Dřevo potažené zlatem, nohy ve tvaru šelem, místo polštáře kamenná opěrka hlavy. V hrobce faraona Tutanchamona se našlo celkem pět luxusních postelí a jedno zcela unikátní skládací cestovní lůžko. Jak spali další králové a císaři?
Římané dělají v postelích téměř všechno. Přijímají v nich své přátele, studují i hodují. Císař Heliogabalus (204–222 n. l.) není výjimkou. Výstřední panovník si nechává zhotovit hned několik postelí, jejichž rám je z ryzího stříbra.
Obr, který ohromil Shakespeara
Bezpochyby jednou z největších postelí světa je ta, kterou roku 1580 vyrobil anglický truhlář Jonas Fosbrooke pro sídlo White Hart Inn ve Ware. V dubovém renesančním kolosu se čtyřmi sloupy a nebesy se údajně pohodlně vyspí osm osob.
Svými rozměry tato postel uchvátila i slavného básníka Williama Shakespeara (1564–1616), který ji zmiňuje ve hře Večer tříkrálový.
Schovaný za balustrádou
Postel se v průběhu staletí stává pro panovníky symbolem jejich moci. Právě na lůžku absolvují řadu ceremoniálních úkonů. Dvořané se každé ráno a večer účastní vstávání, respektive uléhání Ludvíka XIV. (1638–1715) ve Versailles.
Pro přítomné je to obrovská čest. Jejich slavný okamžik umocňuje pohled na nákladně zdobenou královskou postel, která se nachází za nízkou balustrádou. Těžké sametové závěsy, jež ji obklopují, jsou bohatě vyšívané zlatem.
Když je o necelé století později nechá Ludvík XVI. (1754–1793) spálit, získá z nich 60 kilogramů drahého kovu.
V ceně 10 domů
Podobně se nešetřilo ani na státní posteli britské královny Šarloty (1744–1818), manželky Jiřího III. (1738–1820), která se nachází v paláci Hampton Court.
Její výroba trvala šest let a cena je srovnatelná s deseti pohodlnými londýnskými domy.
S orlem nad hlavou
Podle dobových svědectví je francouzský císař Napoleon (1769–1821) celkem velký spáč, rád si zdřímne i v průběhu dne.
Jeho ložnici, dochované v paláci v severofrancouzském Compiègne, dominuje postel s karmínovými hedvábnými závěsy, nad nimiž se vznáší pozlacený císařský orel. Sloupky po stranách zdobí hlavy bohyně Minervy.