Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Klíčem k úspěchu jsou správné cíle

David Stoppani patří přes své relativní mládí k významným osobnostem v oboru informačních technologií.

Přestože ve společnosti Asseco odpovídá za miliardové rozpočty, zůstává nohama na zemi a za největší úspěch považuje především to, že se věnuje tomu, co ho baví.

Při pohledu na vaši kariéru mě jako první napadá, že jste do 36 let urazil úctyhodný kus cesty…

Mně to tak výjimečné nepřijde. Prostě jsem vše začal dělat o trochu dříve. Dá se říci, že jsem téměř celý profesní život spojený s jednou společností.

Ve firmě Asseco (tehdy ještě PVT – Podnik výpočetní techniky, pozn. redakce) jsem začínal brigádně při studiu a dále jako projektový manažer. Poté jsem se částečně věnoval také svým podnikatelským aktivitám v oblasti IT.

V říjnu 2006 vstoupila společnost (pod názvem Asseco Slovakia) na varšavskou burzu cenných papírů, a stala se tak první slovenskou firmou kótovanou na zahraniční burze přímým způsobem. Rok poté se prostřednictvím akvizice PVT dostává na český trh.

O dvě léta později se firmy integrují pod jednotnou značku a vzniká středoevropská skupina Asseco Central Europe. Do této společnosti jsem se před šesti lety vrátil.

V Asseco Central Europe zastáváte funkci místopředsedy představenstva, společnost zastupujete i v dalších dceřiných společnostech jako člen dozorčích orgánů. Co přesně máte na starosti?

Primárně odpovídám za fungování společnosti Asseco Central Europe v Česku. Zároveň jsem členem představenstva společnosti Asseco Central Europe na Slovensku. Jsou to sice dvě „právní entity“, z obchodního pohledu jsme však jedna firma.

V Německu a ve Švýcarsku máme dceřiné společností, které se zabývají řešením v oblasti GIS (Geografické informační systémy, pozn. redakce), kde aktivně působím v dozorčích radách.

Ve skupině Asseco Central Europe je mnoho společností a mé jméno je spojeno s řadou z nich. Pro mě však není důležité, kde figuruje mé jméno, ale co konkrétního pro tu firmu dělám.

Ve své profesi zodpovídáte mimo jiné za miliardové rozpočty. Dá se vaše vnímání úspěchu, převést do slov, nebo za sebe raději necháváte mluvit čísla?

Čísla jsou důležitá, ale rozhodně neměřím úspěch čísly nebo penězi. Pro mě je úspěchem především to, že žiji život, jaký žiji, a dělám to, co mě baví. Myslím, že každý dojde k určitému poznání toho, co ho baví a v jakých věcech je úspěšný. Někdo dříve, někdo později.

Úspěch podle mě souvisí i se stanovením konkrétních cílů – kdo je nemá, mnoho nedokáže. Já jsem byl odmalička ambiciózní a úspěch pro mě nastal pokaždé, když se mi podařilo naplnit další vytyčený cíl.

„Měl jsem štěstí, že jsem několikrát v životě poznal úspěšné lidi. Jejich výkony i celkový přístup k životu pro mě byly obrovskou motivací.“

 

Když jsme nakousli téma cílů a motivace: prozradíte, jaké máte další profesní mety?

V aktuální chvíli stojí celá skupina Asseco před velkou výzvu. Nemohu být zatím úplně konkrétní, ale změna se bude týkat transformace celé skupiny a mimo jiné také vstupu na novou burzu (Asseco Central Europe, a. s., bylo kótováno na varšavské burze do 2. 5. 2017. pozn. redakce).

V oblasti informační technologie patříte k leaderům v oboru. Čím přesně se lišíte od konkurence?

Asseco Central Europe je jedním z nejsilnějších softwarových domů ve střední a východní Evropě jako součást celé skupiny Asseco působí v Česku, Slovensku, Maďarsku, Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Součástí skupiny Asseco CE jsou i další firmy s především IT zaměřením. Realizujeme náročné projekty jak pro komerční sféru, tak pro státní správu a samosprávu, ale i například pro průmysl, energetiku, utility a zdravotnictví.

Čím se lišíme od konkurence? Především tím, že se navzdory velikosti společnosti nechováme jako korporace!

U nás věci nepodléhají rozsáhlým schvalovacím procesům – pořád si držíme statut dynamické firmy federativního modelu a každá firma je ve skupině řízena lokálním managementem. To mnoho věcí významně usnadňuje, zjednodušuje a zrychluje.

Co patří ve vaší profesi k největším výzvám?

Informační technologie, software development, klíčové IT agendy, start-upy, investice… V tomto oboru není jednoduché podnikat především proto, že málokdo pochopí, proč informační systém stojí stovky milionů korun. Pro mnoho lidí je to zkrátka příliš abstraktní pojem – práce, která se za tím vším skrývá, je však neskutečná.

Představte si tisíce lidí, týmy zaměstnanců, externistů, jejich každodenní práce, cíle, nové výzvy, to vše sdílíme každý den. V dlouhodobějším horizontu jsou pro nás stěžejní především akvizice nových projektů, jejich úspěšná realizace, získávání dobrých referencí a globální růst…

Bezesporu patříte k úspěšným lidem, kteří mají možnost užívat si nevšední radosti života. Co pro vás znamená luxus?

Asi vás zklamu, ale není to nic materiálního. Když jsme byli s kamarády malí, po fotbale jsme si lehli na trávu a bylo hezky, obvykle jsme to okomentovali slovy:

„To je luxusní.“ Kdyby se mi to stalo teď, obávám se, že s velkou pravděpodobností bych řekl totéž.

Mám to chápat tak, že vás svody materiálního světa nechávají zcela chladným?

To ne. Ale je pravda, že mě více baví nakupovat dárky ostatním a sledovat jejich nadšení. To vždy potěší. Když jde o mě, mám asi jen jednu slabost, a tou jsou hodinky, ale konkrétní značky ani modely vám neprozradím (směje se).

A co investice? Tam budete sdílnější?

Tento rok pro mě byl ryze investičním, doufám, že nebudu litovat. Každá investice nese své výhody i rizika, ale přiznám se, že mě baví, když věci dopadnou tak, jak mají.

Co se firmy týče, samozřejmě hledáme akviziční cíle, ale také se snažíme o podporu různých zajímavých projektů a start-upů. Za poslední rok jsme takto investovali už několikrát. Obdivuji start-upové společnosti, jsou to velmi šikovní lidé se skvělými nápady.

Existuje někdo, koho obdivujete za hranicemi svého oboru?

Můj velký obdiv a vděk patří především mé ženě, která se stará o to, aby u nás doma, a nejen doma fungovalo tak, jak má. Chvíle strávené s ní a s dcerami jsou pro mě ze všeho na světě nejcennější.

Jsem také rád, když se sejdeme celá početná rodina (David je ze dvou dětí a manželka má tři sestry, pozn. redakce), přestože to na mě třeba hned na první pohled nejde poznat. Jinak rozhodně platí, že pokud jsem v dobré společnosti, mohu být úplně kdekoliv.

Když už jsme zabrousili na osobnější rovinu, prozradíte mi, které téma ve vás aktuálně vzbuzuje nejvíce emocí?

Těžko lze jmenovat jen jedno. Každý den jiné. Stačí se ráno po cestě do práce mrknout na mobil a někdy se člověk nepřestává divit. Často přemýšlím nad tím, v jakém světě budou žít naše děti a snažím se dělat vše proto, aby byl co nejlepší.

Přál bych si, aby nad budoucností přemýšlel každý a nezůstal pouze v rovině teoretizování.

Ing. David Stoppani (35)

Vystudoval Fakultu aplikované informatiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Už během studií začal pracovat v PVT (později Asseco) jako projektový manažer. V oboru informatiky zůstal i poté, když se stal vedoucím manažerem pro IT ve společnosti XT–Card.

Tři roky působil jako předseda představenstva ve firmě Right Power Group. V současnosti zastává funkci místopředsedy představenstva Asseco Central Europe, a. s., a zastupuje společnost Asseco v dalších dceřiných společnostech jako člen dozorčích orgánů. Je ženatý, má dvě dcery (2 a 7 let).

Za největší profesní motivaci považuje David Stoppani výkony ostatních úspěšných lidí. Ve společnosti Asseco odpovídá za miliardové rozpočty. Chvíle strávené s manželkou a dcerami považuje David Stoppani za nejcennější.
reklama
Související články
Newyorskou aukční síň Christie’s ovládla dražba uměleckých děl 21. století, která vynesla úctyhodných 106,5 milionu dolarů. Hlavní hvězdou večera se stal obraz umělce Jeana-Michela Basquiata, jehož cena dosáhla rekordních 23 milionů dolarů.   Aukční síň Christie’s opět přilákala nejvýznamnější sběratele a investory současného umění. Celý večer se nesl ve znamení souboje o významné poklady, přičemž […]
Když z Paříže dorazil i k nám směr zvaný kubismus, ovlivnil nejen výtvarné a užité umění, ale dal vzniknout i něčemu jedinečnému, ve světě nevídanému. Chopili se ho totiž architekti.   Dům u Černé matky Boží Stojí v Celetné ulici a navrhl ho v roce 1912 tehdy jednatřicetiletý Josef Gočár jako obchodní dům. V prvním […]
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic?   Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj […]
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc […]
reklama
reklama
Historie
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje. […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Zajímavosti
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Záhady a napětí
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i barvitým interiérem s převládajícími dřevěnými prvky,“
Jeanu Claudovi Van Dammovi jedna žena prostě nestačí
nasehvezdy.cz
Jeanu Claudovi Van Dammovi jedna žena prostě nestačí
Po belgickém hrdinovi akčních filmů Jeanu Claudovi Van Dammovi (64) ženy vždycky šílely. On se však oženil už před čtvrt stoletím a se svou krásnou ženou, bývalou profesionální kulturistkou Gladis
Biblické záhady: Byla objevena pevnost krále Davida?
enigmaplus.cz
Biblické záhady: Byla objevena pevnost krále Davida?
Nad městem se vznáší kouř, třeskot zbraní a křik mužů prozatím marně útočících na kamenné hradby mohutné pevnosti. Výpady na dobře bráněné pozice se zatím míjí účinkem. Ne nadarmo se říká, že jsou Jeb
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
panidomu.cz
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
Užijte si s maminkou tento jedinečný den, kdy jí můžete ukázat, že je to nejdůležitější žena ve vašem životě. Darujte jí odšťavňovač Hurom, jehož dokonalé funkce uspokojí i ty nejnáročnější. Tento průkopník pomalého odšťavňování promění každodenní rutinu v neopakovatelný zážitek plný chuti a vitality. Maminka je jediná bytost, která nás miluje po celý život naprosto bez výhrad.
Vypálil Hitler Spojencům ve Skandinávii rybník?
historyplus.cz
Vypálil Hitler Spojencům ve Skandinávii rybník?
„Tak jako rok 1866 položil základy ke vzniku Bismarckovy říše, tak dnešní den položí základy ke vzniku Říše velkogermánské,“ pronese slavnostně Adolf Hitler, když se v dubnu 1940 německá plavidla objevují u břehů Dánska a Norska. Němci se zmocňují jednoho z tamních přístavů za druhým. Tak rychlý postup nikdo před 80 lety nečekal. Plány Britů
Narození dcery vše změnilo
skutecnepribehy.cz
Narození dcery vše změnilo
S Markem jsem se rozhodla založit rodinu, i když to žádná velká láska nebyla. Ale pak jsem ho viděla v porodnici s naší malou dcerkou a něco se změnilo. Když jsem poznala Marka, věděla jsem, že je to ten pravý parťák do života. Byl to čestný, upřímný a spolehlivý muž a skvěle jsme si spolu rozuměli. Přestože jsem do něj
Tajné rituály čarodějnic
nejsemsama.cz
Tajné rituály čarodějnic
Noc z 30. dubna na 1. května je nejmagičtější nocí v roce. Důvodů k jejímu slavení je mnoho, a tajemných rituálů ještě víc. Kde se vzala různá označení poslední dubnové noci? Co znamenají? A může za to úplněk? Noc z 30. dubna na 1. května je jednou z nejmagičtějších nocí v roce. Tajemná filipojakubská noc, známá také jako pálení čarodějnic, byla odpradávna spojována s mystickými silami, očistnými
Kočka Choupette tváří Hublot
iluxus.cz
Kočka Choupette tváří Hublot
Internetová kočičí ikona číslo jedna, Choupette, se ujala své nejpřekvapivější role – stala se tváří nové kampaně švýcarské hodinářské značky Hublot. Právě ona, miláček zesnulého Karla Lagerfelda a
Tři písma, která stále čekají na rozluštění: Kdy si přečteme prastaré texty?
epochaplus.cz
Tři písma, která stále čekají na rozluštění: Kdy si přečteme prastaré texty?
Odloží rydlo a stole přibude další dokončená tabulka. Ví, že takto záznamy přežijí celé věky. Jaké to asi bude, až si je budou číst prapra…vnuci? Jenže ouha. Jazyk upadne v zapomnění a celá civilizace s ním. A nad symboly si dnes marně lámou hlavu ti nejlepší jazykovědci a antrolopologové.   Špičaté štíty hor se derou
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
rezidenceonline.cz
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
Asi netřeba připomínat, že sympatická Ellen je také známá jako stand-up komička. Málo se už ale ví o tom, že má smysl pro design a komfortní bydlení. Když moderátorka spolu se svou manželkou herečkou Portií de Rossi poprvé spatřily tuto elegantní kamennou vilu nacházející se v kopcích kalifornské Santa Barbary, ihned ji zaujala atmosféra připomínající
Housenka z Havaje je novodobý „Sběratel kostí“
21stoleti.cz
Housenka z Havaje je novodobý „Sběratel kostí“
Sběratel kostí je detektivní román Jeferyho Deavera, ve němž ochrnutý kriminalista Lincoln Rhyme vypomáhá s případem vraha, který je fascinován kostmi svých obětí, jež sbírá. Obdobně si počíná i house
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz