamykání úložných prostor nad hlavami cestujících.
„Během přistávání by někdo z palubního personálu skříňky se zavazadly jednoduše centrálně zamknul,“ vysvětluje Galea. „Spolu s tím by byli pasažéři informováni, že se ke svým věcem dostanou, až letadlo zastaví u brány.“
Během letu by měli lidé ke svým zavazadlům přístup, jak je to ostatně běžné dnes. S výjimkou doby, kdy se letadlo dostane například do turbulence a rozsvítí se nápis „fasten seat-belt“ (připoutejte se).