Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Které filmy posloužily jako propagandistický nástroj?

Každý režim občas potřeboval, aby jeho ovečky uvěřily pro něj výhodnému vidění světa. A tak vznikly snímky, jež ovlivnily národy, a tím i dějiny. Často bohužel nepříliš příznivě. Které filmy lidmi manipulovaly a proč?

Zrození národa (Oslava činnosti KuKluxKlanu)

Kdy a kde vznikl: 1915, USA

Předloha: knihy Thomase Dixona (1864–1946), amerického rasisty a dramatika

Režisér: D. W. Griffith (1875–1948)

Tento americký němý film se odehrává v období před americkou občanskou válkou, v jejím průběhu (1861–1865), ale i po skončení bojů.

Během tohoto ozbrojeného konfliktu mezi sebou bojovaly bohaté průmyslové státy Severu a na práci otroků závislé státy Jihu s plantážemi produkujícími bavlnu. Film líčí osudy dvou rodin, Cameronových z Jihu a Stonemanových ze Severu, a lásku mezi jejich dětmi.

První dvě slova názvu klanu jsou odvozena od řeckého slova kyklos – kruh, poslední ze skotského označení kmenové pospolitosti. Ze Skotska pochází i způsob svolávání družiny pomocí zapáleného kříže.
První dvě slova názvu klanu jsou odvozena od řeckého slova kyklos – kruh, poslední ze skotského označení kmenové pospolitosti. Ze Skotska pochází i způsob svolávání družiny pomocí zapáleného kříže.

Pořádek a spravedlnost zajistí KuKluxKlan

Film líčí poválečnou rekonstrukci Jihu, přičemž otroky a jejich podporovatele vykresluje jako destruktivní síly. I sympatie mladého Stonemana náleží trpícím bělošským majitelům plantáží na Jihu.

Zabezpečit pořádek a spravedlnost v jižních zemích se povedlo až KuKluxKlanu, který je snímkem oslavován. Ve skutečnosti šlo o rasistickou a militantní organizaci, jež mezi roky 1865 až 1872 zastrašovala, fyzicky napadala, a dokonce i vraždila politicky angažované bývalé černé otroky.

Nové pořádky se zavádět nebudou

Členové klanu nosili dlouhé bílé hábity a kuželovité klobouky s maskou přes obličej. Ty měly budit strach a zároveň chránit identitu nositele. Inspirací pro ně byla roucha španělských kněží.

Kromě násilí bránil klan černým obyvatelům i ve využití nově získaného volebního práva.

Podruhé klan významně povstal po první světové válce, a to právě díky filmu Zrození národa a též faktu, že se po válce černošští obyvatelé začali za lepší prací přesouvat do měst a silněji se hlásili o svá občanská práva. Dnes fungují jen roztříštěné frakce KuKluxKlanu.

Triumf vůle (Oslava Hitlera a nacismu)

Kdy a kde vznikl: 1935, německá třetí říše

Režisérka: Leni Riefenstahlová (1902–2003)

Leni Riefenstahlová byla úspěšná německá tanečnice, která se po úrazu kolene během hostování v Praze vrhla na dráhu herečky a režisérky. V roce 1932 se zúčastnila politického shromáždění, na kterém měl projev Adolf Hitler (1889–1945).

Natolik na ni zapůsobil, že ho požádala o schůzku. Později se domluvili, že pro něj bude zaznamenávat sjezdy nacistické strany NSDAP. Vznikla trilogie, z níž nejoslavovanějším filmem je právě Triumf vůle. Ten dokumentoval 6. sjezd strany v Norimberku.

Když jí bylo šedesát let, odjela Riefenstahlová do Afriky, kde fotografiemi mapovala životní styl domorodců v odlehlé oblasti Nubie. V sedmdesáti se začala věnovat potápění.
Když jí bylo šedesát let, odjela Riefenstahlová do Afriky, kde fotografiemi mapovala životní styl domorodců v odlehlé oblasti Nubie. V sedmdesáti se začala věnovat potápění.

Oceňovaný dokumentární film o nacismu

Režisérka ho však pojala velmi esteticky, zapojila do něj masové scény, projevy pohlavárů i noční shromáždění, stejně jako architekturu města.

Vše bylo podkresleno hudbou Hitlerova oblíbence Richarda Wagnera (1813–1883), což byl v té době revoluční počin. Riefenstahlová využila i leteckých záběrů, pohybující se kamery či záběrů pomocí teleobjektivů.

Film získal řadu ocenění nejen v Německu, ale i USA, Francii či Švédsku. Ministr propagandy Joseph Goebbels o něm prohlásil: „Je to největší film o Fühererovi, jaký byl kdy natočen.“

Věděla režisérka o hrůzách nacismu?

Po válce byl snímek označen za propagandistický, oslavující Hitlera a jeho teorii árijské krásy. V dubnu 1945 byla proto zadržena a uvězněna Spojenci, v červnu byla denacifikována Američany a bez trestu propuštěna.

Později tvrdila, že byla otřesena, když během výslechů viděla fotografie z koncentračních táborů. Přitom při natáčení svého filmu Nížina použila jako kompars Romy, pocházející z tábora, a v žádosti uvedla, že mají být na plac převezeni rychle. Roli Hitlerovy propagátorky následně po zbytek života popírala.

Kolberg (Posílení odporu německých civilistů vůči Spojencům)

Kdy a kde vznikl: 1945, německá Třetí říše

Předloha: stejnojmenná hra německého spisovatele Paula Heyseho (1830–1914), autobiografie starosty města Joachima Nettelbecka (1738–1824)

Režisér: Veit Harlan (1899–1964)

Zimní scény filmu se natáčely v létě, místo sněhu bylo použito 100 vagonů soli.
Zimní scény filmu se natáčely v létě, místo sněhu bylo použito 100 vagonů soli.

Film líčí hrdinný boj občanů Kolbergu (dnešní polský Kolobřeh) proti francouzským jednotkám, jež město mezi dubnem a červencem roku 1807 obléhaly. Boje byly součástí napoleonských válek.

Joseph Goebbels (1897–1945), nacistický ministr propagandy, doufal, že barevný velkofilm, znázorňující statečný odpor obránců města, zmobilizuje německé civilní obyvatelstvo k odporu vůči Spojencům.

Hrdinní Němci se nevzdávají!

Propagandisticky pojatý film oslavoval prostý lid, který se nechtěl Francouzům vzdát, a to včetně starosty města Joachima Nettelbecka, který shromažďoval zásoby a vytvářel milici občanů, jen aby Kolberg nemusel kapitulovat.

Zasloužil se i o to, že byl do města poslán polní maršál August Neidhardt von Gneisenau (1760–1831), díky kterému Francouzi odtáhli s nepořízenou. Maršál ve skutečnosti jen udržoval obranu města, dokud válka neskončila Tilsitskou smlouvou (1807).

Boje na plátně i ve skutečnosti

Výroba filmu stála 7,6 milionu říšských marek (cca 850 milionů korun) a natáčení se účastnilo na pět tisíc vojáků.

Ovlivnit veřejné mínění o Spojencích film již nestihl, do kin se totiž dostal až v lednu 1945. V Berlíně tak jeho promítání probíhalo pod neustálou hrozbou náletů. Na samotný Kolberg zaútočily v únoru 1945 Rudá a polská armáda.

Během bojů došlo ke zničení 95 % zástavby města, které v březnu padlo stejně jako v květnu celá třetí říše. Po válce připadl Kolberg (Kolobřeh) Polsku.

Křižník Potěmkin (Propagace bolševické revoluce)

Kdy a kde vznikl: 1925, Rusko

Režisér: Sergej Ejzenštejn (1898–1948)

Moc v Rusku byla na počátku 20. století soustředěna v rukách cara. Proti tomu se začalo bouřit především dělnictvo.

Revolučním byl zejména rok 1905, kdy 22. ledna proběhla „Krvavá neděle“, během které na 150 000 dělníků pokojně napochodovalo k Zimnímu paláci, sídlu cara, aby mu sdělilo své požadavky.

Pochod byl však krvavě potlačen armádou, a tím došlo k radikalizaci obyvatelstva. K revoluci se následně přidala i posádka bitevní lodi Potěmkin.

Hudbu pro berlínskou premiéru v roce 1926 složil německý skladatel Edmund Meisel (1894–1930). V roce 1950 pak zkomponoval hudbu pro obnovenou premiéru ruský skladatel Nikolaj Krjukov.
Hudbu pro berlínskou premiéru v roce 1926 složil německý skladatel Edmund Meisel (1894–1930). V roce 1950 pak zkomponoval hudbu pro obnovenou premiéru ruský skladatel Nikolaj Krjukov.

Vzpora prostých námořníků symbolem revoluce

Právě tato událost se o 20 let později stala předlohou němého snímku Sergeje Ejzenštejna. Ten zachycuje vzpouru námořníků křižníku Potěmkin, kotvícího v přístavu Oděsa, proti velení, když byli opět přinuceni jíst shnilé maso.

Důstojníci se uchýlili k palbě do námořníků. Těm však začali fandit obyčejní lidé, kteří se shromáždili v přístavu, ale následně byli nemilosrdně zmasakrováni carskými vojáky.

Snímek oslavoval dělníky, kteří se nebáli obětovat vlastní život, jen aby hájili myšlenky bolševické revoluce.

Klenot světové kinematografie

Říjnová revoluce roku 1917 vedla k pádu ruského impéria. Poté, co v občanské válce zvítězili bolševici, ustanovili v prosinci 1922 Sovětský svaz, v jehož čele stanul Vladimir Iljič Lenin (1870–1924).

Film Křižník Potěmkin je řadou kritiků považován za jeden z nejvýznamnějších snímků světové kinematografie. Přelomový byl použitím pohyblivé kamery, natáčením v exteriéru i masovými scénami, ve kterých komparzisté hráli zadarmo.

30 SEKUND NAD TOKIEM (Podpora války s Japonskem)

Kdy a kde vznikl: 1944, USA

Předloha: Stejnojmenná kniha kapitána Teda W. Lawsona (1917–1992)

Režisér: Mervyn LeRoy (1900–1987)

Japonci dne 7. prosince 1941 zákeřně napadli americkou základnu Pearl Harbor.

Odpovědí na tento útok byl Doolittlův nálet dne 18. dubna 1942. Tehdy z americké letadlové lodi USS Hornet vzlétlo šestnáct letounu B-25 Mitchell k útoku na japonské cíle včetně hlavního města.

Původně bylo naplánováno, že k útoku dojde až v noci 19. dubna, ale letadlovou loď odhalil japonský hlídkovací člun, proto akce nesnesla odkladu, i když vzdálenost k cíli byla větší, než se plánovalo.

Kapitán Lawson letěl v bombardéru B-25 Mitchell, přezdívaném „Prasklá kachna“, kvůli tomu, že při jednom vzletu stroj narazil ocasem do země. Později prasklinu na letadle ozdobila malůvka kachny s pilotními sluchátky a berlemi.
Kapitán Lawson letěl v bombardéru B-25 Mitchell, přezdívaném „Prasklá kachna“, kvůli tomu, že při jednom vzletu stroj narazil ocasem do země. Později prasklinu na letadle ozdobila malůvka kachny s pilotními sluchátky a berlemi.

Doolittlův nálet nástrojem propagandy

Z vojenského hlediska nezpůsobil útok velké škody, byl však velkým propagandistickým vítězstvím Spojených států. Jedním z pilotů byl i Ted Lawson, jehož stroj po bombardování havaroval na území Číny.

Většina posádky byla vážně zraněna, Lawsonovi musela být dokonce později amputována noha, naštěstí se všichni zachránili. Kapitán se obával, že o něj už manželka nebude stát, když měl zjizvenou tvář a byl zmrzačený, jeho obavy se však nenaplnily.

Souhlas s nejhorším náletem v historii

Snímek, který se dostal do kin v listopadu 1944, proslul přesným zobrazením náletu a použitím autentických záběrů z bombardéru. Byl proto označen za jeden z největších válečných snímků, jaké kdy byly vyrobeny.

Posloužil k získání podpory obyčejných lidí pro válku s Japonskem. V noci z 9. na 10. března 1945 pak došlo k Operaci Meetinghouse, jednomu z nejničivějších náletů v lidské historii, při kterém bylo zničeno 40 km2 centrálního Tokia a zabito 100 000 civilistů.

Soy Cuba (Ospravedlnění vzájemné spolupráce)

Kdy a kde vznikl: 1964, Kuba a SSSR

Režisér: Michail Kalatozov (1903–1973)

V roce 1952 se moci na Kubě zmocnil vojenským pučem Fulgencio Batista (1901–1973) a zavedl diktaturu spojenou s korupcí a policejní brutalitou. Havana, hlavní město země, se rázem stala centrem gamblerů, prostituce a americké mafie.

To vedlo k rozpoutání kubánské revoluce (1953–1959), jež skončila vyhnáním Batisty ze země. K moci se postupně propracoval Fidel Castro (1926–2016), podporovaný svým bratrem Raulem. Rozhodli se vydat cestou socialismu.

Film byl znovuobjeven v 90. letech 20. století slavnými americkými filmaři Martinem Scorsesem a Francisem Fordem Coppolou.
Film byl znovuobjeven v 90. letech 20. století slavnými americkými filmaři Martinem Scorsesem a Francisem Fordem Coppolou.

Spolupráce se zeměmi východního bloku

Po invazi v Zátoce sviní došlo roku 1961 k rozkolu se Spojenými státy. Kuba proto hledala nového partnera ke spolupráci, protože hospodářsky nebyla soběstačná. Objevila ho v komunistickém Sovětském svazu, který na Kubu začal posílat subvencované zboží i ropu.

Ke spolupráci došlo ale i na poli kulturním, a takovým počinem bylo právě natáčení filmu Soy Cuba (Já, Kuba), které trvalo celých 14 měsíců.

Z oslavy socialismu se stal totální propadák

Dílo zahrnuje čtyři příběhy, líčící útlak a vzdor kubánského lidu pod Batistovou diktaturou, jež vygraduje v revoluční události. Snímek využil inovativní filmové techniky, jako například ponoření kamery do vody.

Měl být oslavou socialismu a vzájemné spolupráce mezi Kubou a Sovětským svazem. U publika nicméně zcela propadl. Pro Sověty byl příliš naivní a idealistický, Kubánci zase kritizovali stereotypní nahlížení na jejich zemi a lid.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy […]
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po […]
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici […]
Zajímavosti
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte!
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech přeci jen vyšlou údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. A ten v ní objeví mrtvolu!   Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se mu raději […]
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Záhady a napětí
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o […]
Mají obrazy nizozemského umělce vymývat mozek?
Za abstraktními liniemi a geometrickými vzory Pieta Mondriana se podle jisté konspirační teorie skrývá něco víc než jen malířova snaha zachytit krásu jednoduchosti. V jeho obrazech jsou prý zašifrovaná podprahová sdělení, která mají přeprogramovat mozek diváka. Kolik pravdy na takovém tvrzení může být?   Smyslem umění je na člověka nějak zapůsobit, vyvolat emoce a přimět […]
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
Měsíc Europa v hledáčku NASA: Odhalí nová sonda mimozemský život?
Lovci mimozemského života upírají zrak k Europě, jednomu z Jupiterových měsíců. Hostí tenhle zamrzlý svět s oceánem a silnou vrstvou ledu život? Právě to chce zjistit NASA. Posílá sem sondu Europa Clipper. Fascinující měsíc má detailně prozkoumat.   Kosmická loď Europa Clipper je už 85 milionů kilometrů daleko od Země. Míří k jupiterovu měsíci Europa, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz