Pokud tři a více nocí v týdnu sotva zamhouříte oka a tak to jde měsíc i déle, pak trpíte insomnií čili nespavostí a je čas hledat příčinu. A těch může být celá řada. Vlastně váš spánek může rušit skoro cokoli. Nicméně některé důvody nespavosti jsou častější:
Narušený spánkový rytmus
To v praktické řeči obvykle znamená, že pracujete na směny…Noční práce či jakékoli nepřirozené bdění rozbíjí chod našich vnitřních hodin, kdy se setměním naroste hladina hormonu melatoninu a nám se začne chtít spát, zatímco ráno se pak díky serotoninu probudíme a máme chuť být aktivní.
Léky
To je hodně záludná příčina nespavosti, protože poruchy spánku najdete ve výčtu nežádoucích vedlejších účinků u velkého množství medikamentů. Obecně to bývají přípravky, které ovlivňují biochemii mozku a produkci některých hormonů.
Konkrétně to mohou být přípravky na snížení chuti k jídlu, některá antidepresiva a přípravky používané při srdečních a oběhových potížích a vysokém krevním tlaku. Nespavost může vyvolávat hormonální antikoncepce, antibiotika i léky na alergii.
Srdeční a oběhové poruchy
Ruší spánek rozmanitými způsoby podle typu poruchy, vlastní příčinou pak ale je omezené zásobování těla kyslíkem nebo stresové hormony, které působí jako budíček. Strach a úzkost přirozeně doprovázející vážné srdeční poruchy.
Pokud ve spánku srdce vypadne z rytmu, zaručeně se okamžitě se strachem probudíte. Podobně se organismus může pokoušet vyřešit bděním potíže při srdeční nedostatečnosti, neboť srdeční aktivita tím okamžitě stoupne.
Ale jsou i další nepříjemnost, například nutnost intenzivněji odvádět stagnující tekutiny, a tak vás probudí tlak v močovém měchýři.
Bolesti
Nejčastěji to bývají chronické a opakované bolesti hlavy a migrény, potíže se zády a chronická onemocnění kloubů. Potrápit umí i špatné trávení s pálením žáhy, vystupňované k palčivé bolesti. Nočním peklem je i porucha zvaná syndrom neklidných nohou.