David Stoppani patří přes své relativní mládí k významným osobnostem v oboru informačních technologií.
Přestože ve společnosti Asseco odpovídá za miliardové rozpočty, zůstává nohama na zemi a za největší úspěch považuje především to, že se věnuje tomu, co ho baví.
Při pohledu na vaši kariéru mě jako první napadá, že jste do 36 let urazil úctyhodný kus cesty…
Mně to tak výjimečné nepřijde. Prostě jsem vše začal dělat o trochu dříve. Dá se říci, že jsem téměř celý profesní život spojený s jednou společností.
Ve firmě Asseco (tehdy ještě PVT – Podnik výpočetní techniky, pozn. redakce) jsem začínal brigádně při studiu a dále jako projektový manažer. Poté jsem se částečně věnoval také svým podnikatelským aktivitám v oblasti IT.
V říjnu 2006 vstoupila společnost (pod názvem Asseco Slovakia) na varšavskou burzu cenných papírů, a stala se tak první slovenskou firmou kótovanou na zahraniční burze přímým způsobem. Rok poté se prostřednictvím akvizice PVT dostává na český trh.
O dvě léta později se firmy integrují pod jednotnou značku a vzniká středoevropská skupina Asseco Central Europe. Do této společnosti jsem se před šesti lety vrátil.
V Asseco Central Europe zastáváte funkci místopředsedy představenstva, společnost zastupujete i v dalších dceřiných společnostech jako člen dozorčích orgánů. Co přesně máte na starosti?
Primárně odpovídám za fungování společnosti Asseco Central Europe v Česku. Zároveň jsem členem představenstva společnosti Asseco Central Europe na Slovensku. Jsou to sice dvě „právní entity“, z obchodního pohledu jsme však jedna firma.
V Německu a ve Švýcarsku máme dceřiné společností, které se zabývají řešením v oblasti GIS (Geografické informační systémy, pozn. redakce), kde aktivně působím v dozorčích radách.
Ve skupině Asseco Central Europe je mnoho společností a mé jméno je spojeno s řadou z nich. Pro mě však není důležité, kde figuruje mé jméno, ale co konkrétního pro tu firmu dělám.
Ve své profesi zodpovídáte mimo jiné za miliardové rozpočty. Dá se vaše vnímání úspěchu, převést do slov, nebo za sebe raději necháváte mluvit čísla?
Čísla jsou důležitá, ale rozhodně neměřím úspěch čísly nebo penězi. Pro mě je úspěchem především to, že žiji život, jaký žiji, a dělám to, co mě baví. Myslím, že každý dojde k určitému poznání toho, co ho baví a v jakých věcech je úspěšný. Někdo dříve, někdo později.
Úspěch podle mě souvisí i se stanovením konkrétních cílů – kdo je nemá, mnoho nedokáže. Já jsem byl odmalička ambiciózní a úspěch pro mě nastal pokaždé, když se mi podařilo naplnit další vytyčený cíl.
„Měl jsem štěstí, že jsem několikrát v životě poznal úspěšné lidi. Jejich výkony i celkový přístup k životu pro mě byly obrovskou motivací.“
Když jsme nakousli téma cílů a motivace: prozradíte, jaké máte další profesní mety?
V aktuální chvíli stojí celá skupina Asseco před velkou výzvu. Nemohu být zatím úplně konkrétní, ale změna se bude týkat transformace celé skupiny a mimo jiné také vstupu na novou burzu (Asseco Central Europe, a. s., bylo kótováno na varšavské burze do 2. 5. 2017. pozn. redakce).
V oblasti informační technologie patříte k leaderům v oboru. Čím přesně se lišíte od konkurence?
Asseco Central Europe je jedním z nejsilnějších softwarových domů ve střední a východní Evropě jako součást celé skupiny Asseco působí v Česku, Slovensku, Maďarsku, Německu, Rakousku a Švýcarsku.
Součástí skupiny Asseco CE jsou i další firmy s především IT zaměřením. Realizujeme náročné projekty jak pro komerční sféru, tak pro státní správu a samosprávu, ale i například pro průmysl, energetiku, utility a zdravotnictví.
Čím se lišíme od konkurence? Především tím, že se navzdory velikosti společnosti nechováme jako korporace!
U nás věci nepodléhají rozsáhlým schvalovacím procesům – pořád si držíme statut dynamické firmy federativního modelu a každá firma je ve skupině řízena lokálním managementem. To mnoho věcí významně usnadňuje, zjednodušuje a zrychluje.
Co patří ve vaší profesi k největším výzvám?
Informační technologie, software development, klíčové IT agendy, start-upy, investice… V tomto oboru není jednoduché podnikat především proto, že málokdo pochopí, proč informační systém stojí stovky milionů korun. Pro mnoho lidí je to zkrátka příliš abstraktní pojem – práce, která se za tím vším skrývá, je však neskutečná.
Představte si tisíce lidí, týmy zaměstnanců, externistů, jejich každodenní práce, cíle, nové výzvy, to vše sdílíme každý den. V dlouhodobějším horizontu jsou pro nás stěžejní především akvizice nových projektů, jejich úspěšná realizace, získávání dobrých referencí a globální růst…
Bezesporu patříte k úspěšným lidem, kteří mají možnost užívat si nevšední radosti života. Co pro vás znamená luxus?
Asi vás zklamu, ale není to nic materiálního. Když jsme byli s kamarády malí, po fotbale jsme si lehli na trávu a bylo hezky, obvykle jsme to okomentovali slovy:
„To je luxusní.“ Kdyby se mi to stalo teď, obávám se, že s velkou pravděpodobností bych řekl totéž.
Mám to chápat tak, že vás svody materiálního světa nechávají zcela chladným?
To ne. Ale je pravda, že mě více baví nakupovat dárky ostatním a sledovat jejich nadšení. To vždy potěší. Když jde o mě, mám asi jen jednu slabost, a tou jsou hodinky, ale konkrétní značky ani modely vám neprozradím (směje se).
A co investice? Tam budete sdílnější?
Tento rok pro mě byl ryze investičním, doufám, že nebudu litovat. Každá investice nese své výhody i rizika, ale přiznám se, že mě baví, když věci dopadnou tak, jak mají.
Co se firmy týče, samozřejmě hledáme akviziční cíle, ale také se snažíme o podporu různých zajímavých projektů a start-upů. Za poslední rok jsme takto investovali už několikrát. Obdivuji start-upové společnosti, jsou to velmi šikovní lidé se skvělými nápady.
Existuje někdo, koho obdivujete za hranicemi svého oboru?
Můj velký obdiv a vděk patří především mé ženě, která se stará o to, aby u nás doma, a nejen doma fungovalo tak, jak má. Chvíle strávené s ní a s dcerami jsou pro mě ze všeho na světě nejcennější.
Jsem také rád, když se sejdeme celá početná rodina (David je ze dvou dětí a manželka má tři sestry, pozn. redakce), přestože to na mě třeba hned na první pohled nejde poznat. Jinak rozhodně platí, že pokud jsem v dobré společnosti, mohu být úplně kdekoliv.
Když už jsme zabrousili na osobnější rovinu, prozradíte mi, které téma ve vás aktuálně vzbuzuje nejvíce emocí?
Těžko lze jmenovat jen jedno. Každý den jiné. Stačí se ráno po cestě do práce mrknout na mobil a někdy se člověk nepřestává divit. Často přemýšlím nad tím, v jakém světě budou žít naše děti a snažím se dělat vše proto, aby byl co nejlepší.
Přál bych si, aby nad budoucností přemýšlel každý a nezůstal pouze v rovině teoretizování.
Ing. David Stoppani (35)
Vystudoval Fakultu aplikované informatiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Už během studií začal pracovat v PVT (později Asseco) jako projektový manažer. V oboru informatiky zůstal i poté, když se stal vedoucím manažerem pro IT ve společnosti XT–Card.
Tři roky působil jako předseda představenstva ve firmě Right Power Group. V současnosti zastává funkci místopředsedy představenstva Asseco Central Europe, a. s., a zastupuje společnost Asseco v dalších dceřiných společnostech jako člen dozorčích orgánů. Je ženatý, má dvě dcery (2 a 7 let).