Výtvor holandského sochaře Jana-Carela Kostera není jen vanou, je to mistrovské dílo vytvořené z masivního polodrahokamu.
Vznikly pouze dva kusy, jeden pro arabského prince a druhý pro zákazníka z USA. S cenou okolo půl milionu dolarů jde o skutečně exkluzivní kousek do interiéru.
V rámci unikátních a exkluzivních bytových doplňků patří Kosterovy výtvory k absolutní špičce, dvojice koupacích van z masivního ušlechtilého kamene jsou skutečnými uměleckými díly.
Pro amerického klienta vznikla vana z labradoritu, princ ze Středního východu pak získal kousek vyřezaný z růžového křemene pocházejícího z rozlehlých pouští Namibie.
Pořádná váha
Oba zákazníci přitom musejí mít jasno v tom, kde své vany umístí. Každá z nich totiž váží přibližně deset tun. To znamená, že potřebuje pořádně pevné podloží.
Jde ale jen o špičku ledovce v rámci toho, co všechno bylo nutné při vytváření těchto exkluzivních kousků řešit.
Výroba jedné z nich trvala celé dva roky, počítaje v to opakované cesty do pouště a hledání ideálního kusu materiálu. Stavbu polních cest, aby bylo blok možné převézt do civilizace a řadu dalších komplikací.
Vnitřní energie
Na tvarování kamenného bloku pak Koster neúnavně pracoval celé měsíce a čelil přitom výzvám přesahujícím pouhou složitost řemesla. Například labradorit použitý pro vanu amerického klienta pocházel z lomu poblíž Kyjeva na Ukrajině.
Podle umělce byl drahokam, na první pohled připomínající blok betonu, tvrdší než žula. Koster však musel řešit i aspekty, které jdou za samou podstatu hmoty.
Mnozí totiž věří že drahé kameny a minerály vyzařují energii, před zahájením prací proto vyhledal pomoc odborníka, aby harmonizoval energii kamenného bloku.