Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Klíč k mnoha záhadám na dosah? Vatikán otevírá archivy

Když byl 13. března 2013 zvolen do čela římskokatolické církve argentinský duchovní Jorge Mario Bergoglio, bylo jasné, že ve Vatikánu nastanou změny.

Papež František, jak zní jeho zvolené jméno, se totiž netajil liberálními názory, které byly v ostrém kontrastu s činy jeho předchůdce. Nyní udělal další krok: Předčasně zveřejnil nemalou část dokumentů z proslulých vatikánských archivů.

Portugalský arcibiskup a hlavní archivář Vatikánského tajného archivu José Tolentino (*1965) si zamyšleně čistí brýle za stolem své kanceláře.

Před chvílí se definitivně přesvědčil, že mnohaletá příprava na zveřejnění značné části dokumentů umístěných na několika různých místech je u konce. Ještě téhož dne dává vědět samotnému papeži, který definitivně stvrzuje rozhodnutí.

Když je vše oznámeno médiím, strhne se hotová bouře. O přístup k dokumentům se hlásí stovky novinářů i badatelů. Nakonec se dostává na 150 z nich.

150 vyvolených, kteří se ponoří do desítky i stovky let starých textů a budou v nich hledat vše, co nám rozšíří náš pohled na některé etapy katolické církve. Jaké dokumenty se dostávají badatelům do rukou? A může v nich být více, než je všeobecně prezentováno?

Zpřístupněny předčasně

Je třeba říci, že zveřejňování dokumentů z tajných archivů Vatikánu je sice vzácné, ale čas od času k němu dochází.

Dokonce existuje nepsané pravidlo, že dochází ke zveřejnění dokumentů shromážděných vždy za působení konkrétního papeže, a to 70 let po jeho smrti.

V tomto případě jde o dokumenty z let 1939 – 1958. Tedy z doby, kdy v čele papežského stolce stál kontroverzní Pius XII. (1876–1958).

Kontroverzní především pro nedostatečné odsouzení holocaustu a snahu zůstat neutrální během druhé světové války. A zde se ukazuje právě otevřená a liberální povaha současného papeže Františka (*1936).

Ten totiž z různých důvodů (především údajně kvůli pozůstalým pronásledovaných a vražděných židů) nařídil zpřístupnit druhoválečné archivy už letos, tedy o osm let dříve, než se plánovalo.

Kontroverzní papež Pius XII.
Kontroverzní papež Pius XII.

Pomáhal židům?

Co na badatele na stránkách pečlivě zakonzervovaných dokumentů čeká, je tak trochu hádankou. Zmíněný José Tolentino věří, že prostudování dokumentů poskytne mnoho informací o skutečném jednání Pia XII. „Nemyslím, že se má církev čeho bát.

Na konci tohoto výzkumu ale historici budou lépe rozumět chování Pia XII,“ tvrdí. Za gesto dobré vůle už krok označili i zástupci Metinárodního židovského výboru, kteří však zároveň nečekají, že by v dokumentech bylo něco dramatického.

Mnozí badatelé s tím však nesouhlasí. Podle nich by archivy mohly ukrývat tajnou diplomacii a nařízení, s jejichž pomocí papež potají pomáhal židům z celé Evropy. Papež údajně pomohl ukrýt tisíce židů v římských chrámech a klášterech. Proč však mnozí badatelé vzhlíží k zveřejnění dokumentů z úplně jiných důvodů?

Jak to bylo s nacisty?

Odtajnění zmíněných spisů je malým svátkem nejen pro historiky, ale také pro milovníky záhad. Archiv Pia XII. totiž tvoří miliony dokumentů rozdělených do neuvěřitelných 121 tematických částí. „Dokumenty se týkají nejrůznějších věcí:

vedení církve, vztahů s diecézemi i teologických záležitostí. Měli bychom je vnímat v širším kontextu a neomezovat se pouze na jediný aspekt,“ říká Paolo Vian, zástupce prefekta Vatikánského apoštolského archivu.

Na jeho slova navazují záhadologové, podle kterých by se mohly v archivu nacházet i další velmi zajímavé dokumenty.

Mnozí badatelé se kupříkladu pouští do hledání informací o rakouském biskupovi Aloisi Hudalovi (1885–1963), který po válce pomáhal významným nacistům včetně krvavého doktora Josefa Mengeleho (1881–1959).

Zjistíme z archivů nové informace o tom, jak Mengele žil po útěku či kteří další nacisté se v Argentině ukrývali s ním?

Vatikánské archivy prý ukrývají i řadu domněle ztracených textů.
Vatikánské archivy prý ukrývají i řadu domněle ztracených textů.

Zázraky a exorcismy

Otazníky historie nejsou rozhodně to jediné, co lovce záhad zajímá. Mnozí upozorňují, že v odtajněných spisech leží také obrovské množství dokumentů o zaznamenaných zázracích:

mariánských zjeveních, zázračně vyléčených lidech či třeba o projevujících se stigmatech – krvavých značkách na rukách a nohách. A takto lze pokračovat.

Velmi zajímavé bude podle badatelů také studium záznamů o provedených exorcismech a o všem, co souvisí s démonologií.

Možná se tak časem dozvíme nové informace třeba o vymítání čtrnáctiletého Rolanda Doe z roku 1949. Tehdy se v domě, kde chlapec bydlel, začaly dít nejrůznější nadpřirozené jevy a sám chlapec se začal chovat jako šílený.

Nakonec vše ukončil až exorcismus v nedaleké nemocnici, kam byl přemístěn. Poskytne archiv nějaké nové informace k tomuto případu, který inspiroval Vymítače ďábla?

Tajnosti pokračují

Jenže vedle nadšených ohlasů na předčasné otevření zmíněné části archivů jsou čas od času slyšet i pochyby a konspirace.

Někteří lidé naznačují, že Vatikán bezesporu zveřejňuje pouze ty spisy, které se hodí k očištění jména Pia XII. nebo které církev ukazují v tom dobrém světle.

Ty které by mohly naznačovat opak nebo které dokonce vyzrazují nějaká zásadní tajemství mají být údajně stále pečlivě uschované v labyrintu pod Vatikánem či na některých dalších místech, jako je například Řím.

To se může týkat nejen historických dokumentů či zmíněných záznamů o zázracích a exorcismech, ale i několika slavných dokumentů, o kterých se v souvislosti se slavným archivem často hovoří. Co všechno nám Vatikán podle těchto teorií tají a nejspíš i nadále tajit bude?

Ztracená díla

Desítky a desítky kilometrů podzemních chodeb, kde se stěžejní část archivu nachází, má údajně ukrývat množství skutečně pozoruhodných historických dokumentů a dnes už zapomenutých textů.

Některé přitom pocházejí z dob, kdy katolická církev ještě ani neexistovala. Spekuluje se tak, že se tam ukrývá jinak nedochovaná druhá kniha slavného díla Poetika z pera řeckého filosofa Aristotela (384 př.n.l.–322 př.n.l.).

Nacházet by se tam mohly také například tajné dopisy italského sochaře a malíře Michelangela Buonarrotiho (1475–1564) nebo nikdy nezveřejněná díla skladatele Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791).

Ovšem vůbec nejčastěji se spekuluje o utajených evangeliích, které prý mohou doslova obrátit naruby to, co víme o historii křesťanství. V archivech by dle záhadologů mohlo být třeba Kristovo nebo Jidášovo evangelium.

Pravda o UFO?

Někteří badatelé tvrdí, že v archivech Vatikán ukrývá také důkazy o mnohých zvěrstvech, které v historii katolická církev napáchala.

Například by tam mohly být záznamy z inkvizičních procesů potvrzující, že lidí upálených či jinak popravených za čarodějnictví bylo mnohem více než všeobecně uváděných 300 tisíc. A nakonec ještě fantastičtější teorie:

Dle konspirátorů ukrývají ty nejhlubší a nejlépe střežené části archivu také důkazy o existenci mimozemského života na Zemi.

Má jít mimo jiné o o starý papyrus hovořící o létajících lodích nad Egyptem nebo o záznamy z roku 1290, kdy mělo UFO létat nad opatstvím v anglickém Bylandu. Ať už tam takové dokumenty jsou, či nikoliv, v aktuálně zpřístupněné části je nejspíš nenajdeme.

Nebo nás čeká překvapení v některém z desítek tisíc nečitelných a poničených dokumentů, které se nyní začínají restaurovat?

Ví Vatikán o existenci mimozemšťanů?
Ví Vatikán o existenci mimozemšťanů?
Související články
Píše se 20. srpen 1966 a brazilský chlapec si na úbočí kopce Vintém Hill poblíž Rio de Janeira pouští draka. Poklidná atmosféra se však mění ve chvíli, kdy hoch náhodně objevuje dvě mrtvá mužská těla. Proč se z případu stane jedna z největších záhad Brazílie?   Případ nabírá na obrátkách poté, co jsou policisty obě těla důkladně […]
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
reklama
Historie
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Unikátní vodní hrad: Chlubí se opevněným přístavem
Itálie je ve středověku rozdrobena na kupu městských států a státečků, které mezi sebou soupeří o moc jako na běžícím páse. V mimořádně neklidných dobách je dobré vlastnit nedobytnou pevnost. Vědí to i příslušníci rodu Scaligerů, mocných vládců z Verony.   Z Verony je to jen co by kamenem dohodil k velkému severoitalskému jezeru Garda. […]
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné.   Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku […]
Valdštejnův důstojník Piccolomini byl zručný udavač
Na masivním dubovém stole se povaluje jeden z dalších horoskopů. Valdštejn ho už od úsvitu důkladně pročítá. „Zajímavé,“ mumlá si přitom pod nos. Více než kdo jiný totiž věří hvězdám.   Horoskop nechává několikrát vypracovat nejen sobě, ale údajně i těm, které hodlá naverbovat do svých služeb…Vysokého postu v armádě se tak dočká třeba Ottavio Piccolomini […]
Zajímavosti
Těší mě, ruměnice! Proč na ni nešlapat?
Dětský prstík šťouchne do dvou červených ploštic. „Mamí, koukej, jak běhají, chudáčci, oni se k sobě přilepili zadečkem a nemůžou od sebe! “ Maminka se nervózně pousměje a táhne holčičku pryč: „No vidíš to. Tak už pojď.“   Slunéčko, chroust, roháč, mandelinka. To je jen krátký seznam nejslavnějších brouků, jaké u nás potkáte. Mnohý by mezi […]
K noze! Co umí ti nejlepší robotičtí psi?
Nevrčí, nekouše a nedělá loužičky. Zato ale poslechne na slovo a roztomile vrtí ocáskem. Když firma Sony představí v roce 1999 první generaci svých chytrých pejsků Aibo, roboti definitivně získávají svou novou oblíbenou tvář! Dnes jsou robopsi skoro všude. A zdaleka nejsou jen domácími mazlíčky…   Co má pes umět nejlépe? Přeci hlídat dům! Ani […]
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Avokádo: Symbol zdravé stravy s temným zákulisím
Na jedné straně zásobárna tělu prospěšných látek a superpotravina pro všechny vegetariány. Jenže zároveň také obrovská zátěž pro životní prostředí – to jsou dvě tváře plodu hruškovce lahodného, který celý svět zná jako avokádo!   Ovoce si na své libě znějící jméno musí počkat až do roku 1696, kdy na něj narazí irský biolog Hans […]
Záhady a napětí
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!   […]
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu […]
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Tříhlavý bůh dráždí církev
Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.   Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Uvažujete o sušičce?
panidomu.cz
Uvažujete o sušičce?
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz