Máte rádi hezky nazdobenou slavnostní tabuli a nějakou tu ozdůbku ze zeleniny či ovoce si na talíři neodpustíte, ani když stolujete sami? Jednoduché zdobení zvládne s pomocí různých tvořítek snad každý.
Jenže „vysoká gastronomie“ se s takovými výtvory rozhodně nespokojí a na řadu přichází staré asijské umění – carving.
Vybírejte pevné plody
Pro řezbu se vybírá ovoce a zelenina s pevnou strukturou a delší trvanlivostí. Zajímavé dekory lze vyrýt nejen do vodních a cukrových melounů a dalších tykví, lilku, cukety, ale také do manga, avokáda, papáji, jablek nebo méně zralých nektarinek a hrušek.
Stejně tak lze použít i některé druhy zeleniny – mrkev, kedlubny, okurky, a i obyčejné brambory, ředkvičky nebo třeba cibuli, která v momentě „rozkvete“ do podoby úchvatného leknínu.
Nože, dlátka, formičky…
Na vyřezávání se používá speciální nářadí, nože a různě tvarovaná dlátka v několika velikostech. Ty umožňují řezbářům postupně motiv zvětšovat, například přidáváním (přiřezáváním) okvětních či klasických lístků.
Speciální nože jsou úzké i širší, kratší i delší. Amatérovi ale pro první řezbářské pokusy postačí obyčejný ostrý rovný a zahnutý zeleninový nůž. Drahé profesionální náčiní také úspěšně nahradí obyčejný skalpel.
Dále potřebujete formičky (kulaté, oválné, různě velké), které zaříznou do slupky základní tvar ornamentu.
Mistři řezbáři
V carvingovém umění obzvlášť vynikají mistři z Thajska, Japonska a Číny, kde se uplatňuje dodnes. První zmínky o vyřezávání ozdob z ovoce a zeleniny pocházejí ze 7. století našeho letopočtu.
Na začátku zdobily výrobky řezbářských mistrů stoly císaře a jeho dvora, postupně se pak toto umění začalo šířit i do rodin obyčejných smrtelníků.
Do Evropy toto umění proniklo mnohem později, ale velmi rychle si našlo své uplatnění na stolech hostin a rautů, v restauracích na ozdobu jídel i nápojů.