Namodralé, oteklé a hrudkovité žíly táhnoucí se po povrchu stehen a lýtek rozhodně ubírají nohám na atraktivitě.
Trápí přitom až 50 % české populace, po šedesátce už dokonce většinu mužů i žen. Křečové žíly neboli varixy však nejsou pouze vadou na kráse, přestavují i závažný zdravotní problém. Proč je důležité s jejich léčbou neotálet?
Křečové žíly patří k častým žilním onemocněním a trápí zejména osoby nad 50 let věku. Postihují především dolní končetiny, protože odtok krve z nich směrem k srdci se uskutečňuje proti působení gravitace.
Při dlouhém stání se může ve spodních žilách nohou vytvořit kvůli hromadění krve značný tlak. U lidí se zdravým žilním systémem to nevadí, snadno to tak zvaně rozchodí.
Ovšem u osob trpících chronickou žilní nedostatečností, při které jsou porušeny mechanismy návratu krve z nohou k srdci, ano. Postupně je začne trápit pocit tíhy a únavy nohou, napětí, brnění a noční křeče v nich.
Proč vznikají křečové žíly?
V důsledku žilní nedostatečnosti dochází k hromadění krve v hlubokém žilním systému a jejímu přelévání do systému povrchového. Ten na to ovšem není stavěný, proto vznikají vybouleniny na povrchových žílách – varixy.
Ke vzniku křečových žil mohou přispět rovněž dědičnost, nedostatek pohybu, kouření, obezita, ale i nošení stahujícího oblečení (brání návratu krve k srdci) a bot na vysokém podpatku, sedavé zaměstnání či překládání nohy přes nohu. U žen je rizikovým faktorem pro vznik křečových žil také těhotenství.
Nebezpečí ukrytá za varixy
Pokud nejsou křečové žíly léčeny, mohou se změnit ve zdravotní riziko. Jak? Postupem času dochází k selhávání dalších a dalších žilních chlopní. To může vést až k bolestivému zduření žil a rozvoji povrchového zánětu žil.
Může dojít k tuhnutí nohou, vzniku otoků a svědivých ekzémů. Pak stačí nepatrný úraz či kopnutí a vytvoří se bércový vřed (křečová žila se otevře na povrch kůže).
Ač postižení povrchových žil nevede k rozvoji trombózy (tvorba sraženin), žilní nedostatečností oslabený hluboký systém žil v sobě toto riziko nese, přičemž může vést až ke vzniku život ohrožující plicní embolie (obstrukce hlavní tepny přivádějící krev do plic).
Kompresní punčochy nezdobí, ale léčí
Z těchto důvodů je dobré léčení varixů nezanedbat. V počátečním stádiu rozvoje křečových žil se volí konzervativní léčba. Její hlavní složkou je vedle léků (venofarmak) využití komprese neboli tlaku na povrchový žilní systém.
Díky tomu jsou žíly na povrchu dolních končetin stlačeny a vyprázdněny, krev z nich je přesměrována do hlubokého žilního systému. To urychluje odtok krve z končetin a napomáhá návratu krve směrem k srdci.
Využití elastických obinadel a kompresivních punčoch je prevencí vzniku nových varixů a zhoršování projevů těch již existujících, které ale neodstraní.
Sklerotizace si poradí s drobnými žilkami
Drobných žilek (do 5 mm) a metliček (malé křečové žíly) se lze zbavit pomocí tzv. sklerotizace.
Při ní se pomocí jehly a injekční stříkačky vpraví do rozšířených žilek látka, která vyvolá místní poškození a neinfekční zánět, následkem kterého se postižené žilní stěny slepí a dojde k jejich uzavření.
Po zákroku je nutné týden až tři nosit kompresní punčochy, aby do sklerotizovaných žil neproudila krev a nedošlo k jejich opětovnému zprůchodnění. Průměrně jsou potřeba 2–4 sezení s odstupem 4–6 týdnů. Někdy se mohou po zákroku vytvořit modřiny a pigmentové skvrny.
Rychlé a bezbolestné řešení
Mimo klasické operace je možné podstoupit také málo invazivní zákroky k odstranění varixů, které vedle lékařských pracovišť provádějí také nejrůznější centra estetické medicíny.
Mezi nabízené metody patří odstranění varixů za pomocí laseru, radiofrekvence či speciálního žilního lepidla. Jsou prováděné v lokální anestezii a vyžadují pouze minimální dobu na rekonvalescenci, díky čemuž se vyhnete dlouhé pracovní neschopnosti.
Musíte si za ně ovšem pořádně připlatit. Operace laserem a radiofrekvencí se pohybuje kolem 30 tisíc korun (záleží na rozsahu), lepidlo stojí dvojnásobek.
Klasický zákrok odstraní nevzhledné žíly z těla
Klasická operace varixů, tzv. stripping, je plně hrazena ze zdravotního pojištění, vyžaduje však až 8týdenní rekonvalescenci a je spojena s rizikem krvácení do podkoží a vznikem modřin. Provádí se v lokálním umrtvení.
Prostřednictvím dvou drobných řezů v třísle a u kolene, nebo vnitřního kotníku se pod kůži zavede ocelový nebo plastový vodič s olivkou na konci, kterým se vytrhne žíla z podkoží.
Menší křečové žíly se odstraňují při výkonu označovaném jako flebektomie, a to pomocí speciálních žilních háčků.
Objeví se znovu?
Bohužel se varixy, i po úspěšně absolvovaném odstranění, mohou objevit znovu. Hlavním důvodem je fakt, že zatím nebyl vyroben žádný 100 % účinný lék na slabé žilní chlopně, jejichž porucha může vést k opětovnému rozvoji křečových žil.
Přesto se lze jejich návratu bránit dodržováním několika pravidel. Je potřeba po operaci co nejdéle nosit kompresní punčochy, každý den aktivně sportovat, vyhýbat se dlouhému stání, sezení i nadměrné zátěži.
Pomáhá také sprchování nohou teplou i studenou vodou a udržování si správné hmotnosti.