Když 16. února 1990 v časných ranních hodinách vydechne naposledy, je mu teprve 31 let. Přesto toho za tak krátký čas stihne prožít a vytvořit více než mnoho jeho vrstevníků.
Americký výtvarník Keith Haring (1958–1990), obrýlený hubeňour, ikona street artu, mistr černé linky je jeden z nejvýraznějších představitelů newyorské kulturní scény 80. let, který věřil ve schopnost a sílu umění měnit svět.
Andy ho okouzlí
Svět barev mu učaruje už v raném věku. S odhalováním jeho možností mu pomáhá otec Allen, sám amatérský karikaturista a kreslíř komiksů. Od výtvarných zálib ho neodloudí ani teenagerovské experimenty s alkoholem a drogami. Když navíc při exkurzi v Hirschhornově muzeu ve Washingtonu spatří práci Andyho Warhola (1928–1987), rozhodne se Keith Haring zasvětit svou kariéru umění.
Vysoká škola ho ale nebaví, a tak se k malování dostane při jedné ze svých příležitostných prací. Jako kuchař vystavuje své kresby v jídelně a pak jako údržbář v Centru umění vyzdobí z nudy bílou zeď svými kresbami.
Ty zaujmou místního ředitele, který se rozhodne dát mladému umělci příležitost.
Pokreslí metro
V roce 1978 odjíždí do New Yorku, který je v té době Mekkou začínajících umělců. To už dobře ví, že ho zajímají více muži než ženy. A nijak se tím netají. Fascinuje ho graffiti. Roku 1980 si Haring povšimne prázdných reklamních panelů ve stanicích metra, pokrytých matným černým papírem.
Pořídí si bílé křídy a pomocí nich začíná volné plochy zaplňovat svými kresbami – od lezoucích batolat a postaviček bez tváří až po pejsky a létající talíře. Cestující jsou nadšeni, policisté už méně. Jeho popularita roste. Otevírá vlastní obchod, ze kterého si lidé jeho tvorbu odnášejí na tričkách, plakátech nebo připínacích plackách.
Vystavuje v Paříži, Amsterdamu, Tokiu, Londýně, Basileji, Melbourne, Bordeaux a neúnavně dál vytváří nová umělecká díla.
(Ne)naplněný život
V roce 1986, při příležitosti oslav stoletého výročí sochy Svobody, vytvoří její obří portrét, s jehož vymalováním mu pomáhá více než 900 dětí. Dne 16. února 1990 umírá kolegy uznávaný, kritikou přijatý a lidmi milovaný umělec na nemoc AIDS.

Facebook
Twitter
RSS