Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Křečové žíly: Kosmetický, nebo zdravotní problém?

Namodralé, oteklé a hrudkovité žíly táhnoucí se po povrchu stehen a lýtek rozhodně ubírají nohám na atraktivitě.

Trápí přitom až 50 % české populace, po šedesátce už dokonce většinu mužů i žen. Křečové žíly neboli varixy však nejsou pouze vadou na kráse, přestavují i závažný zdravotní problém. Proč je důležité s jejich léčbou neotálet?

Křečové žíly patří k častým žilním onemocněním a trápí zejména osoby nad 50 let věku. Postihují především dolní končetiny, protože odtok krve z nich směrem k srdci se uskutečňuje proti působení gravitace.

Při dlouhém stání se může ve spodních žilách nohou vytvořit kvůli hromadění krve značný tlak. U lidí se zdravým žilním systémem to nevadí, snadno to tak zvaně rozchodí.

Ovšem u osob trpících chronickou žilní nedostatečností, při které jsou porušeny mechanismy návratu krve z nohou k srdci, ano. Postupně je začne trápit pocit tíhy a únavy nohou, napětí, brnění a noční křeče v nich.

Proč vznikají křečové žíly?

V důsledku žilní nedostatečnosti dochází k hromadění krve v hlubokém žilním systému a jejímu přelévání do systému povrchového. Ten na to ovšem není stavěný, proto vznikají vybouleniny na povrchových žílách – varixy.

Ke vzniku křečových žil mohou přispět rovněž dědičnost, nedostatek pohybu, kouření, obezita, ale i nošení stahujícího oblečení (brání návratu krve k srdci) a bot na vysokém podpatku, sedavé zaměstnání či překládání nohy přes nohu. U žen je rizikovým faktorem pro vznik křečových žil také těhotenství.

Křečové žíly vznikají nahromaděním krve v hlubokém žilním systému.
Křečové žíly vznikají nahromaděním krve v hlubokém žilním systému.

Nebezpečí ukrytá za varixy

Pokud nejsou křečové žíly léčeny, mohou se změnit ve zdravotní riziko. Jak? Postupem času dochází k selhávání dalších a dalších žilních chlopní. To může vést až k bolestivému zduření žil a rozvoji povrchového zánětu žil.

Může dojít k tuhnutí nohou, vzniku otoků a svědivých ekzémů. Pak stačí nepatrný úraz či kopnutí a vytvoří se bércový vřed (křečová žila se otevře na povrch kůže).

Ač postižení povrchových žil nevede k rozvoji trombózy (tvorba sraženin), žilní nedostatečností oslabený hluboký systém žil v sobě toto riziko nese, přičemž může vést až ke vzniku život ohrožující plicní embolie (obstrukce hlavní tepny přivádějící krev do plic).

Při neléčení mohou vzniknout další komplikace.
Při neléčení mohou vzniknout další komplikace.

Kompresní punčochy nezdobí, ale léčí

Z těchto důvodů je dobré léčení varixů nezanedbat. V počátečním stádiu rozvoje křečových žil se volí konzervativní léčba. Její hlavní složkou je vedle léků (venofarmak) využití komprese neboli tlaku na povrchový žilní systém.

Díky tomu jsou žíly na povrchu dolních končetin stlačeny a vyprázdněny, krev z nich je přesměrována do hlubokého žilního systému. To urychluje odtok krve z končetin a napomáhá návratu krve směrem k srdci.

Využití elastických obinadel a kompresivních punčoch je prevencí vzniku nových varixů a zhoršování projevů těch již existujících, které ale neodstraní.

Punčochy mohou být prevencí proti vzniku nových varixů.
Punčochy mohou být prevencí proti vzniku nových varixů.

Sklerotizace si poradí s drobnými žilkami

Drobných žilek (do 5 mm) a metliček (malé křečové žíly) se lze zbavit pomocí tzv. sklerotizace.

Při ní se pomocí jehly a injekční stříkačky vpraví do rozšířených žilek látka, která vyvolá místní poškození a neinfekční zánět, následkem kterého se postižené žilní stěny slepí a dojde k jejich uzavření.

Po zákroku je nutné týden až tři nosit kompresní punčochy, aby do sklerotizovaných žil neproudila krev a nedošlo k jejich opětovnému zprůchodnění. Průměrně jsou potřeba 2–4 sezení s odstupem 4–6 týdnů. Někdy se mohou po zákroku vytvořit modřiny a pigmentové skvrny.

Při sklerotizaci se vpraví do žilek látka, která žilní stěny slepí.
Při sklerotizaci se vpraví do žilek látka, která žilní stěny slepí.

Rychlé a bezbolestné řešení

Mimo klasické operace je možné podstoupit také málo invazivní zákroky k odstranění varixů, které vedle lékařských pracovišť provádějí také nejrůznější centra estetické medicíny.

Mezi nabízené metody patří odstranění varixů za pomocí laseru, radiofrekvence či speciálního žilního lepidla. Jsou prováděné v lokální anestezii a vyžadují pouze minimální dobu na rekonvalescenci, díky čemuž se vyhnete dlouhé pracovní neschopnosti.

Musíte si za ně ovšem pořádně připlatit. Operace laserem a radiofrekvencí se pohybuje kolem 30 tisíc korun (záleží na rozsahu), lepidlo stojí dvojnásobek.

Klasický zákrok odstraní nevzhledné žíly z těla

Klasická operace varixů, tzv. stripping, je plně hrazena ze zdravotního pojištění, vyžaduje však až 8týdenní rekonvalescenci a je spojena s rizikem krvácení do podkoží a vznikem modřin. Provádí se v lokálním umrtvení.

Prostřednictvím dvou drobných řezů v třísle a u kolene, nebo vnitřního kotníku se pod kůži zavede ocelový nebo plastový vodič s olivkou na konci, kterým se vytrhne žíla z podkoží.

Menší křečové žíly se odstraňují při výkonu označovaném jako flebektomie, a to pomocí speciálních žilních háčků.

Operace problémy s křečovými žilami pomůže.
Operace problémy s křečovými žilami pomůže.

Objeví se znovu?

Bohužel se varixy, i po úspěšně absolvovaném odstranění, mohou objevit znovu. Hlavním důvodem je fakt, že zatím nebyl vyroben žádný 100 % účinný lék na slabé žilní chlopně, jejichž porucha může vést k opětovnému rozvoji křečových žil.

Přesto se lze jejich návratu bránit dodržováním několika pravidel. Je potřeba po operaci co nejdéle nosit kompresní punčochy, každý den aktivně sportovat, vyhýbat se dlouhému stání, sezení i nadměrné zátěži.

Pomáhá také sprchování nohou teplou i studenou vodou a udržování si správné hmotnosti.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz