Tuší, že by to mohla být senzace. Než však tu úžasnou zprávu „pustí do světa“, chce získat nějaký důkaz. Proto se americký geolog Eugene Shoemaker do bavorského Nördlingenu osobně rozjede.
Při prohlídce místního kostela zběžně prozkoumá jeho zdi a… „Měl jsem pravdu!“ vydechne užasle!
Římané zde v 1. století n. l. zakládají osadu, kterou zhruba o 200 let později vyplení germánský kmen Alemanů.
První písemná zmínka o samotném Nördlingenu pak pochází z konce století 9. Bavorské městečko utěšeně vzkvétá, v roce 1215 získává status svobodného říšského města a ve 14. století se může pochlubit důmyslně propracovaným systémem opevnění.
To se zachovalo do současnosti a spolu s řadou původních hrázděných domů láká k návštěvě tisíce turistů. Nördlingen má však ještě jeden unikát, o němž se svět dozvěděl teprve nedávno…
Objeví miniaturní diamanty
Ještě po druhé světové válce se má za to, že Nördlingen stojí uvnitř vulkanického kráteru. Všeobecně přijímaný fakt však v 60. letech 20. století vyvracejí Američan Eugene Shoemaker (1928–1997) a Číňan Edward Chao (1919–2008).
Dvojice zkušených geologů prokáže, že kráter o průměru zhruba 25 kilometrů (dnes známý jako Rieský) je ve skutečnosti dílem meteoritu, který na Zemi dopadl asi před 14,5 milionu let. Důkazy najdou přímo ve městě.
Budovy, staré stovky let, jsou postaveny ze suevitu (hornina přeměněná velkým tlakem a teplotou), který je typický pro oblasti dopadu asteroidů. Další analýzy pak přinesou ještě jedno překvapení:
Suevit použitý na nördlingenské domy je protkán bezpočtem miniaturních diamantů. Odborníci odhadují, že při nárazu rieského meteoritu na zemský povrch vzniklo přes 70 000 tun tohoto minerálu!